Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZŁOTO. CO TO JEST ZŁOTO? ZŁOTO jest metalem szlachetnym występującym w układzie chemicznym pod nazwą Au. Nazwa ta pochodzi od łacińskiej nazwy Arum co.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZŁOTO. CO TO JEST ZŁOTO? ZŁOTO jest metalem szlachetnym występującym w układzie chemicznym pod nazwą Au. Nazwa ta pochodzi od łacińskiej nazwy Arum co."— Zapis prezentacji:

1 ZŁOTO

2 CO TO JEST ZŁOTO?

3 ZŁOTO jest metalem szlachetnym występującym w układzie chemicznym pod nazwą Au. Nazwa ta pochodzi od łacińskiej nazwy Arum co można przetłumaczyć jako poranny brzask..

4 Złoto posiada liczbę atomową 79 i nie wchodzi prawie zupełnie w reakcje chemiczne z innymi pierwiastkami. Oznacza to, że od momentu wydobycia z ziemi do końcowego etapu wytwarzania wyrobów ciągle pozostaje przepięknym błyszczącym metalem, którego barwa nie powtarza się nigdzie indziej

5 Złoto jest bardzo trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych i prawie wszystkich kwasów. Dlatego też mimo upływu czasu złote skarby z egipskich grobowców lśnią równie jasno i świeżo co najnowsze dzieła współczesnych jubilerów.

6 Przez wieki używano go jako środka płatniczego oraz doskonały materiał w jubilerstwie. Obecnie w wielu krajach rozwiniętych złoto uważane jest wyłącznie za ozdobę. Jednak na Bliskim Wschodzie i w dużej części Azji złota biżuteria traktowana jest również jako dobra lokata kapitału.

7 Złoto (samorodek)

8 Sztabka złota 250kg

9 WYSTĘPOWANIE ZŁOTA W PRZYRODZIE

10 Złoto pojawia się w przyrodzie w stanie rodzimym czyli ma budowę jednorodną i składa się z atomów tego samego pierwiastka. Występuje w skorupie ziemskiej tworząc dwa podstawowe typy złóż: - złoża pierwotne - złoża wtórne

11 Największe złoża złota

12 na świecie: Republika Południowej Afryki – okolice Johannesburga (zasoby oceniane na około 70 tys. ton) Rosja – Ałdan, Kołyma, Ural Australia – Kalgoorlie Chiny Stany Zjednoczone Kanada Indonezja – Grasberg, Ertsberg

13 Australia – Kalgoorlie

14 Indonezja – Grasberg

15 w Polsce: Dolny Śląsk (dorzecza rzek: Izery, Kwisy, Bobru) – przyjmuje się, że na tym terenie wydobyto w latach 1175-1240 około 50 ton złota okolice Złotego Stoku – szacuje się, iż na tym terenie wydobyto ok. 16 ton złota. okolice Złotoryi Klecz i Plichowice w Górach Kaczawskich Kletno koło Stronia Śląskiego Radomice koło Wlenia

16 Kopalnia Złota w Złotym Stoku

17 Kletno

18 Zabytki Wieko trumny Tutanchamona Solniczka Franciszka I

19 Wyroby ze złota Kolczyki Pierścionki Łańcuszki Przywieszki Zegarki Bransoletki

20 Czym jest białe złoto ? Białe złoto – stop złota z niklem, cynkiem (25%), czasem srebrem i palladem imitujące barwą platynę. Termin "białe złoto" nie jest tylko nazwą handlową. W rzeczywistości również ma biały kolor. Właściwości fizyczne białego złota różnią się, ponieważ zawiera ono inne domieszki i może wykazywać np. większą twardość. Właściwości chemiczne są praktycznie takie same jak złota innych kolorów.

21 KONIEC Ola Bembnowicz 3k


Pobierz ppt "ZŁOTO. CO TO JEST ZŁOTO? ZŁOTO jest metalem szlachetnym występującym w układzie chemicznym pod nazwą Au. Nazwa ta pochodzi od łacińskiej nazwy Arum co."

Podobne prezentacje


Reklamy Google