Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rodzaje ptaków Ptaki (Aves), to gromada zwierząt stałocieplnych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rodzaje ptaków Ptaki (Aves), to gromada zwierząt stałocieplnych."— Zapis prezentacji:

1 Rodzaje ptaków Ptaki (Aves), to gromada zwierząt stałocieplnych.
Nie wiadomo dokładnie, ile gatunków ptaków występuje obecnie na ziemi. Szacuje się, że współcześnie żyje ok gatunków podzielonych na 28 rzędów. Ptaki opanowały praktycznie wszystkie środowiska ziemi. Ptaki są jedynymi kręgowcami (z wyjątkiem nietoperzy), które dzięki umiejętności latania opanowały środowisko powietrzne.

2 Ptaki, które będziemy omawiać :
Alka Bekasik Czapla Drop Flaming Grubodziób Płaskonos Sokół wędrowny Wrona

3 Alka Osiągają cm długości. Obie płci nie różnią się od siebie. Upierzenie ich krępego tułowia jest czarne, a brzucha - białe. Duża głowa z mocnym, bocznie spłaszczonym czarnym dziobem, osadzona jest na krótkiej szyi. Palce krótkich nóg spięte są błoną pławną. Skrzydła alk są wąskie, krótkie, u niektórych gatunków - zredukowane. W okresie godowym samce niektórych gatunków mają ozdobne pióra na głowie. Alki żywią się głównie rybami, które łowią podczas nurkowania na głębokość do kilkunastu metrów.

4 Bekasik Bekasik, ptak z rzędu siewkowych, rodziny występuje w północno-wschodniej Europie i Syberii. Zamieszkuje mszary, bagniska wokół jezior i starorzeczy oraz muliste brzegi zatok morskich. Zimuje w południowej Europie, Afryce i południowej Azji. Bekasik gnieździ się na ziemi wśród roślinności. Wyprowadza 1 (lub 2) lęg w roku. Samica składa 4 jaja wysiadywane przez ok dni. Pisklęta opuszczają gniazdo po pierwszej dobie życia i samodzielnie, pod opieką rodziców poszukują pokarmu.

5 Czapla Czapla siwa, ptak z rzędu brodzących, o długości ciała ok. 90 cm. i długości skrzydła cm. jest ptakiem wielkością i sylwetką zbliżonym do bociana. Ptak ten występuje w Europie, w środkowej i południowo-wschodniej Azji i w Afryce. Gnieździ się najczęściej kolonijnie na wysokich drzewach w pobliżu wody; wyprowadza 1 lęg w roku. Samica składa 2-5 niebieskozielonych jaj, które wysiaduje 26 dni. Młode (rzekome gniazdowniki) uzyskują samodzielność po 50 dniach.

6 Drop Drop osiąga cm długości, rozpiętość skrzydeł - do 2,6 m. Waga dorosłego samca może osiągnąć 18 kg, dorosłej samicy - 7,5 kg. Poza okresem lęgowym dropie skupiają się w nieduże stada, wędrując sezonowo w poszukiwaniu pożywienia. Żerują w ciągu dnia. Żywią się pokarmem roślinnym, a także większymi owadami i innymi bezkręgowcami, jaszczurkami i drobnymi gryzoniami. Upierzenie dropia świetnie maskuje go na otwartym terenie. Są to ptaki niezwykle płochliwe i czujne. Drop, gdy zagraża mu niebezpieczeństwo, najczęściej nie ucieka, ale kładzie się na ziemi. Ma bardzo silne nogi, potrafi codziennie przebyć pieszo wielokilometrowe odcinki. W locie drop przypomina gęś. Głowę i szyję ma wyciągnięte w przód, uderzenia skrzydeł są silne i równomierne.

7 Flaming Flamingi, inaczej czerwonaki, zaliczane dawniej do brodzących. Występują wyspowo na tropikalnych, podzwrotnikowych i umiarkowanych terenach Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki, Europy południowo-wschodniej i południowej Azji. Czerwony lub różowy kolor piór uzyskują przez pobieranie odpowiedniego pokarmu. W ich diecie występują kraby o czerwonym zabarwieniu. Gnieżdżą się na płyciznach i rozlewiskach w olbrzymich koloniach liczących setki tysięcy par. Gniazda budują z mułu i resztek roślinnych nagarnianych dziobem i ubijanych nogami, tworząc stożkowaty kopiec o wysokości do 40 cm, zakończony niecką lęgową. Samica składa 1 lub rzadziej 2 jaja, które są wysiadywane przez ok. 28 dni.

8 Grubodziób Grubodziób jest częściowo wędrownym lub osiadłym ptakiem (w zależności od dostępności pokarmu) z rodziny ziarnojadów, podrodziny łuszczaków , rzędu wróblowych występuje w Europie i Azji Środkowej aż po Japonię, w Azji Mniejszej i w Afryce północno-zachodniej. Zasiedla lasy liściaste z bukami i grabami, lasy mieszane, spotkać go też można w zadrzewieniach, sadach i parkach. Gniazdo grubodziób zakłada niezbyt wysoko w koronie krzewu lub drzewa, na poziomych gałęziach, blisko pnia. Gniazdo ma podstawę ułożoną z gałązek oraz czarkę uplecioną z trawy, korzonków, mchu i porostów. Pora lęgowa u grubodziobów trwa od maja do czerwca. W tym czasie ptaki wyprowadzają 1 lęg. Samica składa 3-5 wydłużonych, bladozielonkawych jaj z nielicznymi, czarnymi plamkami, które sama wysiaduje przez dni. Młode (gniazdowniki) opuszczają gniazdo po ok. dwóch tygodniach.

9 Płaskonos Płaskonos, ptak z rodziny kaczkowatych, rzędu blaszkodziobych. Występuje w prawie całej Europie, środkowej Azji i Ameryce Północnej. Zamieszkuje rozległe, płytkie i zarośnięte śródlądowe zbiorniki wodne. Zimuje w zachodniej i południowej Europie, południowej Azji, północnej i wschodniej Afryce oraz na wybrzeżach oceanicznych Ameryki Środkowej i Południowej. Płaskonosy żywią się planktonem roślinnym i drobnymi bezkręgowcami wodnymi odcedzanymi szerokim dziobem. Kaczki te zakładają swoje gniazda w pobliżu wody pod osłoną traw i turzyc. Samica składa 8-12 jaj, które wysiaduje sama przez ok. 27 dni.

10 Sokół wędrowny Długość ciała: cm. Większy od pustułki o bardziej zwartej budowie, krótszym ogonie i szerszych u nasady a zaostrzonych na końcach skrzydłach. Wierzch ciała stalowoszary, spód gęsto prążkowany. Na głowie czarny kaptur z szerokimi wąsami na policzkach. Sokół wędrowny należy do najlepszych łowców. Potrafi schwytać ptaka w locie pikując na niego z dużej odległości i przechwycić ofiarę w powietrzu zanim spadnie na ziemię. Gatunek ten niemal zniknął z naszego kraju, a obecnie populacja powoli odradza się zasilana ptakami wyhodowanymi w niewoli.

11 Wrona Długość ciała: cm. Ubarwienie popielate z czarną głową i piersią, skrzydłami i ogonem. Jest wszędobylskim ptakiem, który przystosował się do życia w miastach, gdzie korzysta z pokarmu na wysypiskach śmieci. Jest ptakiem towarzyskim i chętnie w okresie polęgowym przyłącza się do stad gawronów i kawek.

12 Autorzy : monika muzińska i sonia sarach
KONIEC Autorzy : monika muzińska i sonia sarach


Pobierz ppt "Rodzaje ptaków Ptaki (Aves), to gromada zwierząt stałocieplnych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google