Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodzi konstruktorzy rakiety kosmicznej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodzi konstruktorzy rakiety kosmicznej"— Zapis prezentacji:

1 Młodzi konstruktorzy rakiety kosmicznej
Adam Matuszak Dominik Wojtasik Kacper Kochański Jakub Kochański Krzysztof Zalewski

2 Rakieta Jest to pojazd latający lub pocisk, napędzany silnikiem rakietowym. Obiekt ten uzyskuje siłę ciągu dzięki reakcji szybko wyrzucanych gazów spalinowych. Rakiety służą m.i.n do przenoszenia ładunku np. statku kosmicznego, głowic bojowych, sztucznych satelitów w warunkach przestrzeni kosmicznej, gdzie nie ma żadnej zewnętrznej substancji, której pojazd mógłby użyć jako elementu napędzającego.Zależnie od zastosowania rakiety dzielą się na: bojowe czyli pociski rakietowe, rakiety nośne- do wynoszenia ładunków w przestrzeń kosmiczną, startowe- ułatwiające start samolotu lub pocisku, rakiety badawcze np. do obserwacji meteorologicznych, rakiety ratownicze np. do przerzucaniu liny na ratowany statek. Główne elementy rakiety poza jej ładunkiem to: kadłub, silnik rakietowy, zbiornik materiałów pędnych do silnika, czasami układ kierowania oraz aparatura radiowa.

3 Budowa rakiety

4 Legenda 1. Głowica bojowa; 2. Żyroskopowy system naprowadzający;
3. Odbiornik radiowy systemu naprowadzającego; 4. Mieszanina alkoholu etylowego i wody; 5. Korpus pocisku; 6. Zbiornik ciekłego tlenu; 7. Zbiornik nadtlenku wodoru; 8. Butle ze sprężonym azotem; 9. Komora reakcyjna nadtlenku wodoru; 10. Pompa paliwowa; 11. Zapłonniki mieszaniny wodno-alkoholowej; 12. Rama zespołu napędowego; 13. Komora spalania (zewnętrzne powłoki); 14. Skrzydło; 15. Wtryskiwacze alkoholu; 16. Sterownice strumienia gazów wylotowych; 17. Powierzchnie sterowe (lotki);

5 Co było największą rakietą na świecie?
Saturn V, którego użyto do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną misji Apollo, był najdłuższą i najpotężniejszą rakietą jaką kiedykolwiek zbudowano. Z przymocowanym na szczycie statkiem Apollo, rakieta mierzyła 110 metrów długości- tyle co boisko do piłki nożnej i ważyła 2900 ton.

6 Podróże w czasie i przestrzeni
Choć ludzie oderwali się od Ziemi i wyruszyli w Kosmos, jak dotąd dotarliśmy zaledwie na Księżyc.I jest mało prawdopodobne byśmy w tym stuleciu lub następnym odwiedzili przynajmniej kresy Układu Słonecznego. Mimo to może nadejść dzień, kiedy ludzkość wyruszy do gwiazd i skolonizuje inne światy w Galaktyce.Obecnie rakiety nie są wystarczająco potężne, by przenosić ludzi na duże odległości z odpowiednią prędkością, więc potrzebne będą nowe rodzaje napędów.Fizycy przewidują, że w przestrzeni istnieją skróty, zwane tunelami czasoprzestrzennymi, które łączą odległe miejsca.

7 Skróty przez czasoprzestrzeń
Tunele czasoprzestrzenne to hipotetycznie (jeszcze nie udowodniono ich istnienia) skróty, łączące dwa punkty w przestrzeni, a być może i w czasie. Z zewnątrz tunel taki może wyglądać jak czarna dziura, lecz zamiast prowadzić do osobliwości, otwiera się ponownie w innym miejscu w przestrzeni. Niektórzy astronomowie sądzą, że maleńkie naturalne tunele czasoprzestrzenne mogą tworzyć strukturę czasoprzestrzeni. Gdyby udało się któryś wystarczająco powiększyć , możliwe stałyby się szybkie wędrówki po Wszechświecie. Przenosząc z wielką prędkością koniec tunelu do punktu startu i wykorzystując dylatacje czasu, można by również posłużyć się tunelem czasoprzestrzennym jako machiną czasu.

8 Trochę o historii rakiety…
Pierwsze rakiety były w użyciu w Chinach, około roku 970. Rakiety były używane w religijnych obrzędach na cześć bogów chińskich tak jak dziś są używane „sztuczne ognie’’. Jednak po pracach badawczych chińskich uczonych od X do XII wieku używano rakiet jako broni artyleryjskiej. (pocisków rakietowych), co pozostało jedynym przeznaczeniem rakiet aż do XX w. Rakiety były instalowane w fortach Wielkiego Muru Chińskiego i obsługiwane przez elitarne odziały specjalistów rakietowych. Technologia budowy rakiet trafiła do Europy wraz z hordami Czyngis-chana. Mongołowie wykradli technologie budowy rakiet z podbitej północnej części Chin i zatrudnili chińskich ekspertów rakietowych. Pierwsi eksperci mający doświadczenie z rakietami to Rosjanie i narody Europy wschodniej oraz Europy środkowej. Dodatkowo Europa miała kontakt z rakietami podczas oblężenia Konstantynapola.Przez następne dwa wieki rakiety stanowiły tajemnice dla Europy.

9 Nasze plany… Zanim przystąpiliśmy do wykonania rakiety wszyscy się spotkaliśmy i omówiliśmy nasz projekt, a następnie wykonaliśmy jego szkice. Ustaliliśmy także wymiary poszczególnych elementów rakiety oraz szczegółowo je rozrysowaliśmy.

10 Tak wyglądały szkice naszej pracy…

11 Sami konstruujemy rakietę…
Wymiary stożka: wysokość- 430, średnica- 86. Pole powierzchni wynosi: 369,8 cm kwadratowych

12 Wymiary kadłuba (walca) naszej rakiety: wysokość- 600, średnica- 86
Pole powierzchni wynosi: 516 cm kwadratowych

13 Skrzydła rakiety(4 sztuki) o wymiarach 130x 60.
Pole powierzchni jednego skrzydła wynosi: 78 cm kwadratowych.

14 Efekty naszej pracy …

15 Rakieta w przestworzach …

16 Do czego służy nasza rakieta?
Głównym zadaniem naszej rakiety jest zbieranie informacji o warunkach panujących na innych planetach. Ma ona zainstalowane czujniki dzięki którym, wszystkie potrzebne nam dane przekazywane są bezpośrednio na Ziemię.

17 Bibliografia Encyklopedia juniora- tłumaczenie P. Podgórski,
Wszechświat- Jakie to proste!- tłumaczenie H.Turczyn-Zalewska, Ważne i ciekawe- Kosmos, Wikipedia, Zdjęcia własne


Pobierz ppt "Młodzi konstruktorzy rakiety kosmicznej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google