Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ochrona własności intelektualnej w przepisach polskich Nowe regulacje prawne dla eksporterów do USA Piotr Marczuk Dyrektor ds Polityki Korporacyjnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ochrona własności intelektualnej w przepisach polskich Nowe regulacje prawne dla eksporterów do USA Piotr Marczuk Dyrektor ds Polityki Korporacyjnej."— Zapis prezentacji:

1 Ochrona własności intelektualnej w przepisach polskich Nowe regulacje prawne dla eksporterów do USA
Piotr Marczuk Dyrektor ds Polityki Korporacyjnej Microsoft Sp. z o.o.

2 Używanie oprogramowania w ramach prowadzonej działalności biznesowej
„W każdej organizacji oprogramowanie jest istotną wartością, która musi być należycie zarządzana tak, jak każdy inny składnik majątku. Zarządzanie oprogramowaniem pozwala zaoszczędzić pieniądze, podnosi wydajność i redukuje ryzyko firm i instytucji niezależnie od ich wielkości.” Robert Holleyman - President & CEO. Business Software Alliance

3 Korzyści z używania legalnego oprogramowania
Oszczędności – efektywność ekonomiczna Redukcja ryzyka prawnego Redukcja ryzyka biznesowego i informatycznego

4 Ryzyka wynikające z używania nielegalnego oprogramowania
Ryzyka prawne art. 278 §2 Kodeksu karnego – uzyskanie programu bez zgody uprawnionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. art. 116 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - bezprawne rozpowszechnianie utworu (programu komputerowego) zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat dwóch lub trzech, jeżeli sprawca dopuszcza się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Stałe żródło dochodu – zagrożenie do lat 5 Ryzyka biznesowe Utrata rynków zbytu Utrata wiarygodności u kontrahentów Utrata wizerunku u klientow Ryzyka informatyczne Utrata danych firmy Utrata danych klientów

5 Uprawnienia Kontroli Skarbowej po ostatniej nowelizacji ustawy
Odnośna poprawka uchwalona w ustawie o zmianie ustawy o kontroli skarbowej w roku 2010 Brzmienie poprawki do Art. 3 Ust. 2 ustawy o zmienie ustawy o kontroli skarbowej: „W ramach kontroli skarbowej prowadzonej w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-3, kontrola może obejmować również rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej.” Art. 3 ust. 1 pkt 1-3 mówią m.in. o kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz o kontroli źródeł pochodzenia majątku oraz przychodów przedsiębiorcy Wejście w życie znowelizowanej ustawy w 2010 roku i rozpoczęcie jej wdrażania przez kontrolerów skarbowych w 2011 roku poprzez kontrole pilotażowe.

6 Nowe regulacje prawne w USA
Umożliwiają wystąpienie na drogę prawną przeciwko przedsiębiorstwu wykorzystującemu nielegalne oprogramowanie lub sprzęt komputerowy w produkcji, sprzedaży lub marketingu produktów przeznaczonych na eksport do Stanów Zjednoczonych. Oferowane towary są zagrożone konfiskatą i sądowym zakazem sprzedaży

7 Jak zapobiec... Zadbanie o posiadanie przez przedsiębiorstwo wszystkich wymaganych licencji. Wdrożenie procesu SAM oraz załączenie odpowiednich dokumentów potwierdzających legalność oprogramowania użytego do wytworzenia towaru wysyłanego na eksport. Sprawy sądowej będzie można uniknąć, o ile przedsiębiorca zaprzestanie używania nielegalnych rozwiązań informatycznych po otrzymaniu wezwania do zaprzestania takich działań od właściciela praw własności intelektualnej.

8 Przydatne źródła informacji
A przede wszystkim Portal zawierający kompendium wiedzy na temat UCA Teksty regulacji Artykuły eksperckie Materiały, które można dostarczyć waszym klientom Informacje ze świata Informacje i odesłanie do źródeł na temat SAM Wspólna kampania informacyjna z KIG, AmChamem, Deloitte, Compnet, Logsystem i Unicorn.

9 Dziekuję


Pobierz ppt "Ochrona własności intelektualnej w przepisach polskich Nowe regulacje prawne dla eksporterów do USA Piotr Marczuk Dyrektor ds Polityki Korporacyjnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google