Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co siedem minut umiera dziecko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co siedem minut umiera dziecko"— Zapis prezentacji:

1 Co siedem minut umiera dziecko
Na wysoki współczynnik niedożywienia dzieci największy wpływ mają trzy czynniki: kryzys żywnościowy w regionie Sahelu, zła sytuacja kobiet i dzieci oraz niewystarczający dostęp do podstawowej opieki medycznej. Złożoność problemu sprawia, że każdy z tych czynników wpływa na pozostałe, a rozwiązanie go to potężne wyzwanie dla organizacji humanitarnych takich jak UNICEF. Czad to kraj o powierzchni 1,2 miliona km2 położony w środkowej Afryce. Dla porównania – powierzchnia Polski to nieco ponad 321 tysięcy km2. Zamieszkuje go 10 mln 758 tysięcy osób (w Polsce jest nas ponad 38 milionów). Większość z nich mieszka w południowej części kraju. Północ, pustynna, trudno dostępna i nieprzyjazna człowiekowi, jest właściwie niezasiedlona. Czad to też jedno z najuboższych państw na świecie. Według Wskaźnika Rozwoju Społecznego (Human Development Index – HDI) Czad jest 5. z kolei najbiedniejszym krajem na świecie - zajmuje 183 miejsce na 187 państw (dane z 2011 roku).

2 Dołącz do UNICEF 365 i pomagaj nie jednemu, ale wielu potrzebującym dzieciom, przez 365 dni w roku

3 Z badań przeprowadzonych w tym roku przez UNICEF wynika, iż w dziewięciu regionach Czadu poziom ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5. roku życia znacznie przewyższa ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) alarmujący próg 15%.

4 Do lipca 2012 r. leczeniem niedożywienia objęto w Czadzie aż dzieci poniżej 5. roku życia. UNICEF przewiduje jednak, że ostre ciężkie niedożywienie może dotknąć w tym roku ponad 127 tys. kolejnych dzieci. W kraju, przez który przetoczyły się powtarzające epidemie polio, odry, zapalenia opon mózgowych i cholery, potrzebna jest długofalowa strategia w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia, w tym sytuacji zdrowotnej dzieci. Jednakże, oprócz zorganizowanej pomocy rozwojowej, której wdrażanie to nieustanna, długoterminowa praca, nie możemy zapomnieć o ratowaniu życia dzieci, które cierpią teraz. * Ostre ciężkie niedożywienie (SAM) – definiowane przez niską wagę w stosunku do wzrostu, widoczne wyniszczenie organizmu i widoczną opuchliznę głodową. Około 35-50% dzieci z ostrym ciężkim niedożywieniem umiera (źródło: WHO). Pomagaj dzieciom każdego dnia

5 Achta ma 12 miesięcy i walczy o życie w ośrodku w Mao (Czad)
Achta ma 12 miesięcy i walczy o życie w ośrodku w Mao (Czad). Dziewczynka jest jednym ze 127 tys. dzieci w Czadzie, które zagrożone są śmiercią z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Susze oraz trwająca od wielu lat niestabilna sytuacja wewnętrzna w regionie doprowadziły do ogromnego kryzysu żywnościowego. Na całym świecie UNICEF bije na alarm i zbiera fundusze na ratowanie życia dzieci!

6 Faltouma i Toma – siostry w potrzebie
Dzieci w Czadzie umierają z głodu. Potrzebują Twojej pomocy, teraz!

7

8 Dzięki darowiznom od Darczyńców takich jak Ty bliźniaczki Kumani wracają do zdrowia. Na pomoc, jaką otrzymały Faltouma i Toma, czeka w Czadzie 127 tys. dzieci cierpiących z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia. Prosimy, przekaż darowiznę - tylko działając razem uda nam się uratować te dzieci!

9

10 Plumpy’nut – saszetka, która ratuje życie Plumpy’nut – tzw
Plumpy’nut – saszetka, która ratuje życie Plumpy’nut – tzw. gotowa do spożycia żywność terapeutyczna. Gotowa do spożycia żywność terapeutyczna to pasta z orzeszków ziemnych z dodatkiem oleju roślinnego, mleka w proszku, witamin i składników mineralnych. Jest dystrybuowana w jednorazowych porcjach zamkniętych w małych saszetkach. Niech nie zmyli Was jednak jej niepozorny rozmiar. Jedno opakowanie dostarcza dziecku aż 500 kcal! Pasta stosowana jest przez UNICEF na całym świecie, szczególnie w rejonach klęsk humanitarnych i wszędzie tam, gdzie głód zagraża życiu dzieci. Jest niedroga i bardzo prosta  w użyciu – wystarczy odciąć róg saszetki i dziecko może już jeść leczniczą pastę. Jednak jej najważniejszą zaletą jest niezwykła skuteczność – wystarczą trzy saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze 1 kilogram. W trzy tygodnie przywraca siły i uśmiech nawet skrajnie niedożywionym dzieciom.

11 © UNICEF Plumpy’nut uratowało życie 9-miesięcznej Zenaby Idriss z Czadu! Stosowanie pasty nie wymaga pobytu dziecka w szpitalu. Rodzice mogą podawać taką żywność w domu, raz w tygodniu przychodząc z dzieckiem na kontrolę do ośrodka zdrowia. Wystarczy zaledwie 4,17 zł, aby zapewnić dzienną porcję Plumpy’nut jednemu dziecku. Ta niewielka kwota ratuje życie!

12 Zara czeka na Twoją pomoc
U skrajnie niedożywionych dzieci tkanka tłuszczowa ulega zniszczeniu. Pod skórą zbiera się woda. Opuchlizna całego ciała lub jego części powoduje, że pęka skóra. Tworzą się rany. Pomoc dla takich dzieci potrzebna jest natychmiast. Prosimy, pomóż teraz! Poszczególne narządy zmniejszają się, zanikają. Następują nieodwracalne zmiany, także w mózgu. Choroba głodowa powoduje obniżenie odporności organizmu. Nawet drobna infekcja może okazać się śmiertelna. Podręczniki medycyny dokładnie opisują przebieg choroby głodowej. W Czadzie teoria ma tragiczne potwierdzenie w tysiącach dzieci dotkniętych skutkami skrajnego niedożywienia. Rodzice bezradnie przyglądają się cierpieniu swoich pociech. Co siedem minut jedno dziecko umiera z głodu. I choć sytuacja jest niezwykle trudna, jedno jest pewne - możemy to zmienić!

13 © UNICEF/Z. Dulska Zara ma 12 miesięcy. Cierpi
© UNICEF/Z. Dulska Zara ma 12 miesięcy. Cierpi. Jej drobne ciałko powoli goi się, ale nadal każdy ruch sprawia dziewczynce ból.

14


Pobierz ppt "Co siedem minut umiera dziecko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google