Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mbarushimana z Ruandy ma żonę i pięcioro dzieci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mbarushimana z Ruandy ma żonę i pięcioro dzieci"— Zapis prezentacji:

1 Mbarushimana z Ruandy ma żonę i pięcioro dzieci
Mbarushimana z Ruandy ma żonę i pięcioro dzieci. Szóste zmarło na malarię. Mężczyzna opowiada: „Ojciec podzielił ziemię między sześcioro swoich synów i córek. Moja część była tak mała, że musieliśmy przeprowadzić się do miasta. Oboje z żoną zarabiamy na życie nosząc worki z kamieniami i piaskiem. Mieszkamy w domu bez okien. Wodę bierzemy ze studni przy posterunku policji. Zwykle jemy raz dziennie, ale gdy nie mamy pracy, nie jemy nic. Wtedy wychodzę, bo nie mogę słuchać, jak moje dzieci płaczą z głodu”.

2 Na świecie codziennie nie dojada niemal co siódma osoba
Na świecie codziennie nie dojada niemal co siódma osoba. Jeszcze smutniej sytuacja przedstawia się w Afryce subsaharyjskiej, gdzie- jak się ocenia- co trzeci mieszkaniec ciągle głoduje. Co się kryje za tymi liczbami? Wyobraź sobie rodzinę składającą się z mamy, taty i małego dziecka. Jedzenia starczy jedynie dla dwóch osób. Kto nie będzie jadł? Matka? Ojciec? Dziecko? Oto dylemat, przed którym każdego dnia staje wiele rodzin..

3 W liczbach Obecnie 826 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu i niedożywienia - z czego 792 miliony w krajach rozwijających się oraz 34 miliony w krajach uprzemysłowionych. 2 miliardy ludzi (czyli 1/3 populacji) nie dysponuje dostateczną ilością pożywienia. Gdyby zebrać wszystkich głodujących na świecie, zaludniliby cały kontynent, a liczba jego mieszkańców byłaby większa od ludności Ameryki Północnej i Europy Zachodniej razem wziętych. (w 2009 roku głoduje już ponad miliard ludzi, jak podaje ONZ-towska agencja FAO)

4 Około 1,3 miliarda ludzi na świecie żyje za mniej niż 1 dolara dziennie, połowa ludności świata (ok. 3 miliardów) żyje za mniej niż dwa dolary dziennie. Produkt Krajowy Brutto 48 najbiedniejszych krajów świata jest mniejszy niż łączny majątek trzech najbogatszych ludzi na świecie. Aby pokryć niezaspokojone potrzeby świata w zakresie higieny i żywności, wystarczy 13 miliardów dolarów - tyle, ile ludzie w USA i Unii Europejskiej wydają co roku na perfumy. Jedna Europejka wydaje miesięcznie na same kosmetyki tyle co afrykańska kobieta na utrzymanie całej swojej rodziny przez rok. Ziemia - planeta pełna dysharmonii, ludzi chorych z przejedzenia obok tych, którzy umierają z głodu.

5 Wstrząsające jest to, iż 80 procent głodujących na świecie dzieci żyje w krajach, gdzie istnieje nadwyżka produkowanej żywności, produkowanej niestety dla zwierząt, które zostaną zjedzone przez zaledwie 480 milionów ludzi z krajów bogatych.   Do takiego stanu rzeczy przyczynia się przede wszystkim niewyobrażalne marnotrawstwo pokarmu roślinnego, z którego "produkuje się" mięso.      Aby otrzymać 1kg mięsa, hodowane zwierzę musi zjeść prawie 10 kg paszy lub innego pokarmu roślinnego. Stąd blisko 90% upraw na świecie (w tym obszary pastwisk) przeznaczonych jest na produkcję pokarmu dla zwierząt!  

6   Amerykańskie krowy każdego roku zjadają ilość pokarmu, którą można byłoby wyżywić wszystkich mieszkańców Indii oraz Chin (razem 2mld), czyli 1/3 ludzkości!     Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ilość pokarmu roślinnego na świecie (w 90 proc. konsumowanego przez zwierzęta) wystarczyłaby na wyżywienie 17mld ludzi. Niezależne dane organizacji ekologicznych wskazują nawet na liczbę 27 mld

7

8

9


Pobierz ppt "Mbarushimana z Ruandy ma żonę i pięcioro dzieci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google