Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I Ty możesz zmienić świat na lepszy! Wyprawa misyjna dzieci po Afryce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I Ty możesz zmienić świat na lepszy! Wyprawa misyjna dzieci po Afryce"— Zapis prezentacji:

1 I Ty możesz zmienić świat na lepszy! Wyprawa misyjna dzieci po Afryce
Liberia 10 stycznia 2011r.

2 LIBERIA FLAGA GODŁO

3 LIBERIA Stolica: MONROVIA Powierzchnia: 111 370 km²
Liczba ludności (2007 rok):  Gęstość zaludnienia:  29 osób/km² Religie: - animizm i inne religie lokalne ok. 40% - wyznania chrześcijańskie- 40% - islam - 20% - inne, takie jak bahaizm, buddyzm - ułamek procenta Język urzędowy: angielski Waluta: dolar liberyjski

4 Monrovia - największe miasto i stolica Liberii

5 Jak powstała nazwa państwa
Z języka łacińskiego liber oznacza „wolny”. Kraj nazwano tak podczas jego utworzenia w 1822 r. jako nową ojczyznę dla uwolnionych murzyńskich niewolników (głównie pochodzących z USA).

6 Ciekawostki z Liberii Połowa powierzchni pokryta jest lasem tropikalnym. W skład lasów deszczowych Liberii wchodzą m.in. palisandry, mahoniowce, palmy, liany i epifity czyli po prostu porośla. Średnia temperatura utrzymuje się na poziomie stopni Celsjusza. W Liberii uprawia się kauczukowiec, kawę, kakaowiec, palmy oleiste i kokosowe, ryż i maniok. Do cenionych drzew owocowych zalicza się gatunki wydające takie owoce, jak: awokado, mango czy ananasy.

7 Ciekawostki z Liberii Jest to najstarsza republika w Afryce.
Liberia jest znana jako kraj, który ma zarejestrowaną bardzo dużą ilość statków, które mogą przewieść razem 99 milionów ton ładunku. W Liberii mówi się w ponad 20 językach. Najwyższy szczyt to Wutivi – 1380 m n.p.m. Najdłuższa rzeka to Cavally – 515 km. Występują dwie pory roku: sucha (od grudnia do marca) i deszczowa (od maja do października). W Liberii wydobywa się rudy żelaza, diamenty i złoto.

8 Las tropikalny w Liberii

9 Liberia - sawanna drzewiasta

10 Drzewo owocowe - awokado
Awokado, smaczliwka (Persea Scheffer) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Dorasta do 20 m wysokości. Owoc smaczliwki, nazywany gruszką awokado.

11 Fauna Liberii perliczka - duży ptak z rodziny perlic, jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Numida Prowadzi naziemny tryb życia, w sytuacji zagrożenia raczej ucieka pieszo niż fruwa. Jest wytrwałym biegaczem, może przebiec do 5 km dziennie.

12 Dzikie ptaki – czapla złotawa
gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny czaplowatych Upierzenie białe, z żółtym czubem na głowie, żółtą piersią i częścią grzbietu. Nogi i dziób czerwone. Tworzy zwarte kolonie, często w towarzystwie innych gatunków czapli.

13 Termitiera czyli dom termitów
Kopiec termitów Termitiera czyli dom termitów Termity (Isoptera) – rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych.

14 Policjanci pomagają dzieciom z Liberii
Co tydzień polscy policjanci służący na misji w Liberii kupują żywność dzieciom z domu dziecka w Caldwell. W liberyjskiej Monrowii służy 3 polskich policjantów. Jak widać, nie tylko pomagają lokalnej policji, ale również dzieciom, które padły ofiarą domowych sprzeczek. Dzieci wspomaga też Caritas Polska, która przeznaczyła 2 tys. dolarów na wyprawki szkolne.

15 Niepełnosprawni grają w piłkę, przezwyciężając swoje problemy.
Zdjęcia z Liberii Niepełnosprawni grają w piłkę, przezwyciężając swoje problemy.

16 Domy w Liberii są rozmieszczone wszędzie…

17 Dzieci tam często nie mają co jeść, niektóre nie mają nawet obuwia.

18 Tak ludzie w Liberii noszą rzeczy

19 Zachód Słońca w Liberii

20 Modlitwa dzieci za Afrykę
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Liberię - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "I Ty możesz zmienić świat na lepszy! Wyprawa misyjna dzieci po Afryce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google