Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wrocław Miasto Spotkań

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wrocław Miasto Spotkań"— Zapis prezentacji:

1 Wrocław Miasto Spotkań

2 Flaga Wrocławia

3 Herb Wrocławia

4 Historia Wrocławia Według tradycji, gród we Wrocławiu został założony przez czeskiego księcia Wratysława (panował ). Nazwa miasta pochodzi być może od skróconej formy imienia założyciela, patrz Wrocisław, jednakże ekspansję na teren Śląska mógł przeprowadzić Bolesław I Srogi dopiero po roku 935, dlatego kwestia nazwy miasta jest polem do dalszych interpretacji. W roku 985 na Ostrowie Tumskim powstał pierwszy gród wybudowany przez Mieszka I[3]. W tym też okresie miasto wraz z resztą Śląska przeszło we władanie rodu Piastów. W 1000 roku na zjeździe gnieźnieńskim cesarz Otton III i Bolesław Chrobry ustanowili w mieście biskupstwo rzymskokatolickie podporządkowane arcybiskupstwu w Gnieźnie. Krótko po tym powstała w obrębie grodu pierwsza katedra romańska. Choć miasto istniało już wcześniej – datę tę traktuje się oficjalnie jako początek jego istnienia – w 2000 roku uroczyście obchodzono tysiąclecie Wrocławia. Z czasem ośrodek urbanistyczny przeniósł się na lewy brzeg Odry w okolice kościoła św. Andrzeja i Magdaleny, a potem około wieku XIII w okolice kościoła św. Elżbiety i dzisiejszego Starego Miasta.

5 Wrocławski rynek w latach 90 XIX w.

6 Powódź w 1997 r.

7 Atrakcje we Wrocławiu ZOO WROCŁAWSKIE RYNEK GŁÓWNY OGRÓD BOTANICZNY
OGRÓD JAPOŃSKI FONTANNA WROCŁAWSKA WROCŁAWSKI TOR WYŚCIGÓW KONNYCH PANORAMA RACŁAWICKA CENTRUM SZTUKI IMPART REJSY TURYSTYCZNE STATKIEM PO ODRZE AQUA PARK NOWY STADION

8 WROCŁAW „Kwiatem Europy” nazwał Wrocław siedemnastowieczny poeta Heneliusz, a współczesny, znakomity historyk brytyjski Norman Davies tak właśnie zatytułował monografię miasta napisaną na jego tysiąclecie – „Die Blume Europas”. Kwiaty najlepiej udają się nad wodą i Wrocław rozwinął się na brzegach Odry i na wyspach odrzańskich, gdzie można było rzekę przejść w bród. Uroda i bogactwo grodu przyciągały nie tylko bezinteresownych miłośników piękna. Zakusy wszystkich pobliskich potęg często niosły zniszczenie, pożogę, śmierć. Do tego dokładały się siły natury, jak ta wichura roku 1529, która obaliła 130-metrową wieżę kościoła św. Elżbiety, jedną z najwyższych budowli ówczesnego świata. Do tej pory nie ma w mieście nic wyższego. Dopiero w kwietniu 2008 roku wmurowano kamień węgielny pod Sky Towera, drapacza chmur, który w najbliższych latach wystrzeli na dwieście metrów czyli na poziom górnych partii Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

9 WROCŁAW c.d. Ale przecież nie wieżowce czynią z tego miejsca kwiat Europy. To przede wszystkim różnorodna i bogata materia historyczna, Wrocław obejmowały bowiem wpływy północnoeuropejskie, bo wszak należał do Hanzy, ale też król Madziarów Maciej Korwin zostawił, jako okresowy władca Śląska, herb z krukiem w Sali Wielkiej ratusza, wywiózł natomiast nadobną rajcównę Marię Krebs. Wcześniej biskup Walter zaprosił osadników walońskich i ofiarował im grunt przy kościele św. Maurycego. Najstarsza zachowana macewa sławi kantora Dawida „o miłym głosie”, który zmarł 25 aw 4963 czyli 4 sierpnia 1203 roku według kalendarza gregoriańskiego. Najmłodszy syn Henryka Pobożnego (tego który poległ pod Legnicą w roku 1241), Władysław za młodu zostaje arcybiskupem Salzburga i następnie przez kilka lat łączy tę funkcję z administrowaniem diecezją wrocławską oraz z regencją księstwa wrocławskiego. Najstarszy zaś syn Kazimierza Jagiellończyka, Władysław jako król Czech spotyka się we Wrocławiu z królami Polski i Węgier. Winston Churchill napotyka we Wrocławiu kłopoty kostiumowe. A Kargul ponownie spotkał Pawlaka na planie „Samych swoich” w Dobrzykowicach, tuż za wrocławską, wschodnią rogatką.

10 MIEJSCA SPOTKAŃ Czasem warto poświęcić trochę czasu na rozrywkę a pod tym względem oferta Wrocławia jest wyjątkowo bogata. Kluby, puby, galerie, kina i liczne imprezy kulturalne sprawiają, że jest w czym wybierać. To nie tylko kluby czy puby; dla spragnionych ruchu przygotowane są przewodniki po klubach tanecznych i szkołach tańca, a wielbiciele książek odnajdą tu adresy Wrocławskich bibliotek.

11 Czas wolny We Wrocławiu można znaleźć wiele obiektów sportowych, bogatą ofertę klubów sportowych i propozycje aktywnego spędzania wolnego czasu.

12 Wykonał Dominik Michalski II B


Pobierz ppt "Wrocław Miasto Spotkań"

Podobne prezentacje


Reklamy Google