Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja programu Lsystem urban development

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja programu Lsystem urban development"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja programu Lsystem urban development

2 O programie Program Lsystem Urban Development ma pomóc w podejmowaniu decyzji przy wyborze optymalnego użytkowania ziemi, Jest prosty w obsłudze i ma możliwość prezentacji wyników zarówno w postaci produkcji jak i w postaci graficznej (mapy).

3 Wykorzystane teorie Gramatyki Lindenmayera opracowane przez Aristida Lindenmayera i rozwijany przez Przemysława Prusinkiewicza Teoria optymalnego użytkowania ziemi opracowana przez Tomasza Bajerowskiego

4 Gramatyki Lindenmayera
Inna nazwa to równolegle przepisujące systemu lub L-systemy, Twórcą jest biolog Aristid Lindenmayer, który w 1968 roku stworzył formalny sposób opisu wzrostu roślin. Polegają na zamianie modułu zwanego rodzicem, matką lub przodkiem na moduł zwany dzieckiem, córką lub potomkiem.

5 L-systemy - opis Przepisywanie zaczynamy od pojedynczego modułu zwanego aksjomatem, W trakcie symulacji korzystamy z reguł przepisania, które w najprostszym przypadku mają postać: Poprzednik  Następnik Przepisanie polega znalezieniu reguły gdzie poprzednik pasuje do modułu matki i zastąpieniu tego modułu sekwencją z następnika.

6 L-systemy – Anabena Catenula - przykład
Reguły przepisania: Sekwencja produkcji: Lewa mała komórka Prawa mała komórka Lewa duża komórka Prawa duża komórka

7 Teoria optymalnego użytkowania ziemi
Bajerowski zdefiniował optymalne użytkowanie ziemi jako użytkowanie możliwe pośród fizycznie i prawnie dostępnych takie, które daje jak największą wartość ziemi. Zatem każda ziemia ma jedno optymalne użytkowanie, które może być osiągnięte przez przebudowę (redevelopment).

8 Kartograficzna metoda
Nakłada się na mapę siatkę kwadratową z polami o zadanej wielkości. Pola są zwane polami podstawowymi, Następnie odczytuje się z każdego pola podstawowego wartość i zapisuje się je do macierzy inwentaryzacyjnej używając „0” – jest wartość, „1” – nie ma, Następnie mnoży się transponowaną macierz cech przez macierz inwentaryzacyjną, W macierzy wynikowej wartości 0 i mniejsze od zera powinny być odrzucone a wartości powyżej 0 mogą być użyte do dalszej analizy.

9 L-System Urban Development

10 Wpisywanie cech

11 Mapa

12 Macierz cech optymalnego użytkowania ziemi

13 Przepisania

14 Wyniki na mapie Kratka – oznacza ziemię przeznaczoną pod wybrane użytkowanie Kratka przekreślona - oznacza ziemię nie nadającą się pod użytkowanie

15 Program powstał na potrzeby przewodu doktorskiego,
Autor: Urszula Żukowska asystent w Katedrze Metod Matematycznych Informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie


Pobierz ppt "Prezentacja programu Lsystem urban development"

Podobne prezentacje


Reklamy Google