Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza Pomoc. 1.Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy? 2.Podstawowa zawartość apteczki. 3.Pozycja boczna ustalona. 4.Schemat postępowania podczas wypadku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza Pomoc. 1.Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy? 2.Podstawowa zawartość apteczki. 3.Pozycja boczna ustalona. 4.Schemat postępowania podczas wypadku."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza Pomoc. 1.Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy? 2.Podstawowa zawartość apteczki. 3.Pozycja boczna ustalona. 4.Schemat postępowania podczas wypadku.

2 Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy? Pierwszej pomocy uczymy się po to, żeby móc pomóc osobie która uległa wypadkowi, poparzeniu, odmrożeniu lub porażeniu prądem!

3 Co powinna zawierać apteczka: 1.Gumowe rękawiczki jednorazowego użytku 2.Koc foliowy 3.Gwizdek 4.Opatrunki gazowe 5.Bandaże różnej szerokości 6.Plastry z opatrunkiem 7.Chusty trójkątne 8.Nożyczki, agrafka, notes i ołówek, maseczka lub chusteczka do sztucznego oddychania.

4 Numer pogotowia. Numer awaryjny do pogotowia z telefonu komórkowego jest :112, a z telefonu stacjonarnego : 999!

5 Łańcuch przeżycia. Na początku zabezpieczamy miejsce wypadku, potem sprawdzamy czy osoba jest przytomna. Później sprawdzamy czy osoba oddycha i czy ma tętno. Potem dzwonimy na pogotowie i jeśli osoba nie oddycha i nie ma tętna to przystępujemy do reanimacji, aż do przyjazdu pogotowia.

6 Sprawdzamy czy poszkodowany jest przytomny. Zadajemy mu pytanie. Jeśli nie odpowie to klękamy przy nim i szturchamy go za ramiona. Jeśli znów nie zareaguje to znaczy, że ta osoba jest NIEPRZYTOMNA!

7 Jak sprawdzić czy osoba oddycha? Jedną rękę kładziemy na czole, a dwa palce z drugiej ręki kładziemy na brodę. Potem lekko odchylamy głowę i policzek przykładamy do ust ale tak aby patrzeć na klatkę piersiową. Czujemy oddech na policzku to osoba ODDYCHA ale jeśli nie to osoba NIE ODDYCHA!

8 Jak sprawdzamy tętno? Przytykamy dwa palce albo całą dłoń na tętnicy (na szyi). Jeśli czujemy puls to osoba żyje ale jeśli nic nie czujemy to znaczy, że osobę !trzeba! REANIMOWAĆ!

9 Jeśli osoba oddycha. Jeśli osoba oddycha to musimy ją ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Najpierw jedną nogę stawiamy na ziemi. Potem jedną rękę kładziemy obok policzka, a drugą na policzku. Na końcu lekko przywracamy osobę i poprawiamy mu rękę pod brodą.

10 Jeśli osoba nie oddycha i nie ma tętna. Jeśli osoba nie oddycha i nie ma tętna to trzeba przystąpić do REANIMACJI ! Najpierw robimy masaż serca. Kładziemy dwie dłonie na środkowej części klatki piersiowej i uciskamy ją 30 razy. Po 30 uciśnięciach przystępujemy do dwóch wdechów i tak powtarzamy do póki nie nadjedzie pogotowie.

11 Co się stanie jeśli osoba nie pomoże w wypadku? Jeśli osoba nie pomoże osobie poszkodowanej to grozi jej do 3 lat więzienia pozbawienia wolności. Dlatego warto się uczyć pierwszej pomocy.


Pobierz ppt "Pierwsza Pomoc. 1.Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy? 2.Podstawowa zawartość apteczki. 3.Pozycja boczna ustalona. 4.Schemat postępowania podczas wypadku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google