Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsza Pomoc. Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsza Pomoc. Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy?"— Zapis prezentacji:

1 Pierwsza Pomoc. Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy?
Podstawowa zawartość apteczki. Pozycja boczna ustalona. Schemat postępowania podczas wypadku.

2 Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy?
Pierwszej pomocy uczymy się po to, żeby móc pomóc osobie która uległa wypadkowi, poparzeniu, odmrożeniu lub porażeniu prądem!

3 Co powinna zawierać apteczka:
Gumowe rękawiczki jednorazowego użytku Koc foliowy Gwizdek Opatrunki gazowe Bandaże różnej szerokości Plastry z opatrunkiem Chusty trójkątne Nożyczki, agrafka, notes i ołówek, maseczka lub chusteczka do sztucznego oddychania.

4 Numer pogotowia. Numer awaryjny do pogotowia z telefonu komórkowego jest :112, a z telefonu stacjonarnego : 999!

5 Łańcuch przeżycia. Na początku zabezpieczamy miejsce wypadku, potem sprawdzamy czy osoba jest przytomna. Później sprawdzamy czy osoba oddycha i czy ma tętno. Potem dzwonimy na pogotowie i jeśli osoba nie oddycha i nie ma tętna to przystępujemy do reanimacji, aż do przyjazdu pogotowia.

6 Sprawdzamy czy poszkodowany jest przytomny.
Zadajemy mu pytanie. Jeśli nie odpowie to klękamy przy nim i szturchamy go za ramiona. Jeśli znów nie zareaguje to znaczy, że ta osoba jest NIEPRZYTOMNA!

7 Jak sprawdzić czy osoba oddycha?
Jedną rękę kładziemy na czole, a dwa palce z drugiej ręki kładziemy na brodę. Potem lekko odchylamy głowę i policzek przykładamy do ust ale tak aby patrzeć na klatkę piersiową. Czujemy oddech na policzku to osoba ODDYCHA ale jeśli nie to osoba NIE ODDYCHA!

8 Jak sprawdzamy tętno? Przytykamy dwa palce albo całą dłoń na tętnicy (na szyi). Jeśli czujemy puls to osoba żyje ale jeśli nic nie czujemy to znaczy, że osobę !trzeba! REANIMOWAĆ!

9 Jeśli osoba oddycha. Jeśli osoba oddycha to musimy ją ułożyć w pozycji bocznej ustalonej. Najpierw jedną nogę stawiamy na ziemi. Potem jedną rękę kładziemy obok policzka, a drugą na policzku. Na końcu lekko przywracamy osobę i poprawiamy mu rękę pod brodą.

10 Jeśli osoba nie oddycha i nie ma tętna.
Jeśli osoba nie oddycha i nie ma tętna to trzeba przystąpić do REANIMACJI ! Najpierw robimy masaż serca. Kładziemy dwie dłonie na środkowej części klatki piersiowej i uciskamy ją 30 razy. Po 30 uciśnięciach przystępujemy do dwóch wdechów i tak powtarzamy do póki nie nadjedzie pogotowie.

11 Co się stanie jeśli osoba nie pomoże w wypadku?
Jeśli osoba nie pomoże osobie poszkodowanej to grozi jej do 3 lat więzienia pozbawienia wolności. Dlatego warto się uczyć pierwszej pomocy.


Pobierz ppt "Pierwsza Pomoc. Dlaczego uczymy się pierwszej pomocy?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google