Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy Ogólnoeuropejskie badania sondażowe dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy Ogólnoeuropejskie badania sondażowe dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy Ogólnoeuropejskie badania sondażowe dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy Wyniki reprezentatywne z 36 europejskich krajów dla Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) Wyniki dla Europy i Polski

2 2 http://osha.europa.eu Click to add text here Założenia badania sondażowego Note: insert graphs, tables, images here Zbiorowość:Populacja starsza niż 18 lat o standardowym miejscu zamieszkania, mówiąca danym językiem Grupa reprezentatywna:Próbka reprezentatywna z każdego z 36 europejskich krajów objętego badaniem Metodologia gromadzenia danych: CATI (wspomagane komputerowo wywiady telefoniczne) w 31 krajach. W Bułgarii, Republice Czeskiej, Słowacji, Rumunii i Turcji wywiady zostały przeprowadzone twarzą w twarz Wielkość grupy reprezentatywnej: 35 540 ankietowanych (ok. 1 000 na kraj, oprócz Lichtensteinu, gdzie przeprowadzono 200 wywiadów) Wielkość grupy reprezentatywnej: (Polska) 1 002 ankiety Margines błędu:±Od 0,3 do 0,5 pkt. procentowych (Europa) ±Od 1,9 do 3,1 pkt. procentowych (badania krajowe) Okres pracy w terenie: (Polska) 21 października 2011 – 23 października 2011

3 3 http://osha.europa.eu Omówienie ankiety Q1 Jak Pan(i) myśli, czy liczba osób w Polsce cierpiących na stres wywołany przez wykonywaną pracę będzie w najbliższych pięciu latach rosnąć, maleć, czy pozostanie na podobnym poziomie? (Bardzo wzrośnie | Lekko wzrośnie | Pozostanie niezmieniona | Lekko spadnie | Bardzo spadnie) Q2 Czy w sprawach bezpieczeństwa i ryzyka dla zdrowia w miejscu pracy czuje się Pan(i) …? (Bardzo dobrze poinformowany(a) | Raczej dobrze poinformowany(a) | Niezbyt dobrze poinformowany(a) | W ogóle niepoinformowany(a)) Q3. Wiele europejskich krajów rozważa podniesienie wieku emerytalnego lub już o tym zdecydowało, ponieważ ludzie żyją coraz dłużej. W jakim stopniu Pana(i) zdaniem ważne są zasady zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby umożliwić pracownikom dłuższą pracę przed przejściem na emeryturę? (Bardzo ważne | Dość ważne | Niezbyt ważne | Całkowicie nieważne) Q4. Gdyby napotkał(a) Pan(i) zagrożenie związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem w miejscu pracy i poinformował(a) o nim przełożonego, czy jest Pan(i) pewny(a), że przełożony odpowiednio odniósłby się do problemu? (Bardzo pewny(a) | Całkiem pewny(a) | Niezbyt pewny(a) | Niepewny(a) ) Q5. W jakim stopniu się Pan(i) zgadza lub nie z poniższym stwierdzeniem. Aby Polska była ekonomicznie konkurencyjnym krajem, pracodawcy muszą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy. (Całkowicie się zgadzam | Zgadzam się | Ani się zgadzam, ani się nie zgadzam | Nie zgadzam się | Całkowicie się nie zgadzam)

4 4 http://osha.europa.eu Click to add text here Zastosowane dwuliterowe oznaczenia krajów Note: insert graphs, tables, images here LiteryKrajLiteryKrajLiteryKraj ALAlbania HRChorwacjaNONorwegia ATAustria HUWęgryPLPolska BEBelgia IEIrlandiaPTPortugalia BGBułgaria ISIslandiaRORumunia CYCypr ITWłochyRSSerbia CZRepublika Czeska LILiechtensteinSESzwecja DE NiemcyLTLitwaSISłowenia DK DaniaLULuksemburgSKSłowacja EE EstoniaLVŁotwaTRTurcja EL GrecjaMECzarnogóraUKWielka Brytania ES HiszpaniaMKRepublika Macedonii ALLWszystkie kraje FI FinlandiaMTMalta FR FrancjaNLHolandia

5 5 http://osha.europa.eu Click to add text here Nazwy obszarów zastosowane w raporcie Note: insert graphs, tables, images here ObszarKraje Europa północno- wschodnia Republika Czeska, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Słowacja, Słowenia Europa północno- zachodnia Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Irlandia, Liechtenstein, Luksemburg, Holandia, Wielka Brytania Kraje nordyckieDania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja Europa południowo- wschodnia Albania, Bułgaria, Chorwacja, Republika Macedonii, Czarnogóra, Rumunia, Serbia, Turcja Europa południowaCypr, Grecja, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania EU2727 krajów aktualnie tworzących Unię Europejską EU1515 krajów, które tworzyły Unię Europejską do 1 maja 2004 roku EEANorwegia, Islandia, Liechtenstein CCSKraje kandydujące i potencjalni kandydaci

6 Poziom stresu związanego z pracą

7 7 http://osha.europa.eu Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Poziom stresu związanego z pracą (Polska) Jak Pan(i) myśli, czy liczba osób w Polsce cierpiących na stres wywołany przez wykonywaną pracę będzie w najbliższych pięciu latach rosnąć, maleć, czy pozostanie na podobnym poziomie? (%) Bardzo wzrośnie Lekko wzrośnie Pozostanie niezmieniona Lekko spadnie Bardzo spadnie Nie wiem

8 8 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość:Osoby w wieku 18 lat i powyżej Płeć Wiek Status pracowniczy Jak Pan(i) myśli, czy liczba osób w Polsce cierpiących na stres wywołany przez wykonywaną pracę będzie w najbliższych pięciu latach rosnąć, maleć, czy pozostanie na podobnym poziomie? (%) Łącznie Mężczyzna Kobieta 18-34 lat 35-54 lat Ponad 55 lat Aktywny Nieaktywny Poziom stresu związanego z pracą (Polska)

9 9 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość:Osoby w wieku 18 lat i powyżej Wielkość zakładu pracy (liczba pracowników) Umowa o pracę Jak Pan(i) myśli, czy liczba osób w Polsce cierpiących na stres wywołany przez wykonywaną pracę będzie w najbliższych pięciu latach rosnąć, maleć, czy pozostanie na podobnym poziomie? (%) Łącznie 0-9 10-49 50-249 Ponad 250 Na czas nieokreślony Inna Poziom stresu związanego z pracą (Polska)

10 10 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Poziom stresu związanego z pracą Jak Pan(i) myśli, czy liczba osób w Polsce cierpiących na stres wywołany przez wykonywaną pracę będzie w najbliższych pięciu latach rosnąć, maleć, czy pozostanie na podobnym poziomie? (%)

11 11 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Poziom stresu związanego z pracą Jak Pan(i) myśli, czy liczba osób w Polsce cierpiących na stres wywołany przez wykonywaną pracę będzie w najbliższych pięciu latach rosnąć, maleć, czy pozostanie na podobnym poziomie? (%)

12 Poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy

13 13 http://osha.europa.eu Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy (Polska) Czy w sprawach bezpieczeństwa i ryzyka dla zdrowia w miejscu pracy czuje się Pan(i) …? (%) Bardzo dobrze poinformowany(a) Raczej dobrze poinformowany(a) Niezbyt dobrze poinformowany(a) W ogóle niepoinformowany(a) Trudno powiedzieć

14 14 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Płeć Wiek Status pracowniczy Czy w sprawach bezpieczeństwa i ryzyka dla zdrowia w miejscu pracy czuje się Pan(i) …? (%) Łącznie Mężczyzna Kobieta 18-34 lat 35-54 lat Ponad 55 lat Aktywny Nieaktywny Poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy (Polska)

15 15 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Wielkość zakładu pracy (liczba pracowników) Umowa o pracę Czy w sprawach bezpieczeństwa i ryzyka dla zdrowia w miejscu pracy czuje się Pan(i) …? (%) Poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy (Polska)

16 16 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy Czy w sprawach bezpieczeństwa i ryzyka dla zdrowia w miejscu pracy czuje się Pan(i) …? (%)

17 17 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Poziom wiedzy na temat bezpieczeństwa i zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy Czy w sprawach bezpieczeństwa i zagrożeń dla zdrowia w miejscu pracy czuje się Pan(i) …? (%)

18 Znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy a późniejsza emerytura

19 19 http://osha.europa.eu Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy a późniejsza emerytura (Polska) Wiele europejskich krajów rozważa podniesienie wieku emerytalnego lub już o tym zdecydowało, ponieważ ludzie żyją coraz dłużej. W jakim stopniu Pana(i) zdaniem ważne są zasady zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby umożliwić pracownikom dłuższą pracę przed przejściem na emeryturę? (%)

20 20 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej Płeć Wiek Status pracowniczy W jakim stopniu Pana(i) zdaniem ważne są zasady zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby umożliwić pracownikom dłuższą pracę przed przejściem na emeryturę? (%) Znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy a późniejsza emerytura (Polska)

21 21 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Umowa o pracę Wielkość zatrudnienia (liczba pracowników) W jakim stopniu Pana(i) zdaniem ważne są zasady zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby umożliwić pracownikom dłuższą pracę przed przejściem na emeryturę? (%) Wielkość zakładu pracy (liczba pracowników) Znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy a późniejsza emerytura (Polska)

22 22 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy a późniejsza emerytura W jakim stopniu Pana(i) zdaniem ważne są zasady zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby umożliwić pracownikom dłuższą pracę przed przejściem na emeryturę? (%)

23 23 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Znaczenie bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy a późniejsza emerytura W jakim stopniu Pana(i) zdaniem ważne są zasady zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy, aby umożliwić pracownikom dłuższą pracę przed przejściem na emeryturę? (%)

24 Przekonanie o słuszności działań mających na celu wykluczenie problemów związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami zdrowotnymi w miejscu pracy

25 25 http://osha.europa.eu Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Przekonanie o słuszności działań mających na celu wykluczenie problemów związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami zdrowotnymi w miejscu pracy (Polska) Gdyby napotkał(a) Pan(i) zagrożenie związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem w miejscu pracy i poinformował(a) o nim przełożonego, czy jest Pan(i) pewny(a), że przełożony odpowiednio odniósłby się do problemu? (%)

26 26 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Płeć Wiek Gdyby napotkał(a) Pan(i) zagrożenie związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem w miejscu pracy i poinformował(a) o nim przełożonego, czy jest Pan(i) pewny(a), że przełożony odpowiednio odniósłby się do problemu? (%) Przekonanie o słuszności działań mających na celu wykluczenie problemów związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami zdrowotnymi w miejscu pracy (Polska)

27 27 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Umowa o pracę Wielkość zatrudnienia (liczba pracowników) Wielkość zakładu pracy (liczba pracowników) Gdyby napotkał(a) Pan(i) zagrożenie związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem w miejscu pracy i poinformował(a) o nim przełożonego, czy jest Pan(i) pewny(a), że przełożony odpowiednio odniósłby się do problemu? (%) Przekonanie o słuszności działań mających na celu wykluczenie problemów związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami zdrowotnymi w miejscu pracy (Polska)

28 28 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Gdyby napotkał(a) Pan(i) zagrożenie związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem w miejscu pracy i poinformował(a) o nim przełożonego, czy jest Pan(i) pewny(a), że przełożony odpowiednio odniósłby się do problemu? % Przekonanie o słuszności działań mających na celu wykluczenie problemów związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami zdrowotnymi w miejscu pracy

29 29 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Gdyby napotkał(a) Pan(i) zagrożenie związane ze zdrowiem lub bezpieczeństwem w miejscu pracy i poinformował(a) o nim przełożonego, czy jest Pan(i) pewny(a), że przełożony odpowiednio odniósłby się do problemu? % Przekonanie o słuszności działań mających na celu wykluczenie problemów związanych z bezpieczeństwem i zagrożeniami zdrowotnymi w miejscu pracy

30 Znaczenie bezpieczeństwa oraz zdrowia w miejscu pracy a konkurencyjność ekonomiczna

31 31 http://osha.europa.eu Znaczenie bezpieczeństwa oraz zdrowia w miejscu pracy a konkurencyjność ekonomiczna (Polska) W jakim stopniu zgadza się Pan(i) z poniższym stwierdzeniem. Aby Polska była ekonomicznie konkurencyjnym krajem, pracodawcy muszą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy? (%) Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej

32 32 http://osha.europa.eu Płeć Wiek Status pracowniczy W jakim stopniu zgadza się Pan(i) z poniższym stwierdzeniem. Aby Polska była ekonomicznie konkurencyjnym krajem, pracodawcy muszą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy? (%) Znaczenie bezpieczeństwa oraz zdrowia w miejscu pracy a konkurencyjność ekonomiczna (Polska) Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej

33 33 http://osha.europa.eu Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Zatrudnieni w wieku 18 lat i powyżej Umowa o pracę Wielkość zatrudnienia (liczba pracowników) Wielkość zakładu pracy (liczba pracowników) W jakim stopniu zgadza się Pan(i) z poniższym stwierdzeniem. Aby Polska była ekonomicznie konkurencyjnym krajem, pracodawcy muszą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy? (%) Znaczenie bezpieczeństwa oraz zdrowia w miejscu pracy a konkurencyjność ekonomiczna (Polska)

34 34 http://osha.europa.eu Znaczenie bezpieczeństwa oraz zdrowia w miejscu pracy a konkurencyjność ekonomiczna W jakim stopniu zgadza się Pan(i) z poniższym stwierdzeniem. Aby Pana/Pani kraj był ekonomicznie konkurencyjny, pracodawcy muszą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy? (%) Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej

35 35 http://osha.europa.eu Znaczenie bezpieczeństwa oraz zdrowia w miejscu pracy a konkurencyjność ekonomiczna W jakim stopniu zgadza się Pan(i) z poniższym stwierdzeniem. Aby Polska była ekonomicznie konkurencyjnym krajem, pracodawcy muszą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy? (%) Liczby poniżej 100% w związku z wykluczeniem odpowiedzi Nie wiem; Zbiorowość: Osoby w wieku 18 lat i powyżej

36 36 http://osha.europa.eu Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) Przyczynia się do tego, by Europa stała się bezpieczniejszym, zdrowszym i bardziej wydajnym miejscem pracy; prowadzi badania, opracowuje, i rozpowszechnia wiarygodne, zrównoważone, i bezstronne informacje na temat bezpieczeństwa i higieny pracy; prowadzi ogólnoeuropejskie kampanie służące zwiększaniu poziomu świadomości; siedziba w Bilbao w Hiszpanii, ustanowiona przez Unię Europejską w 1996 r.; zrzesza przedstawicieli Komisji Europejskiej, rządów państw członkowskich, organizacji pracodawców i pracowników oraz wiodących ekspertów z każdego z państw członkowskich UE-27 oraz z innych państw. Dalsze informacje dotyczące EU OSHA: http://osha.europa.eu Dalsze informacje dotyczące ogólnoeuropejskiego badania opinii publicznej na temat BHP: http://osha.europa.eu/en/safety-health-in- figures/


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy Ogólnoeuropejskie badania sondażowe dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google