Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JADOWITE ŻABY. Jadowite żaby to drzewołazy Drzewołazowate, drzewołazy (Dendrobatidae) - rodzina płazów bezogonowych. Płazy z tej rodziny są zwykle jaskrawo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JADOWITE ŻABY. Jadowite żaby to drzewołazy Drzewołazowate, drzewołazy (Dendrobatidae) - rodzina płazów bezogonowych. Płazy z tej rodziny są zwykle jaskrawo."— Zapis prezentacji:

1 JADOWITE ŻABY

2 Jadowite żaby to drzewołazy Drzewołazowate, drzewołazy (Dendrobatidae) - rodzina płazów bezogonowych. Płazy z tej rodziny są zwykle jaskrawo ubarwione, a ich skóra zawiera jad (nieraz bardzo silny). Nie osiągają dużych rozmiarów. Występują w Ameryce Południowej i Środkowej oraz, jako gatunki wprowadzone, na Hawajach. Drzewołazowate, drzewołazy (Dendrobatidae) - rodzina płazów bezogonowych. Płazy z tej rodziny są zwykle jaskrawo ubarwione, a ich skóra zawiera jad (nieraz bardzo silny). Nie osiągają dużych rozmiarów. Występują w Ameryce Południowej i Środkowej oraz, jako gatunki wprowadzone, na Hawajach. płazów bezogonowych Ameryce Południowej Hawajach płazów bezogonowych Ameryce Południowej Hawajach

3 Żabka truskawkowa (Dendrobates pumilio) (Dendrobates pumilio) Zwana jest również drzewołazem karłowatym lub żabą strzałkową. Te maleńkie płazy – w całej rodzinie występujące we wszystkich kolorach tęczy – mają w skórze toksyczny jad, którym jednorazowo potrafią zabić nawet dziesięć osób naraz. Na szczęście nie polują na ludzi, przeciwnie: to ludzie (a konkretnie południowoamerykańscy Indianie) od wieków wykorzystują żabki, pożyczając od nich truciznę, zanurzając w niej groty strzał i z takim wyposażeniem polując na zwierzynę. Zwana jest również drzewołazem karłowatym lub żabą strzałkową. Te maleńkie płazy – w całej rodzinie występujące we wszystkich kolorach tęczy – mają w skórze toksyczny jad, którym jednorazowo potrafią zabić nawet dziesięć osób naraz. Na szczęście nie polują na ludzi, przeciwnie: to ludzie (a konkretnie południowoamerykańscy Indianie) od wieków wykorzystują żabki, pożyczając od nich truciznę, zanurzając w niej groty strzał i z takim wyposażeniem polując na zwierzynę.

4 Nie dotykać!!!! Jeżeli zdarzy ci się podróżować przez lasy deszczowe gdzieś w Centralnej albo Południowej Ameryce, nigdy nie podnoś pięknych i kolorowych żab - to mogą być drzewołazy. Te żaby są prawdopodobnie najbardziej toksycznymi kręgowcami na świecie. 5- centymetrowy złoty drzewołaz jest w stanie zabić 10 dorosłych ludzi lub 20 000 myszy. Tylko 2 mikrogramy toksyny może zabić człowieka lub innego dużego ssaka. Żaby te trzymają truciznę w skórze i spowodują chorobę lub śmierć u każdego, kto ich dotknie lub zje. Jeżeli zdarzy ci się podróżować przez lasy deszczowe gdzieś w Centralnej albo Południowej Ameryce, nigdy nie podnoś pięknych i kolorowych żab - to mogą być drzewołazy. Te żaby są prawdopodobnie najbardziej toksycznymi kręgowcami na świecie. 5- centymetrowy złoty drzewołaz jest w stanie zabić 10 dorosłych ludzi lub 20 000 myszy. Tylko 2 mikrogramy toksyny może zabić człowieka lub innego dużego ssaka. Żaby te trzymają truciznę w skórze i spowodują chorobę lub śmierć u każdego, kto ich dotknie lub zje.

5 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "JADOWITE ŻABY. Jadowite żaby to drzewołazy Drzewołazowate, drzewołazy (Dendrobatidae) - rodzina płazów bezogonowych. Płazy z tej rodziny są zwykle jaskrawo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google