Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stereotypy wykład.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stereotypy wykład."— Zapis prezentacji:

1 Stereotypy wykład

2 Definicja pojęcia Słowo stereotyp pochodzi od greckiego „stereos”, co oznacza „sztywny”, „twardy”. Stereotyp to uproszczone przekonanie na temat jakiej osoby lub grupy osób niezależne od osobistego doświadczenia. Często zamiennie używa się słowa „uprzedzenia”.

3 Cechy stereotypu Jest odporny na zmiany i w małym stopniu powiązany z doświadczeniami osobistymi ludzi, którzy dany stereotyp wyznają i powtarzają. Ma charakter społeczny (przekazywanie z pokolenia na pokolenie). Najczęściej łączy się z jakąś oceną. Ma wyraźne zabarwienie emocjonalne. Obiektem stereotypu są najczęściej ludzie.

4 Jest związany z językiem – konkretne słowo wywołuje stereotyp.

5 Funkcje stereotypów Wiążą się z potrzebą bezpieczeństwa i zdolności przewidywania cudzych zachowań. Ludzie operując danym stereotypem mają złudne przekonanie, że wiedzą jak należy się w danej chwili zachować.

6 Integrują grupę – jeśli powtarzamy te same stereotypy, to jest to coś, co nas łączy.
Stanowią specyficzną formę wyrażania agresji.

7 Rodzaje stereotypów Narodowe Płci Klasowe Zawodowe Religijne

8 Stereotypy płci Stereotyp kobiecości – wyniki badań
Najczęściej przypisywane kobietom cechy: Wrażliwa, opiekuńcza, troskliwa, łagodna, kokieteryjna, dbająca o swój wygląd, gospodarna, gderliwa, czuła, uczuciowa, wrażliwa na potrzeby innych, zdolna do poświęceń, delikatna, wstydliwa, naiwna i plotkująca.

9 Stereotyp mężczyzny Dominujący, niezależny, rywalizujący, nastawiony na sukces, sprytny, łatwo podejmujący decyzje, mądry, apodyktyczny, szorstki, arogancki, mający dobrą kondycję fizyczną, aktywny, pewny siebie, samowystarczalny, wymagający, skomplikowany, domagający się pochwał, lubiący towarzystwo, nie ujawniający swoich uczuć, pogodny.

10 Analiza wyników badań S K A L A K 0 - 51 52 - 75 S K A L M 0-48
Osoby nieokreślone seksualnie Kobiece kobiety Kobiecy mężczyźni 49-71 Męscy mężczyźni Męskie kobiety Osoby androgyniczne


Pobierz ppt "Stereotypy wykład."

Podobne prezentacje


Reklamy Google