Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyka w zastosowaniach Maciej Lipski klasa III e.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyka w zastosowaniach Maciej Lipski klasa III e."— Zapis prezentacji:

1 Matematyka w zastosowaniach Maciej Lipski klasa III e

2 Matematyka przyda się! Matematyka jest współcześnie stosowana w wielu dziedzinach życia. Ekonomia, informatyka, geografia, wojsko, transport, fizyka, chemia – w nich i wielu innych jest ona współcześnie wykorzystywana. Nie da się żyć bez choć matematycznego wykształcenia, bo łatwo możemy zostać oszukani. Korzystanie z kalkulatora nie wykluczy tej groźby, jeżeli nie będziemy wiedzieli co i jak liczyć. To dlatego w nauczaniu na matematykę jest położony tak duży nacisk. Poniższe zadania tylko to potwierdzą.

3 . W pewnym mieście między dworcem PKP a Rynkiem kursuje autobus linii 24. W pierwszej ramce podano czas przejazdu autobusu od dworca do kolejnych przystanków. W drugiej ramce podano godziny odjazdu autobusów linii 24 z przystanku przy ul. Długiej w kierunku Rynku. a) Ile czasu trwa podróż autobusem nr 24 od przystanku przy ul. Lipowej do szpitala? b)O której najpóźniej trzeba być na przystanku przy ul. Długiej, aby zdążyć na autobus, który na Rynek dojeżdża przed godziną 800 ?

4 Autobus 24 kierunek Rynek
. Linia autobusu 1. Dworzec PKP min 2. Długa min 3. Lipowa min 4. Warszawska min 5. Teatr min 6. Szpital min 7. Rynek min Przystanek Długa Autobus 24 kierunek Rynek Godziny odjazdów 16.56

5 Wykres przedstawia ceny (w złotych) akcji firm A i B w ciągu ostatniego tygodnia.
a) O ile złotych spadła cena akcji firmy A w ciągu tygodnia? O ile procent spadła cena tych akcji? b) W jakich dniach tego tygodnia należało kupić akcje firmy B, a w jakim sprzedać, aby zysk był największy? c) Ile maksymalnie złotych mógł stracić pechowy inwestor na jednej akcji firmy A, a ile na akcji firmy B?  d) Pewien inwestor w czwartek sprzedał akcji firmy A i następnego dnia za otrzymane pieniądze kupił akcje firmy B. Ile akcji kupił? .

6 .

7 Na mapie Polski w skali 1: zmierzono odległości w linii prostej między niektórymi miastami. Poniżej podano wyniki tych pomiarów. Oblicz rzeczywiste odległości między tymi miastami. Żary – Wieluń 32,3 cm Brzeg – Kutno 26,8 cm Wałcz – Wronki 8,4 cm .

8 2) 3075 zł (w cenę wliczony 23% VAT)
. Który z komputerów jest tańszy? 1) 2550 zł + 23% VAT 2) 3075 zł (w cenę wliczony 23% VAT)

9 . Pewna książka informatyczna kosztowała 25 zł. Wydawca zamierza dołączyć do niej płytę CD, za którą spodziewa się otrzymać netto 5 zł. Stawka VAT na płyty CD wynosi 23%. Jaką cenę powinien ustalić wydawca za książkę z płytą CD?

10 . Pan Wrześniowski wygrał w teleturnieju zł i udało mu się tę wygraną zainwestować tak, że wartość inwestycji wzrastała o 20% rocznie. Czy zysk z tej inwestycji po 4 latach będzie większy czy mniejszy niż wygrana i o ile?

11 . a) Sokół może spaść na swoją ofiarę z prędkością 56m/s. Strzała wypuszczona z łuku osiąga prędkość 180 km/h. Porównaj te prędkości. b) Ślimak porusza się z prędkością 12cm/min. Ile razy szybciej od ślimaka porusza się człowiek idący z prędkością 6km/h? c) Słoń biegnie z prędkością do 12m/s. Z jaką prędkością (w km/h) musiałby jechać samochód, aby poruszać się szybciej od tego słonia?

12 . a) Aby uzyskać solankę do kiszenia ogórków zaleca się rozpuścić 5 dag soli na 1 kg wody. Jakie stężenie ma otrzymany roztwór? Odp. podaj z dokładnością do dziesiątej części procentu. b) Inny przepis zaleca 5-procentowy roztwór soli do kiszenia ogórków. Ile trzeba dodać soli do 1 kg wody, aby otrzymać taki roztwór? Odpowiedź podaj z dokładnością do dziesiątej części dekagrama.

13 Spróbuj rozwiązać te zadania
Powodzenia


Pobierz ppt "Matematyka w zastosowaniach Maciej Lipski klasa III e."

Podobne prezentacje


Reklamy Google