Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PLANETY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PLANETY."— Zapis prezentacji:

1 PLANETY

2 Czym są planety? Według definicji Międzynarodowej Unii Astronomicznej, to obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, nieprzeprowadzający reakcji termojądrowej w swoim wnętrzu, wystarczająco duży aby uzyskać prawie okrągły kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.

3 Planety w Układzie Słonecznym
Merkury Wenus Ziemia Mars Jowisz Saturn Uran Neptun Pluton

4 Merkury Merkury jest pierwszą, według oddalenia od Słońca, planetą Układu Słonecznego. Był znany już w starożytności. Powierzchnia Merkurego jest równinno - wyżynna, pokryta licznymi kraterami i poprzecinana charakterystycznymi skarpami. Atmosfera planety jest bardzo rozrzedzona, a pole magnetyczne stosunkowo silne. Ciekawostka: Merkury był badany przez sondę kosmiczną Mariner. Merkury jest najmniejszą planetą w Układzie Słonecznym. Merkury nie posiada żadnych księżyców.

5 Wenus Wenus to druga według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest to też drugi, po Księżycu, pod względem jasności obiekt na nocnym niebie. Wenus ma skalistą powierzchnię, a na niej rozległe równiny, wyżyny, góry, wulkany i kratery. Planetę otacza gruba, nieprzezroczysta atmosfera zawierająca głównie dwutlenek węgla. Występujące w niej mgły (zawiesiny kwasu siarkowego, solnego i fluorowodorowego) powodują deszcze kwasów. Ciekawostka: Wenus była badana przez sondy kosmiczne Pioneer i Magellan. Wenus nazywana jest również Jutrzenką. Wenus nie posiada żadnych naturalnych satelitów.

6 Ziemia Ziemia jest trzecią według oddalenia od Słońca planetą Układu Słonecznego, jedyną zamieszkałą przez ludzi. Informacje o budowie wnętrza Ziemi są uzyskiwane głównie dzięki badaniom przebiegu fal sejsmicznych w jej wnętrzu. Obrót Ziemi dookoła osi powoduje występowanie dnia i nocy, natomiast obieg wokół Słońca - w powiązaniu z nachyleniem osi Ziemi do płaszczyzny ekliptyki - występowanie pór roku. Ciekawostka: Ziemia obiega Słońce po elipsie w czasie 365 dni 6 h 14 min 24 przebywając drogę około 936 mln km. Ziemia ma jednego naturalnego satelitę, którym jest Księżyc.

7 Mars Mars jest czwartą według oddalenia od Słońca planetą Układu Słonecznego. Na powierzchni Marsa są rozległe równiny, kratery, szerokie kaniony i stożki wulkaniczne. Na planecie jest bardzo rozrzedzona atmosfera (95% dwutlenku węgla). Duże różnice temperatur powodują częste huragany i zamiecie pyłowe. Ciekawostka: Mars ma 2 księżyce (Phobos, Deimos). Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną.

8 Jowisz Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, piąta licząc według rosnącej odległości od Słońca. Jowisz jest gazowo - ciekłą kulą o prawdopodobnie małym, skalistym jądrze. Emituje więcej promieniowania niż to wynika z otrzymanej od Słońca energii, co świadczy o intensywnym grzaniu, spowodowanym grawitacyjnym kurczeniem się planety. Atmosferę ma grubą i nieprzezroczystą, są w niej widoczne ciemne pasy (miejsca chłodniejsze) oraz plamy - miejsca zawirowań. Ciekawostka: Jowisz ma co najmniej 16 księżyców. Najdokładniejsze dane o planecie uzyskano dzięki sondom kosmicznym Pioneer 10 i 11 oraz Voyager 1 i 2.

9 Saturn Saturn jest szóstą, według oddalenia od Słońca, planetą Układu Słonecznego. Planeta jest gazowo - ciekłą kulą, prawdopodobnie z małym skalistym jądrem. Jest silnie spłaszczona na skutek bardzo małej gęstości i szybkiego ruchu obrotowego. Emituje więcej promieniowania podczerwonego niż to wynika z otrzymanej od Słońca energii. Atmosfera Saturna jest gruba, zawiera głównie wodór, hel i amoniak. Wieją w niej silne wiatry. Ciekawostka: Saturn ma 18 księżyców (największy z nich to Titan) i układ 7 pierścieni, składających się z brył i drobnych okruchów. Planeta była badana przez sondy kosmiczne Pioneer i Voyager.

10 Uran Uran jest siódmą według oddalenia od Słońca, planetą Układu Słonecznego. Uran ma prawdopodobnie małe skaliste jądro otoczone lodami, a nad nim płynną warstwę przechodzącą w sposób ciągły w gęstą, nieprzezroczystą atmosferę. Ciekawostka: Planetę otacza 11 wąziutkich pierścieni, z okruchów materii. Uran ma 17 księżyców. Został odkryty w 1781r. przez Herschela.

11 Neptun Neptun jest ósmą, licząc według oddalenia od Słońca, planetą Układu Słonecznego. Neptun emituje promieniowanie podczerwone w większym stopniu, niż wynika to z otrzymanej od Słońca energii, co świadczy o grzaniu wewnętrznym, spowodowanym kurczeniem grawitacyjnym planety. Atmosfera Neptuna jest rozległa, składa się głównie z wodoru, helu i metanu. Ciekawostka: Neptun ma 8 księżyców, największe z nich to: Triton i Nereida. Ma także 4 wąskie pierścienie złożone z okruchów materii. Odkryty został w 1846 roku przez Gallego.

12 Pluton Pluton jest dziewiątą planetą w Układzie Słonecznym. Na ogół porusza się najdalej od Słońca, choć na skutek dużego mimośrodu i nachylenia orbity bywa okresowo bliżej Słońca niż Neptun. Powierzchnię Plutona stanowi metanowy lód, wnętrze - prawdopodobnie duże skaliste jądro. Ślady atmosfery zawierają metan, niewielką domieszkę azotu, tlenku węgla i tlenu. Ciekawostka: Pluton ma jeden księżyc - Charon. Planetę odkrył w 1930 roku Tombaugh.

13 Dziękuje za uwagę. Autor: Adrianna Rutkowska
Społeczne Gimnazjum im. S.F Klonowica Klasa 2 gim. Rok szkolny 2009/2010


Pobierz ppt "PLANETY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google