Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boks Boks- dyscyplina sportowa zaliczana do sportów walki, w której dwóch zawodników walczy przy użyciu pięści.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boks Boks- dyscyplina sportowa zaliczana do sportów walki, w której dwóch zawodników walczy przy użyciu pięści."— Zapis prezentacji:

1 Boks Boks- dyscyplina sportowa zaliczana do sportów walki, w której dwóch zawodników walczy przy użyciu pięści

2 Urazy i Kontuzje Boks to sport bardzo kontuzjogenny. Lista urazów charakteryzująca boks oraz ogół sportów walki jest dosyć pokaźna, dlatego kontuzje można podzielić na : - wewnętrzne - zewnętrzne - psychiczne

3 Skaleczenia Jednym z najczęściej występujących ran mających miejsce w ferworze walki to skaleczenia, czyli najzwyklejsze uszkodzenia ciągłości skóry, w tym wypadku na wskutek urazu mechanicznego. Charakterystyczna budowa czaszki człowieka, zawierająca uwypuklenie nad brzegiem nadoczodołowym w połączeniu z uderzeniami rękawicy bokserskiej powoduje bardzo często spotykane u bokserów rozcięcie łuku brwiowego, cechujące się piekącym bólem (w skrajnych przypadkach możliwe jest nawet przedwczesne zakończenie walki). I tutaj wkraczają do boju cutmeni, którzy ze wszystkich sił próbują w przerwach między rundami powstrzymać krwawienie za pomocą całej gamy przyrządów, maści oraz farmakologii.

4 Siniaki i krwotoki Wracając do typowych szkód powstałych na wskutek uprawiania sportów walki bardzo często spotykane są siniaki, które są niczym innym jak krwotokiem tkanek miękkich lub skóry – fachowo medycyna określa je jako podbiegnięcia krwawe. Lekarstwem jest upływ czasu, ewentualnie do posiniaczonych miejsc przykłada się lód.

5 Utrata zębów Rzadziej spotykanym przypadkiem jest wybicie zębów, choć tu przyczyny można upatrywać się w bardzo dobrze spisujących się oraz obowiązkowych ochraniaczach. Pomimo intensywnego rozwoju stomatologii jest to raczej kłopotliwy uraz, ponadto u osób trenujących rekreacyjnie/amatorsko może doprowadzić to poniesienia znacznych kosztów leczenia – trochę zmodyfikowane powiedzenie „gdzie dwóch się bije, tam dentysta korzysta” najlepiej to odzwierciedla.

6 Złamania Kolejna grupa obrażeń obejmuje całość biernego układu ruchu, w skład którego wliczamy kości, stawy oraz wzmacniające je więzadła. Przerwanie ciągłości kości, czyli złamania potrafią na długie tygodnie wymusić przerwę od treningów. Najczęstszymi rejonami, w których do nich dochodzi to nos, ręka, szczęka i żebra. Kolejna grupa obrażeń obejmuje całość biernego układu ruchu, w skład którego wliczamy kości, stawy oraz wzmacniające je więzadła. Przerwanie ciągłości kości, czyli złamania potrafią na długie tygodnie wymusić przerwę od treningów. Najczęstszymi rejonami, w których do nich dochodzi to nos, ręka, szczęka i żebra.

7 Złamane palce Analizując budowę osteologiczną ręki możemy wyróżnić w niej kości śródręcza, nadgarstka oraz paliczki. W nomenklaturze lekarskiej złamanie piątej kości śródręcza określa się mianem „złamania bokserskiego”, ponieważ występuje w związku z uderzeniem zaciśniętą dłonią o twardy przedmiot (takim może być ludzka czaszka w kontakcie z niezabezpieczoną pięścią).

8 Stłuczone żebra Nie każde żebro, którego zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych posiada połączenia z mostkiem. Boleśnie niestety mogą o tym się przekonać bokserzy, którzy przyjmą w te okolice silny hak. Każdy oddech, skręty ciała, śmiech, kaszel staje się katorgą. Zdarza się, że kontuzje tych rejonów podczas sparingów są powodem odwoływania zaplanowanych walk (choć w sumie pasuje to do każdego rodzaju kontuzji). Zapobieganie jest identyczne jak w urazach nosa, a ponadto można wykorzystywać specjalne ochraniacze.

9 Bule brzucha Bokser odczuwający bóle w lewej górnej części brzucha po ciosach na tułów może wymagać szybkiej diagnozy, czy nie uległa uszkodzeniu śledziona, organ wewnętrzny najbardziej wrażliwy na uderzenia. Może wystąpić także opóźnione pęknięcie śledziony (nawet kilka tygodni później) a jego objawami są na ogół zawroty głowy spowodowane utratą krwi. Każdy trwały ból brzucha po walce wymaga wizyty w placówce z laboratorium analitycznym i urządzeniem do analizy rentgena.

10 Złamanie nosa

11 Prezentacje przygotował : Kordian Wyciszkiewicz


Pobierz ppt "Boks Boks- dyscyplina sportowa zaliczana do sportów walki, w której dwóch zawodników walczy przy użyciu pięści."

Podobne prezentacje


Reklamy Google