Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oszczędzaj energię!!! Pracę wykonała: Paulina Wiśniewolska Kl. I b nr.23 Gimnazjum w Poświętnem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oszczędzaj energię!!! Pracę wykonała: Paulina Wiśniewolska Kl. I b nr.23 Gimnazjum w Poświętnem."— Zapis prezentacji:

1 Oszczędzaj energię!!! Pracę wykonała: Paulina Wiśniewolska Kl. I b nr.23 Gimnazjum w Poświętnem

2 Spis treści Energia Rodzaje energii Energia elektryczna
Znaczenie słów „oszczędność energii” Sposoby oszczędzania energii

3 Energia Energia ma wiele pojęć. Jedno z nich brzmi następująco: energia to zdolność ciała lub układu ciał do wykonania pracy. Inne zaś wyjaśnia że energia to skalarna wielkość fizyczna opisująca zdolność materii do wykonania pracy lub spowodowania przepływu ciepła. Jest wielkością addytywną i zachowawczą. Energię we wzorach fizycznych zapisuje się najczęściej za pomocą symbolu E. Jednostką energii w układzie SI jest dżul (1J).

4 Rodzaje energii Energia występuje w różnych rodzajach. Procesy fizyczne, mogą być postrzegane jako przemiany energii. Przykłady form energii: Energia mechaniczna Energia kinetyczna Energia potencjalna Energia cieplna Energia chemiczna Energia jądrowa Energia potencjałów termodynamicznych Energia elektryczna. My największą uwagę z pośród ww. rodzaj poświęcimy energii elektrycznej.

5 Energia elektryczna Energia elektryczna prądu elektrycznego to energia, jaką prąd elektryczny przekazuje odbiornikowi wykonującemu pracę lub zmieniającemu ją na inną formę energii. Energię elektryczną przepływającą lub pobieraną przez urządzenie określa iloczyn natężenia prądu płynącego przez odbiornik, napięcia na odbiorniku i czasu przepływu prądu przez odbiornik. Zużycie energii elektrycznej w technice mierzone jest w kilowatogodzinach (kWh). Urządzeniem do pomiaru zużycia energii elektrycznej jest licznik energii elektrycznej. W obwodach prądu przemiennego wyróżnia się moc a co za tym i idzie energię czynną, bierną i pozorną. Energię zużytą przez urządzenie oblicza się mnożąc jego moc przez czas jego pracy. Moc jest wyrażana w kilowatach (kW) lub w watach (W), a 1 kW = 1000 W.

6 Znaczenie słów ,,oszczędność energi"
Aby funkcjonował współczesny świat, by mogły pracować wszystkie maszyny, fabryki i człowiek mógł wygodnie i spokojnie żyć, potrzeba ogromnych ilości energii. Większość tej energii dostarczają surowce energetyczne: ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel. Wykorzystanie paliw kopalnianych do produkcji energii elektrycznej niesie za sobą wiele zanieczyszczeń i niebezpieczeństw dla człowieka i jego środowiska. Ponadto aby zaspokoić potrzeby człowieka i ludzkości jest ich stanowczo za mało, a ich ilość zmniejsza się co raz bardziej.

7 Oszczędzanie energii na naszej planecie jest zatem niezmiernie ważne i potrzebne. Niestety większość ludzi żyjących na Ziemi nie zdaje sobie z tego sprawy. W przeciwnym razie takie bez umiarowe korzystanie z energii może doprowadzić do nie odwracalnych zmian czyli wyczerpania zasobów energii. Oszczędzanie energii elektrycznej polega na zużywaniu jej tyle, ile jest niezbędne przy zapewnieniu pełnego komfortu życia.

8 Sposoby oszczędzania energii
Jedynymi rozwiązaniami aby zapobiec wyczerpaniu źródeł energii jest to że człowiek powinien zmniejszyć jej zużycie oraz wykorzystać w pełni inne, przyjazne dla środowiska naturalnego źródła energii, których nie brakuje na naszej planecie. Są nimi miedzy innymi: słońce, wiatr, woda, a nawet niektóre rośliny. Do oszczędzania energii można przyczynić się poprzez najprostsze czynności tj.: Wyłączanie urządzeń, które czerpią prąd gdy z nich nie używamy (komputery, odbiorniki TV, ładowarki do telefonów itp.) Nie pozostawianie drzwi od lodówki otwartymi przez dłuższy czas Stosownie żarówek energooszczędnych Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy Stosowanie uszczelek na oknach i drzwiach (zapewnia to lepszą izolację termiczną pomieszczeń) Zakręcanie zaworów kaloryferowych gdy mamy zamiar przewietrzyć pomieszczenie (zapobiega stratom energii cieplnej) Takich sposobów jest jeszcze bardzo wiele i warto się do nich stosować, ponieważ nic nas to nie kosztuje i nic nie tracimy, a ponad to zyskujemy.

9 Oszczędzaj energię!!!


Pobierz ppt "Oszczędzaj energię!!! Pracę wykonała: Paulina Wiśniewolska Kl. I b nr.23 Gimnazjum w Poświętnem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google