Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sławni Niemcy Sławni Niemcy Autorzy:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sławni Niemcy Sławni Niemcy Autorzy:"— Zapis prezentacji:

1 Sławni Niemcy Sławni Niemcy Autorzy:
Anna Kotłowska, Hanna Kotłowska, Zuzanna Marcewicz kl. III a Opiekun: Dorota Kardaś tel Gimnazjum nr 2 w Rumi ul. Świętojańska 11

2 Ur. w grudnia 1770 w Bonn, zm. 26 marca 1827 w Wiedniu ,kompozytor
i pianista niemiecki, ostatni z klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursor romantyzmu w muzyce.

3 Biografia 1770 r. narodziny 1779 r. rozpoczyna systematyczne naukę muzyki 1782r. rozpoczyna pracę u nadwornego organisty 1787r. wyjeżdża do Wiednia gdzie poznaje Mozarta, później, na wieść o śmierci matki wraca do Bonn 1792r. wyjeżdża na stałe do Wiednia 1797r. pierwsze problemy ze słuchem 1826r. kończy ostatnie zlecenie – kwartet smyczkowy f-Dur 1827r. Ludwig van Beethoven 26 marca umiera w Wiedniu

4 D z i a ł a n i a Młode lata Beethovena
To jedynie czy aż nauczenie się gry na instrumentach oraz zapisywanie utworów na papierze. Młode lata Beethovena

5 Wielki muzyk Co nam dał Beethoven ?
Zrównoważył formy i emocje w utworze. symfonie, sonaty koncerty, kwartety skrzypcowe, pieśni, opery i wiele innych. Powiększył liczebność orkiestry. Wydłużył symfonię i rozszerzył jej zakres. Wielki muzyk Przejście od muzyki klasycznej do romantycznej

6 Jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku urodził się 14 marca 1879 r. w Ulm , zaś zm. 18 kwietnia 1955 r. w Princeton (USA)

7 Wymyślił: * Teorie względności, pozwalająca pogodzić względność ruchu z obserwowaną niezależnością prędkości światła od obserwatora (E=mc2) * Opis i wyjaśnienie ruchów Browna, dowód istnienia atomów. Wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego, wprowadzające pojęcie fotonu. * Odkrycia dualizmu korpuskularno-falowego. Za to odkrycie przyznano mu Nagrodę Nobla.

8 W 1907 opisał kwantową teorię ciepła właściwego ciała stałego
* W 1907 opisał kwantową teorię ciepła właściwego ciała stałego.( Pokazała ona, że wzór Plancka E=hν nie stosuje się tylko do ciała doskonale czarnego, ale jest uniwersalnym prawem fizyki.) * W 1915 wyjaśnił ogólna teoria względności, nową teoria grawitacji tłumaczącą zjawiska grawitacyjne geometrycznymi własnościami zakrzywionej przez masę. * W 1918 opisał proces emisji i absorpcji promieniowania elektromagnetycznego przez atomy.

9 W objaśnił: * Statystykę Bosego-Einsteina, rozkładu stanów kwantowych bozonów. * Kondensację Bosego-Einsteina, efekt kwantowy zachodzący w układach podległych statystyce Bosego-Einsteina. * 1935: Paradoks Einsteina-Podolskiego-Rosena mający udowodnić nieprawdziwość splątania kwantowego. Został on rozwiązany w latach 30. XX w. przez Twierdzenie Bella.

10 Wielki fizyk Albert Estain

11 Według gazety Forbes jest najbardziej wpływową kobietą świata (2011).
Angela Dorothea Merkel (ur. 17 lipca 1954 w Hamburgu) – polityk, przewodnicząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, kanclerz Niemiec od 22 listopada 2005. Według gazety Forbes jest najbardziej wpływową kobietą świata (2011).

12 Kariera polityczna W 1989 po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny. Pod koniec 1989 Merkel dołączyła się do nowej partii "Demokratischer Aufbruch". W 1990 została deputowaną do Bundestagu oraz ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 została ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

13 Kariera w CDU W 1998, Merkel zajmowała stanowisko Sekretarza Generalnego CDU (partia). Po skandalu finansowym w CDU, wielu polityków tej partii zostało skompromitowanych, przede wszystkim były kanclerz Kohl. Merkel zastąpiła Schäublego na stanowisku lidera CDU, zostając jednocześnie w 2000 pierwszą kobietą na tym stanowisku. Dzięki niej partia nabrała charakter konserwatywny, a znaczenie kobiety w partii wzrosło. 2005 została kandydatką CDU i CSU na stanowisko kanclerza Niemiec.

14 Nagrody i wyróżnienia:
W 2005, CDU pod jej przewodnictwem wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Jest Kanclerzem Niemiec i jednocześnie pierwszą kobietą na tym stanowisku Nagrody i wyróżnienia: Doktoraty honoris causa Uniwersytet Hebrajski (2007) Uniwersytet w Lipsku (2008) Politechnika Wrocławska (2008) Nagroda Karola Wielkiego (2008) Kanclerz Niemiec

15 Polityka europejska W 2007 poparła inicjatywę Nicolasa Sarkozy'ego polegającą na powołaniu "rady starszych" UE.W 50. rocznice powstania Związku Wypędzonych poparła ideę budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom.

16 Bo oni są jak gwiazdy, których blask będziemy długo podziwiać.


Pobierz ppt "Sławni Niemcy Sławni Niemcy Autorzy:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google