Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

instrukcja do projektu RSO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "instrukcja do projektu RSO"— Zapis prezentacji:

1 instrukcja do projektu RSO
LaTeX na Windows instrukcja do projektu RSO 11 marca 2012 r., ver. 1.0 Paweł Barszcz,

2 1. Założenia wstępne Instrukcja dotyczy podstawowego korzystania z LaTeX-a na Windowsie Autor korzystał z Windows 7 64-bit Home Premium Wykorzystywanym dokumentem LaTeX-owym jest <repo>/dokumentacja/dokumentacja.tex, gdzie <repo> to katalog główny ściągniętego na dysk repozytorium projektu z  RSO

3 2. Co będzie potrzebne... MiKTeX 2.9: -> "Basic MiKTeX 2.9" Installer Texmaker 3.3.2: (polecam wersję 3.3.2, ponieważ autor wprowadza na bieżąco wiele przydatnych ficzerów) Słownik języka polskiego do sprawdzania pisowni w Texmaker: <repo>/instrukcje/pl_PL.zip (najnowsze wersja jest do pobrania pod adresem -> sjp-myspell-pl-(...).zip )

4 3. MiKTeX 2.9 Uruchamiamy instalator, np. basic-miktex-2.9.4106.exe
Istotnym punktem instalacji jest wybór sposobu instalowania brakujących pakietów. Polecam opcję Ask me first, dzięki czemu zawsze wyświetli się się okienko pozwalające zmienić niedziałający mirror do na inny. Można zmienić to później w panelu konfiguracyjnym MiKTeX-a.

5 4. Texmaker 3.3.2 (1) Uruchamiamy instalator texmakerwin32_install.exe
Po zainstalowaniu klikamy dwukrotnie na dokumentacja.tex. Powinien uruchomić Texmaker z naszą dokumentacją i wyglądać mniej więcej tak:

6 5. Texmaker 3.3.2 (2) Zaznaczamy Options -> Define Current Document as ‚Master Document’. Dzięki temu, gdy otworzymy jeden z plików dołączanych do naszej dokumentacji (np. poprzez kliknięcie go w okienku Structure), to i tak wywołanie zbudowania dokumentu będzie działać dla dokumentacja.tex. Wchodzimy w Options -> Configure Texmaker. Na karcie Commands wybieramy Pdf Viewer. Jako External Viewer wskazujemy ścieżkę np. do Adobe Readera . Do podglądu dokumenty polecam Built-in Viewer, ponieważ nie ma z nim problemu, gdy chce się zbudować na nowo otwartego już PDF-a. Poza tym Built-in Viewer działa z opcjami synchronizacji (np. automatyczne przewinięcie PDF-a do miejsca wskazanego kursorem w edytorze). Każdy dokument jednakże na koniec warto przejrzeć w Adobe Reader, jako że zwykle jest on docelową przeglądarką. Rysunek na kolejnym slajdzie...

7

8 6. Texmaker 3.3.2 (3) W opcjach na karcie Quick Build należy skonfigurować akcję, która ma zostać wykonana jako Quick Build. Korzystamy z pakietu Bibtex do bibliografii i jeśli chcemy zbudować cały dokument i mieć pewność, że wszystko się dobrze połączyło, to wybieramy User, następnie klikamy na Wizard i definiujemy następującą listę komend: - PdfLaTeX - Bibtex - PdfLaTeX - PdfLaTeX Rysunek na kolejnym slajdzie...

9

10 7. Texmaker 3.3.2 (4) Na karcie Editor w opcjach ustalamy UTF-8 jako domyślne kodowanie. Polecam także ustawić takie same wielkości tabulacji u wszystkich w projekcie (4 spacje), numerowanie linii oraz jakąś bardziej ergonomiczną czcionkę niż Courier New ;-) (np. Consolas) W tym samym miejscu podpinamy słownik do sprawdzania pisowni w polu spelling dictionary. Pobraną wcześniej paczkę pl_PL.zip rozpakowujemy w  jakieś miejsce (np. do katalogu Texmakera w Program Files, tam gdzie i inne używane przez niego słowniki) i wskazujemy jako spelling dictionary plik pl_PL.dic. Rysunek na kolejnym slajdzie...

11

12 8. Zbudowanie dokumentu Klikamy na strzałkę obok Quick Build (z klawiatury jest to F1) Jeśli zabraknie jakiegoś pakietu, MiKTeX zapyta nas o to, w jaki sposób chcemy go uzyskać. Oczywiście można ustawić w opcjach MiKTeX-a, aby nie pytał się o to i domyślnie pobierał pakiety z jakiegoś mirrora. Problem jednak jest wtedy taki, że w przypadku braku konkretnego pakietu na jakimś mirrorze, użytkownik nie jest o tym dostatecznie jasno informowany (w przypadku korzystania z Texmakera).

13 9. Wyświetlenie dokumentu
Po zbudowaniu dokumentu możemy go wyświetlić (z klawiatury jest to F6). W przeglądarce Texmaker-a możemy kliknąć na ikonę Structure, aby zamiast listy stron widzieć strukturę dokumentu.

14 10. Dodatkowe informacje W katalogu <repo>/dokumentacja znajdują się dwa skrypty: plik clear.bat – czyści katalog i podkatalogi z tymczasowych plików utworzonych w wyniku budowania LaTeX-owego dokumentu plik build.bat – buduje nasz dokument LaTeX-owy (dodany tak dla zasady, bo domyślnie budujemy np. za pomocą Texmakera)


Pobierz ppt "instrukcja do projektu RSO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google