Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JADOWITE ŻABY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JADOWITE ŻABY."— Zapis prezentacji:

1 JADOWITE ŻABY

2 Jadowite żaby to drzewołazy
Drzewołazowate, drzewołazy (Dendrobatidae) - rodzina płazów bezogonowych. Płazy z tej rodziny są zwykle jaskrawo ubarwione, a ich skóra zawiera jad (nieraz bardzo silny). Nie osiągają dużych rozmiarów. Występują w Ameryce Południowej i Środkowej oraz, jako gatunki wprowadzone, na Hawajach.

3 Żabka truskawkowa (Dendrobates pumilio)
Zwana jest również drzewołazem karłowatym lub żabą strzałkową. Te maleńkie płazy – w całej rodzinie występujące we wszystkich kolorach tęczy – mają w skórze toksyczny jad, którym jednorazowo potrafią zabić nawet dziesięć osób naraz. Na szczęście nie polują na ludzi, przeciwnie: to ludzie (a konkretnie południowoamerykańscy Indianie) od wieków wykorzystują żabki, „pożyczając” od nich truciznę, zanurzając w niej groty strzał i z takim wyposażeniem polując na zwierzynę.

4 Nie dotykać!!!! Jeżeli zdarzy ci się podróżować przez lasy deszczowe gdzieś w Centralnej albo Południowej Ameryce, nigdy nie podnoś pięknych i kolorowych żab - to mogą być drzewołazy. Te żaby są prawdopodobnie najbardziej toksycznymi kręgowcami na świecie. 5-centymetrowy złoty drzewołaz jest w stanie zabić 10 dorosłych ludzi lub myszy. Tylko 2 mikrogramy toksyny może zabić człowieka lub innego dużego ssaka. Żaby te trzymają truciznę w skórze i spowodują chorobę lub śmierć u każdego, kto ich dotknie lub zje.

5 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!


Pobierz ppt "JADOWITE ŻABY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google