Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Słońce i planety Układu Słonecznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Słońce i planety Układu Słonecznego"— Zapis prezentacji:

1 Słońce i planety Układu Słonecznego

2 Słońce i planety Układu Słonecznego
O Słońcu. Definicja planety. O Plutonie. Planety Układu Słonecznego: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Charakterystyczne parametry planet w tabeli i na wykresie. Źródła.

3 Słońce Jest gwiazdą położoną najbliżej Ziemi, rozżarzoną kulą gazów o temp. 15 mln K w jądrze i ok K w warstwie zewnętrznej. Bez energii przekazywanej ze Słońca na Ziemię nie byłoby możliwe życie na naszej planecie. Masa Słońca to prawie 99,9% masy całego Układu Słonecznego. Średnica Słońca jest ok. 110 razy większa od średnicy Ziemi i wynosi około km.

4 Definicja planety Planeta jest ciałem niebieskim, które
- znajduje się na orbicie wokół Słońca, - ma wystarczającą masę, aby własną grawitacją pokonać siły ciała stałego tak, aby wytworzyć kształt odpowiadający równowadze hydrostatycznej tzn. prawie okrągły; - wyczyściło przestrzeń w pobliżu swojej orbity.

5 O Plutonie Pluton - dawniej uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, dnia roku został zdegradowany do miana planety karłowatej.

6 Merkury Jest najmniejszą planetą Układu Słonecznego. Na skutek uderzeń meteorytów jego powierzchnia pokryta jest licznymi kraterami.

7 Wenus Czasami nazywana jest Gwiazdą Wieczorną, a czasami Gwiazdą Poranną. Jest planetą niewiele mniejszą od Ziemi. Powierzchnia Wenus została ukształtowana głównie przez wybuchy wulkaniczne.

8 Ziemia Ziemia ma kształt kuli nieco spłaszczonej na biegunach. Krąży po orbicie kołowej w odległości około 150 milionów kilometrów od Słońca. Średni promień Ziemi wynosi około 6370 km. Masa Ziemi wynosi 6*1024 kg. Atmosfera Ziemi składa się głównie z azotu i tlenu.

9 Księżyc Jego promień wynosi 1738km, co stanowi ok. 27% promienia ziemskiego. Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 tys. km. Masa to ok. 7* 1022 kg co stanowi 1/ 81 część masy Ziemi. Powierzchnia Księżyca w większości pokryta jest kraterami. Księżyc nie posiada atmosfery, a na jego powierzchni nie znaleziono wody.

10 Mars Jest prawie dwa razy mniejszy od Ziemi. Powierzchnię Marsa pokrywają liczne kratery, rozległe równiny, łańcuchy wysokich gór, wygasłe wulkany oraz czapy polarne. Ma dwa naturalne księżyce: Fobos i Deimos.

11 Jowisz Jest największą planetą Układu Słonecznego. Planeta zbudowana jest głównie z ciekłego wodoru i tylko w środku posiada niewielkie jądro w postaci ciała stałego. Jowisz ma kilkanaście księżyców. Na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje około 12 lat ziemskich.

12 Saturn Pod względem wielkości jest drugą planetą naszego układu. Ma kształt mocno spłaszczonej kuli. Saturn i jego atmosfera zbudowane są głównie z wodoru i helu. Wokół Saturna krąży co najmniej 20 księżyców. Charakterystyczne dla Saturna są otaczające go pierścienie złożone najprawdopodobniej z brył skalnych.

13 Uran Jest również mocno spłaszczoną kulą i krąży po prawie kołowej orbicie. Uran posiada przynajmniej 15 naturalnych satelitów. Podobnie jak Saturn otoczony jest pierścieniami. Na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje ok. 84 lat ziemskich.

14 Neptun Krąży w odległości 4,5 mln km od Słońca. Jego masa jest 17 razy większa od masy Ziemi. Posiada przynajmniej 8 księżyców. Na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje ok. 165 lat świetlnych. Szybkość wiatrów na Neptunie dochodzi do 2,5 tys. km/h.

15

16

17

18

19

20 Zadanie 8 strona 237- podręcznik
Planety Układu Słonecznego (oprócz Ziemi) noszą nazwy bogów greckich. Odszukaj w dostępnych Ci źródłach (np.. Encyklopedie, Internet) informacji o tych bogach i na ich podstawie sporządź w zeszycie krótką notatkę.

21 Źródła Podręcznik do fizyki dla ZSZ wydawnictwa ZAMKOR;


Pobierz ppt "Słońce i planety Układu Słonecznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google