Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

INNY ŚWIAT DOPALACZE MOJEGO DZIECKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "INNY ŚWIAT DOPALACZE MOJEGO DZIECKA"— Zapis prezentacji:

1 INNY ŚWIAT DOPALACZE MOJEGO DZIECKA
Opracowała: Jolanta Milczuk - Walczewska

2 DOPALACZE - CZY JE ZNAM? Są to łatwo dostępne środki chemiczne, które można kupić legalnie w formie ziółek, kadzidełek, czy soli do kąpieli. Pozornie nieszkodliwe, bo czy „ziółka” zwyczajowo lecznicze mogą nam zaszkodzić? Czy sól do kąpieli może być groźna skoro relaksuje? A jednak! Mogą zabić, spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu, chociaż pozornie pomagają. Przecież można się po nich uczyć- prawie bez przerwy i długo, bawić się na imprezie niezwykle dobrze i do upadłego. Pobudzają do działania, zwiększają koncentrację, aktywność i wydajność nauki i pracy. Tak niewinne, a działają jak twarde narkotyki i skutki ich spożywania są generalnie takie same jak po używaniu twardych narkotyków.

3 DOPALACZE - CZY JE ZNAM? Niepozorność dopalaczy usypia często czujność rodziców i opiekunów, ograniczając wczesną interwencję. Przecież trudno skojarzyć niewinne kadzidełko z trucizną. Jak zakazać nastoletniej młodzieży kąpieli z "solami" czy degustacji ziołowej herbatki. Jak zatem rozpoznać zagrożenie i bronić się przed nim? Zastanawiające powinny być dla nas dorosłych nazwy podsuwające piekielne lub okultystyczne skojarzenia a także informacje, że dany produkt jest przeznaczony do kolekcjonowania.

4 DOPALACZE - CZY JE ZNAM? Nie pozwólmy naszym dzieciom rozpocząć „przygody z dopalaczami”. Wyprzedźmy ich tym razem o ten jeden krok. Przecież ich ogień daje ciepło tylko przez chwilę, a skutki pozostają przez całe życie.

5 FORMY DOPALACZY Zioła – sprzedawane są jako „nawóz dla roślin”. Ale w rzeczywistości są syntetycznymi odpowiednikami marihuany i haszyszu (kanabinoidy). Można je palić jako skręty, albo w małych fajkach. Bardzo popularne w sklepach z dopalaczami. Efekty działania – śmiechawka, rozluźnienie, stan błogości. Może też dzialać relaksująco, uspokajająco oraz stymulująco. Działania niepożądane – bóle głowy i bóle w okolicy klatki piersiowej, mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem, zmęczenie psychiczne i fizyczne, stany lękowe. Koszt - 20 – 30 PLN za saszetkę. Przykład: Tajfun

6 FORMY DOPALACZY Sole – sprzedawane są jako biały proszek, odpowiednik amfetaminy. Zwykle są wciagane przez nos, ale można też zrobić roztwór i wsytrzykiwać. Efekty działania – środek o działaniu empatogennym (zwiększającym uczucie empatii w stosunku do otoczenia) w niewielkich dawkach poprawia nastrój. Działania niepożądane – może wywołać nudności, drgawki i problemy z oddychaniem. Koszt - 20 – 30 PLN za saszetkę.

7 FORMY DOPALACZY Pigułki energetyczne – działają stymulująco, podobne do amfetaminy, sprzedawane po dwie trzy sztuki. Efekty działania – środek działający na ośrodkowy układ nerwowy, wzmaga koncentrację , daje poczucie siły fizycznej. Działania niepożądane – migreny, bóle głowy, utrata apetytu, bezsenność, wymioty Koszt - 25 – 30 PLN za saszetkę.

8 FORMY DOPALACZY Pigułki euforyczne – przypominają w działaniu kokainę dają poczucie euforii i wielkiej mocy Efekty działania – euforia, podniecenie, zwiększa chęć rozmowy, towarzyskość, otwartość na innych, opóźniają objawy zmęczenia, zmniejsza potrzebę odżywiania się i snu. Działania niepożądane –zaburza pracę serca, silnie rozszerza źrenice, doprowadza do pobudzenia psychoruchowego, powoduje wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie oddechu drżenie mięśniowe i wzrost temperatury ciała Koszt - 15 – 70 PLN za saszetkę.

9 FORMY DOPALACZY Pigułki psychodeliczne – przypominają w działaniu LSD, powodując halucynacje Efekty działania – omamy wzrokowe, słuchowe i dotykowe, zmiana poczucia kształtów i barw, niewyraźne widzenie całości i ostrzejsze widzenie kontrastów, wyostrzenie słuchu, poczucie obcości własnego ciała, omamy, złudzenia i urojenia wzrokowe, zmiany nastroju i euforia, subiektywne poczucie wolniejszego upływu czasu, gonitwa myśli i zmniejszenie zdolności krytycznego osądu. Działania niepożądane –problemy z zachowaniem równowagi i mówieniem, zła ocena odległości oraz własnych umiejętności, niespójność wypowiedzi, uczucie oszołomienia, osamotnienia, bezsenność, panika, lęk, płacz, śmiech „złe podróże”, nieprzyjemne doznania dotyczące własnego ciała Koszt - 15 – 70 PLN za saszetkę.

10 Jak rozpoznać, że dziecko bierze dopalacze?
Sytuacje, których nie możesz bagatelizować w przypadku, gdy dziecko: oddala się od ciebie, staje się obce, mimo, że wcześniej byliście blisko wyraża niechęć do rozmów, unika kontaktu, kręci w rozmowie, kłamie ma kłopoty z nauką, choć wcześniej dobrze sobie radziło, wagaruje jest niecierpliwe, rozdrażnione; jest na zmianę pobudzone lub ospałe, sypia o dziwnych porach znika często w ciągu dnia z domu pod dowolnym pretekstem i stara się unikać kontaktu po powrocie; wraca bardzo późno lub bez uzgodnienia nocuje poza domem ma nowych znajomych, których nie chce zapraszać do domu

11 Jak rozpoznać, że dziecko bierze dopalacze?
ma nadmierny apetyt lub nie ma apetytu ma przekrwione oczy, zwężone lub rozszerzone źrenice, przewlekły katar w jego pokoju dziwnie pachnie, miewa fifki i fajki różnych kształtów, bibułki do skrętów, biały proszek, pastylki nieznanego pochodzenia, opalone folie aluminiowe, leki bez recept, nieznane chemikalia z domu znikają pieniądze i wartościowe przedmioty

12 Sygnały wskazujące na branie dopalaczy
Do najważniejszych i najczęstszych należą: nieoczekiwane i powtarzające się zmiany nastroju, źrenice opornie reagujące na światło, niespotykana dotąd agresja, utrata lub nagły wzrost apetytu, ospałość i senność, niespotykane dotąd akcesoria w postaci kolorowych opakowań, przypominających opakowania po kartach, grach, zanieczyszczone substancjami chemicznymi w postaci ziół, proszków, soli, lufki fajeczki domowej roboty itp.

13 Gdzie szukać pomocy? Ogólnopolskie telefony zaufania:
Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania Infolinia Stowarzyszenia KARAN Anonimowa policyjna linia specjalna Infolinia Pogotowia Makowego Towarzystwa „Powrót z U” Gdzie szukać pomocy?

14 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ !


Pobierz ppt "INNY ŚWIAT DOPALACZE MOJEGO DZIECKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google