Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu"— Zapis prezentacji:

1 Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu
„20 lat wspólnie z Szydłowcem” Samorząd gminy Szydłowiec

2 „ Powiedz mi a ja zapomnę. Pokaż mi, a być może zapamiętam
„ Powiedz mi a ja zapomnę. Pokaż mi, a być może zapamiętam. Włącz mnie do działania, a zrozumiem i zachowam w pamięci.” Indiańskie przysłowie „Trud człowieka uczciwego zawsze zaowocuje.” Menander „Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa, dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa.” Wacław Potocki

3 Szydłowiec

4 Szydłowiec- miasto w południowej części województwa mazowieckiego , siedziba powiatu szydłowieckiego i miejsko-wiejskiej gminy Szydłowiec. Położone na Przedgórzu Iłżeckim nad rzeką Korzeniówką. Szydłowiec jest lokalnym ośrodkiem usługowo-przemysłowym , a także ważnym węzłem komunikacyjnym. Miasto stanowi centrum administracyjne powiatu- znajdują się tam m.in. starostwo, sąd rejonowy, Komenda Powiatowa Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Pierwsza pisemna wzmianka o Szydłowcu pochodzi z 1360 roku. Kazimierz Wielki przeniósł Szydłowiec wraz z kilkoma innymi wsiami z prawa polskiego na średzkie. Wsie te należały do Jakuba, Mikołaja i Piotra z Chlewisk, z rodu Odrowążów. Prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku, pół kilometra na wschód od Starej Wsi, powstała niewielka osada targowa przy zbiegu lokalnych dróg. Można przypuszczać, iż nową osadę traktowano jako uzupełnienie istniejącej już wsi, określono ją bowiem tą samą nazwą – Szydłowiec.

5 Burmistrzowie 1990-2010 Włodzimierz Kurzępa (1990-1994) (1998-2001)
Roman Środa ( ) Krzysztof Łękawski ( ) Andrzej Jarzyński ( )

6 W tej prezentacji chciałybyśmy pokazać co zmieniło się na lepsze, a co na gorsze w naszej gminie w ciągu ostatnich 20 lat.

7 Wywiad z mieszkańcami Szydłowca
Jakie zauważyła Pani zmiany w Szydłowcu w ciągu ostatnich 20 lat?  Mieszkam w Szydłowcu od 32 lat. Przez ten czas  zmieniło się tu bardzo dużo.  Mówi Pani o zmianach na dobre czy złe? Zaszły i takie, i takie. Zacznę od tego, co dobrego zdarzyło się w naszym mieście. Wybudowano nowe szkoły i przedszkole. Powstała obwodnica oraz sygnalizacja świetlna. Miasto zostało dobrze oświetlone, co zwiększyło bezpieczeństwo mieszkańców. Ułożone zostały nowe chodniki, z kostki brukowej. Miasto jest czyste, schludne i ładne. Dzieci mają nowe place zabaw. Zostało wzbogacone także życie kulturalno-rozrywkowe Szydłowca.   Niestety są także złe strony i bolączki. W ostatnich latach w Szydłowcu bardzo wzrosło bezrobocie. Zlikwidowano zakłady pracy takie jak „Profel” czy „Rozmet”. Przeprowadzono redukcję stanowisk. Wielu ludzi straciło pracę, dlatego emigrują za granicę narażając swoje rodziny na rozłąkę. Młodzi ludzie kończą studia bez możliwości zatrudnienia w swoim mieście. Wywiad przeprowadzony z mieszkanką Szydłowca: Bożeną Antonkiewicz

8 Co zmieniło się w Szydłowcu w ciągu ostatnich 20 lat?
Rozwinęła się przedsiębiorczość w zakresie produkcji i handlu, wcześniej były ograniczone możliwości. Wybudowano również obwodnicę i mieszkańcy miasta wybudowali wiele domków jednorodzinnych i zabudowań gospodarczych. Wprowadzono sygnalizację świetlną na obwodnicy i ulicy Kościuszki. Poprawiono nawierzchnię ulic i chodniki. Wybudowano nowoczesny budynek szkoły im. Jana Pawła II. Podjęto inicjatywę wybudowania schroniska dla zwierząt w rejonie powiatu szydłowieckiego. Wybudowano kilka nowych obiektów sportowych, np. boisko Orlik i korty tenisowe. Powyższe przykłady świadczą o zaangażowaniu lokalnej społeczności i jej trosce o rozwój naszego miasta. Wywiad przeprowadzony z mieszkańcem Szydłowca: Wacławem Czapnikiem

9 Plusy gminy Szydłowiec:
Szydłowiecka orkiestra W 1992 roku Orkiestra otrzymała, z inicjatywy ówczesnego  burmistrza, nowe umundurowanie. W 1996 roku zakupione zostały, dzięki pomocy Rady Miejskiej w Szydłowcu, nowe instrumenty dla szydłowieckiej Orkiestry.

10 Nową szkołę oddano do użytku 28 sierpnia 2000 roku.
Po budowie Budowę szkoły rozpoczęto w październiku 1997 roku postawieniem konstrukcji przyszłej hali sportowej. Rok później kontynuowano inwestycję - prace postępowały bardzo szybko. Nową szkołę oddano do użytku 28 sierpnia 2000 roku.

11 Lustro Na ulicy Różanej powstało lustro, które pomaga zachowywać bezpieczeństwo na drogach.
Nowe przystanki W Szydłowcu zastąpiono stare przystanki nowymi.

12 Światła z pomocą Na terenie Szydłowca utworzono sygnalizację świetlną, dzięki której zmniejszyła się liczba wypadków.

13 Pomniki W Szydłowcu odrestaurowano i postawiono wiele pomników takich jak np. pomnik św. Nepomucena, Józefa Piłsudskiego, pomnik Mieszczki Zofii.

14 Na terenie miasta powstają nowe chodniki, które ułatwiają przechodniom bezpieczne spacery.

15 Tablice informacyjne Drogowskazy Dla ułatwienia turystą
poruszania się po mieście burmistrz zakupił tablice informujące, gdzie znajdują się dane ulice. Tablice informacyjne W gminie powstają nowoczesne tablice informujące zwiedzających o historii zabytków znajdujących się na terenie Szydłowca i okolicy.

16 Miejsca zabaw Znajduje się tu również dużo nowych placów zabaw. Kolorowe, czyste i pełne zabawy miejsca są w sam raz do spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

17 Dla bezpieczeństwa mieszkańców na chodnikach umieszczono barierki ochronne.

18 W Szydłowcu odnowiono cmentarz, na którym znajdują się groby żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

19 Dzięki inicjatywie radnych
Odnowa parku Dzięki inicjatywie radnych w szydłowieckim parku postawiono nowe ławki, kosze na śmieci oraz zamieniono stary chodnik na nowy.

20 i odnowiono główne instytucje publiczne.
Komenda Powiatowa Policji (KPP) w Szydłowcu. W mieście odmalowano i odnowiono główne instytucje publiczne. Ośrodek Opieki Społecznej w Szydłowcu.

21 Minusy gminy Szydłowiec:
Dziurawe drogi Niestety w Szydłowcu nie zmieniło się jeszcze kilka rzeczy, np. dziurawe i zniszczone drogi. Poprawienie ich stanu byłoby komfortowym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla kierowców.

22 Śmietniki Kosze na śmieci są, ale nie wszędzie. Śmietniki w innych okolicach Szydłowca nie są często opróżniane i wysypują się z nich nieczystości, co powoduje rozprzestrzenianie się groźnych dla środowiska bakterii. Nie wygląda to najlepiej i odstrasza przechodniów, którzy widząc taki śmietnik raczej z niego nie korzystają.

23 Wandalizm W gminie zlikwidowano dworzec PKP, a PKS jest zdewastowany przez młodzież. Obdarte i pomazane budynki nie tworzą miłej okolicy.

24 W Szydłowcu jest za mało służb sprzątających lub służby te nie wypełniają swoich obowiązków.

25 Przebudowa drogi S7 Droga ekspresowa S7 – planowana droga Gdańsk– Rabka o łącznej długości ok. 720 km. Leży w ciągu tras europejskich E28 (na odcinku z Trójmiasta do Elbląga) i E77 (od Elbląga na południe). Łączy aglomeracje – gdańską, warszawską i krakowską. Trasa S7 na odcinku Kraków Opatkowice – Rabka stanowi fragment Zakopianki.

26 Zdania mieszkańców o przebudowie drogi są podzielone, ponieważ trasa ta oddzieli Szydłówek i kościół pod wezwaniem NMP od osiedla Wschód. Mieszkańcy boją się również o hałas, zanieczyszczenia i bezpieczeństwo jakie wiążą się z ruchem samochodów.

27 Obiecano mieszkańcom podziemne przejścia, lecz wszyscy się tego obawiają, ponieważ w Szydłowcu istnieje już jedno przejście podziemne, które nie wygląda zbyt obiecująco.

28 Nie jest ono oświetlone i staje się schronieniem dla tutejszego marginesu społecznego.

29 Rozmawiałyśmy z obywatelami miasta o budowie drogi ekspresowej S7 .
Oto ich opinie: ,,Droga ekspresowa to dobry pomysł, sprowadzi to do Szydłowca inwestorów’’. ,,S7 to niezbyt dobry pomysł, miasto jak było biedne, tak biedne pozostanie. Droga nie zapewni nam napływu turystów, bo jeżeli ludzie chcieliby przyjechać do Szydłowca zapewne przyjechaliby.’’ ,,To naprawdę dobra inwestycja i nie powinniśmy temu zaprzeczać.’’ ,,To głupota!!!’’ ,,Według mnie nie wolno oddzielać wiernych od kościoła.’’

30 Schroniska dla zwierząt:
Kolejnym pomysłem jest wybudowanie schroniska dla zwierząt, ponieważ na ulicy błąkają się bezdomne psy i koty. To ważne, by zwierzęta miały gdzie spać, co jeść… by nie były samotne.

31 Opinie ludzi spotkanych na ulicach Szydłowca:
Aby poznać zdanie innych postanowiłyśmy zapytać ludzi, co myślą na ten temat. Opinie ludzi spotkanych na ulicach Szydłowca: Co myślą Państwo na temat schroniska dla zwierząt na terenie lub w okolicach Szydłowca? -,,Zamiast schroniska lepsza jest kastracja bezdomnych zwierząt, ponieważ w schronisku koty i tak będą się kocić, a kastracja może wiele pomóc.’’ -,,Schronisko to dobry i opłacalny pomysł, zwierzęta wreszcie nie będą pałętały się po ulicach i będą miały swój dom.’’ -,,To rewelacyjny pomysł! Wreszcie będę mogła wyjść spokojnie na spacer z dzieckiem i nie będzie mu groziło niebezpieczeństwo.’’ -,,Schronisko jest potrzebne, tylko konieczna jest do tego odpowiednia lokalizacja ,czyli obręby wiejskie.’’

32 ,,Co zmieniło się w naszej gminie w ciągu ostatnich 20 lat’’
Przeprowadziłyśmy ogólny sondaż z mieszkańcami Szydłowca i okolic. ,,Co zmieniło się w naszej gminie w ciągu ostatnich 20 lat’’ PLUSY: MINUSY: - zwiększona pula pieniędzy na zakup książek do bibliotek - w powiecie szydłowieckim jest największe bezrobocie - powstały korty tenisowe brak gazu na niektórych osiedlach brak ścieżek rowerowych zwiększyła się liczba miejsc, w których można odpocząć i coś zjeść - numery na domach powinny być bardziej widoczne dla różnych służb, np. zdrowia powstało boisko do gry w koszykówkę i piłkę nożną - brak miejsc noclegowych - brak dobrze rozwiniętej bazy sportowej

33 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Monika Chmolowska Żaneta Sasin 1995,……………………, 2,,a’’ ,……………, 2,,a’’ Aleksandra Kwiecień Alicja Antonkiewicz 1995, 2,,a’’ ,…………….., 2,,a’’ Patrycja Kaleta Anna Czapnik 1995, 2,,a’’ ,……………, 2,,a’’ Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu Elżbieta Łata Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Publiczne Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google