Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 DANE INFORMACYJNE Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Polanowie 98_49_mf_g1 Opiekun Wiesław Hendel Kompetencja: Fizyka i matematyka Temat projektowy: ZFMiP_TP074 Energia i my Semestr/rok szkolny: 4semestr / 2011/12

3 ENERGIA I MY

4 ENERGIA W STAROŻYTNOŚCI Ludzie nauczyli się posługiwać ogniem bardzo dawno temu przypuszczalnie lat przed narodzinami Chrystusa. W czasach prehistorycznych zapotrzebowania człowieka na energię było skromne. Słońce dostarczało ciepła, a kiedy go nie było ludzie palili drewno, słomę lub wysuszony nawóz. Poszczególne epoki historyczne – kamienia, żelaza i brązu wiążą się z opanowaniem posługiwania się przez ludzi energią …

5 ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

6 NIEODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

7 Rozwój przemysłu stał się równoznaczny ze wzrostem zapotrzebowania na paliwa kopalne - węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropę naftową i gaz ziemny. Intensywna ich eksploatacja oraz zanieczyszczenia jakie powodują zmusiły ludzkość do poszukiwań nowych źródeł energii, które nie byłyby tak bardzo uciążliwe dla środowiska naturalnego. Źródłami takimi są: - promieniowanie słoneczne (energia słoneczna), - energia rozszczepienia pierwiastków promieniotwórczych, - energia wiatru (energia wiatrowa), - energia spadku wód (energia wodna), - biomasa (energia spalania roślin), - energia geotermalna (energia gorących wód głębinowych), - energia przypływów i odpływów mórz oraz różnicy temperatury wody powierzchniowej i głębinowej.

8 CO TO JEST ENERGIA? Jest to zmagazynowana praca. Magazynowanie może przybierać różne formy np.: Energia potencjalna Energia kinetyczna Energia sprężystości Energia elektryczna Energia cieplna

9 ELEKTROWNIA W ŻYDOWIE Typowy przykład zamiany energii potencjalnej wody w górnym zbiorniku, na energię kinetyczną płynącej wody w rurociągu, a w rezultacie na energię elektryczną.

10 ELEKTROWNIA W ŻYDOWIE Elektrownia typu szczytowo-pompowa Zasada działania: W czasie dużego zapotrzebowania na energię elektryczną w sieci krajowej woda jest spuszczana ze zbiornika górnego do zbiornika dolnego. Gdy w systemie energetycznym kraju jest nadmiar energii elektrycznej woda jest pompowana ze zbiornika dolnego do zbiornika górnego. (czyli zamieniamy energię elektryczną na energię potencjalną wody)

11 JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ? Kupuj urządzenia AGD, które zapewniają minimalne zużycie energii. Pamiętajmy o całkowitym wyłączeniu komputerów, telewizorów. Pamiętajmy o gaszeniu światła jak wychodzimy z każdego pomieszczenia. Wymieńmy żarówki na energooszczędne, w tych pomieszczeniach w których bywamy najczęściej.

12 DLACZEGO WYKORZYSTUJEMY ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ? Energia elektryczna jest bardzo łatwa w przekazywaniu z jednego miejsca na drugie (wystarczą tylko przewody). Gdyby nie było energii elektrycznej nie mogli byśmy korzystać z takich sprzętów jak np. komputery, lodówki, telewizory czy telefony… Posiadając energię elektryczną możemy zamienić ją w każdy inny rodzaj energii. Oszczędzanie energii polega na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów.

13 NASZE BADANIA NAD ENERGIĄ Chcieliśmy zbadać zmiany energii potencjalnej BOLA na energię kinetyczną, korzystając z zestawu COACH6,ale niestety nie udało się

14 NASZE BADANIA NAD ENERGIĄ Obliczyliśmy energię potencjalną ze wzoru E p =mgh m – masa Bola 45kg g – przyspieszenie ziemskie 10m/s 2 h – wysokość ławki 63cm czyli 0,63m E p =45*10*0,63 E p =283,5 J Czyli z taką energią pacną w ziemię. Ze wzoru na energię kinetycznąE k = mv 2 /2 Oraz przyjmując że energia potencjalna zamieniła się w energię kinetyczną wyznaczyliśmy prędkość. E p =E K mgh=mv 2 /2 po pomnożeniu obu stron przez 2 2mgh=mv 2 po zamianie stronami mv 2 =2mgh po podzieleniu przez m v 2 =2gh Czyli v= pierwiastek z 2gh Prędkość wyszła około 3,5 m/s

15 NASZE BADANIA NAD ENERGIĄ PIŁKI

16 POMIARY ODLEGŁOŚCI, PRĘDKOŚCI PRZYSPIESZENIA

17 ILE ENERGII ULEGA ROZPROSZENIU? Piłkę upuszczaliśmy z wysokości 1,1m Masa piłki 0,56 kg Z wykresu można łatwo odczytać że po 1 odbiciu piłka wzniosła się na wysokość 0,65m, po 2 odbiciu na wysokość 0,48m itd.. E p zamieniła się na E k zamieniła się na E P1 zamieniła się na E k zamieniła się na E P2 …. E p =6,16J E p1 =3,64J E p2 =2,68J Przy każdym odbiciu część energii ulegała rozproszeniu w postaci ciepła i hałasu, no i oczywiście opór powietrza. Ale za każdym razem mniejsza ilość energii ulegała rozproszeniu, Można to było usłyszeć (każde następne odbicie było cichsze).

18 ENERGIA I MY Za oknem deszcz i zimny wiatr, działają grzejniki. Laptop, na którym piszmy, zużywa kilkanaście watów. Klasa jest oświetlony kilkunastoma świetlówkami. Wszystko to wymaga zasilania energią, której nie potrafimy (jako ludzkość) wytworzyć, natomiast potrafimy zamieniać z coraz mniejszymi stratami jeden rodzaj energii w inny (najlepiej na energię elektryczną). Więc pamiętajmy o oszczędzaniu energii.


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google