Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1."— Zapis prezentacji:

1 1

2 DANE INFORMACYJNE Nazwa szkoły:
Gimnazjum – Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Słupsku ID grupy: 96/9_P_G1 Kompetencje Profil: przedsiębiorczość Temat projektowy: Kulturowe różnice między Europejczykami Semestr II 2010/2011

3 PORTUGALIA

4 Portugal, República Portuguesa
Portugalia- Republika Portugalska, państwo położone w zachodniej części Europy na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem kontynentu .Od i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, w tym Archipelag Azorski (Açores) i Madera (Madeira).

5 Stolicą tego kraju jest Lizbona
Portugal, República PortuguesaPortugal, República PortuguesaPortugal, República PortuguesaPortugalia, Republika Portugalska. Państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, w tym Archipelag Azorski (Açores) i Madera (Madeira). Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. Parque das Nações, Lisboa.

6 WALUTA Jest to Euro

7 Konstytucja – Konstytucja Portugalii Język urzędowy – portugalski
Stolica – Lizbona Prezydent Państwa –Aníbal Cavaco Silva Premier- José Sócrates Waluta – Euro (EUR) Powierzchnia km2 Premier PREZYDENT

8 RELIGIA Katolicyzm: 84-90% Ateizm: 10,5-4,5% Protestantyzm: 5%
Islam: 0,5%

9 Wybrzeża WYBRZEŻE LIZBOŃSKIE

10 Atrakcje turystyczne W Lizbonie turyści podziwiają m.in. XVII-wieczne centrum, monumentalny Pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów z kościołem Santa Maria, w którym spoczywają prochy Vasco da Gama, a także dzielnicę rzemieślników i ludzi morza - Alfama. Na wąskich uliczkach życie toczy się tam do późnych godzin nocnych. Niesamowite wrażenie wywiera przejazd najdłuższym wiszącym mostem w Europie - przerzuconym nad rzeką Tag. Warte odwiedzin są także: uniwersytecka Coimbra, klasztor w Tomar, średniowieczne miasteczko Obidos, a przede wszystkim Fatima - słynne sanktuarium kultu maryjnego. Ale Portugalia to nie tylko zabytki. To także malownicze krajobrazy i smaczna kuchnia. Równorzędną atrakcją turystyczną jest wybrzeże Oceanu Atlantyckiego z szerokimi, pięknymi plażami.

11 Lizbona Atrakcją Lizbony jest przejażdżka tramwajem numer 28, który pokonuje małe, charakterystyczne uliczki z zadziwiającą sprawnością. Trudno bowiem w Alfamie znaleźć ulicę szerszą niż 2,5m. Gdy zapadnie mrok otwierają się drzwi do klubów i kabaretów, gdzie rozbrzmiewa śpiewane przy dźwiękach gitary fado. Słowo to oznacza po portugalsku los, przeznaczenie. Są tacy, co uważają, iż pieśń ta zrodziła się z rytualnych śpiewów murzyńskich niewolników, pochodzących z Brazylii. Inni twierdzą, że pochodzi od potomków muzułmanów, wiodących ubogi tryb życia. Najczęściej jednak przyjmuje się, iż jest to pieśń marynarzy, w której można usłyszeć rytm fal załamujących się na plaży.

12 HYmn A Portuguesa (Portugalka, Pieśń Portugalii) to hymn państwowy Portugalii. Utwór został skomponowany w 1891 roku i od razu stał się pieśnią rewolucyjną zrodzony na fali uczuć antyrządowych spowodowanych m.in. polityką kolonialną króla, który w 1890 roku, wbrew powszechnym oczekiwaniom Portugalczyków, przystał na warunki traktatu Wielką Brytanię. Autorem słów jest Henrique Lopes de Mendonça, muzykę skomponował Alfredo Keil. W 1910 roku Portugalkę zatwierdzono jako oficjalny hymn republiki. A Portuguesa Portugalka Heróis do mar, nobre povo, Bohaterowie mórz, szlachetne plemię, Nação valente e imortal Dzielny i nieśmiertelny narodzie, Levantai hoje de novo, Wybiła godzina, byś uniosła się na nowo O esplendor de Portugal Portugalska chwało. Entre as brumas da memória, Z mglistej pamięci, Ó pátria sente-se a voz O, ojczyzno, słyszymy głosy Dos teus egrégios avós Naszych wielkich praojców, Que há-de guiar-te a vitória Które wiodą cię do zwycięstwa. Ref.: Às armas! Às armas! Ref.: Do broni! Do broni! Sobre a terra e sobre o mar! Na lądzie i morzu! Às armas! Às armas! Do broni! Do broni! Pela Pátria lutar! Do walki o naszą ojczyznę! Contra os canhões marchar, marchar! Marsz ku kulom nieprzyjaciół!

13 ZABYTKI Obiekty zabytkowe w Portugalii z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO * 1983 rok – Centrum Angra do Heroismo na Azorach * 1983 rok- Klasztor dos Jeronimos i wieża Belém w Lizbonie * 1983 rok- Klasztor w Batalha * 1983 rok – Klasztor S. Christo w Tomar * 1986 rok – Stare Miasto w Evorze * 1989 rok – Opactwo w Alcobaça * 1995 rok- Krajobraz kulturowy w Sintrze * 1996 rok- Stare Miasto w Porto * 1998 rok- Prehistoryczna sztuka naskalna w dolinie Coa * 1999 rok- Las wawrzynowy na Maderze * 2001 rok- Region winny górnego Duero (Alto Douro) * 2001 rok- Stare Miasto w Guimar?es * 2004 rok- Krajobrazy winnic na wyspie Pico (Azory)

14 ALFABET Ciekawostki Kod samochodowy - P Kod telefoniczny +351
Religia dominująca katolicyzm Ustrój polityczny republika parlamentarna Typ państwa demokracja

15 Najpiękniejsze miasta to :
Lizbona Braga Porto Fatima

16 LIZBONA Lista 54 dzielnic (freguesias) Lizbony: Herb Lizbony
Flaga Lizbony Ajuda Alcâtara Almada Alto do Pina Alvalade Ameixoeira Anjos Beato Benfica Campo Grande Campolide Carnide Castelo Charneca Coração de Jesus Encarnação Graça Lapa Luminar Madalena Márinha Marvila Mercês Nossa Senhora de Fátima Pena Penha de França Prazeres Sacramento Santa Catarina Santa Engrácia Santa Isabel Santa Justa Santa Maria de Belém Santa Maria dos Olivais Santiago Santo Condestável Santo Estêvão Santos-o-Velho São Cristóvão e São Lourenço São Domingos de Benfica São Francisco Xavier São João São João de Brito São João de Deus São Jorge de Arroios São José São Mamede São Midguel São Nicolau São Paulo São Sebastião da Pedreira São Vicente de Fora Socoorro Colombo, Lizbona

17 Parlament portugalski
MAPA LIZBONY Aeroporto da Portela

18 Most Vasco Da Gamma Lizbona nocą.
Torre de Belém (Wieża Betlejemska) - strażniczka wybrzeża, Lizbona, Portugalia Most Vasco Da Gamma Lizbona nocą.

19 MAPA PORTUGALII & KONTURIA

20 Wycieczka do PORTUGALII
Program wycieczki Lizbona - Obidos - Alcobaca - Nazare - Batalha - Coimbra - Aveiro - Braga - Guimaraes - Santiago de Compostela - Porto - Lizbona Dzień 1 Zbiórka na lotnisku w hali odlotów. Przelot samolotem do Lizbony, przywitanie na lotnisku przez rezydentów, zakwaterowanie w hotelu w okolicach Lizbony, nocleg. Dzień 2 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Lizbony, zwiedzanie dzielnicy Alfama, z wąskimi i krętymi uliczkami, ruin zamku Sao Jorge, klasztoru i wieży Belem. Przejazd w okolice Fatimy. Nocleg. Dzień 3 Śniadanie, zwiedzanie środkowej części Portugalii: Obidos, miasteczka z bielonymi ścianami domów, które do XVI wieku było ważnym portem. Następnie Alcobaca, gdzie znajduje się największy kościół w Portugalii - Mosteirode Santa Maria, z grobowcami nieszczęśliwych kochanków: króla Piotra I oraz zamordowanej damy jego serca, Ines de Castro. Po południu zwiedzanie wioski rybackiej - Nazare, która słynie ze wspaniałej plaży w zatoce. Przejazd do opactwa Santa Maria da Vitoria w Batalha, arcydzieł portugalskiego gotyku. Powrót do hotelu. Nocleg. Dzień 4 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Coimbra, miejsca narodzin sześciu królów. Zwiedzanie historycznego centrum, najstarszego uniwersytetu w kraju oraz kościoła Santa Clara. Po południu przyjazd do Aveiro położonego na lagunie i zwanego, Wenecją Portugalli. Przejazd do hotelu w okolicach Porto. Nocleg. Dzień 5 Śniadanie, przejazd do najbardziej zielonego regionu Portugalii - Minho. Pierwszy przystanek w Barcelos, skąd wywodzi się symbol państwa kogut. Przejazd do Braga, stolicy kościelnej Portugalii i zwiedzanie Bom Jesus do Monte, najpiękniejszego sanktuarium do którego wiodą olbrzymie barokowe schody. Następnie Guimaraes, które było pierwszą stolicą Portugalii. Powrót do hotelu. Nocleg. Dzień 6 Śniadanie, przejazd do Hiszpanii i całodzienne zwiedzanie Santiago de Compostela, jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych regionu (katedra, muzeum), czas wolny. Powrót do hotelu. Nocleg. Dzień 7 Śniadanie, przejazd do Porto, drugiego co do wielkosci miasta w Portugalii. Zwiedzanie kościoła Świętego Franciszka, kościoła Igreja dos Clerigos, z najwyższą wieżą, na szczyt której prowadzą schody z 240 stopniami. Z wieży rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Duero oraz na wybrzeże. Spacer po nadrzecznej dzielnicy Ribeira, skąd dostaniemy się do najstarszego dworca kolejowego, Sao Bento. W niewielkiej odległości od dworca leży katedra Se, z tarasu której można podziwiać panoramę miasta. W godzinach popołudniowych przejazd na przedmiescia Porto do Vila Nova de Gaia, gdzie będzie można degustować wino Porto. Powrót do hotelu. Nocleg.

21 CZ II Dzień 8 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. W drodze powrotnej na lotnisko możliwość zorganizowania wycieczki fakultatywnej do Tomaru. Transfer na lotnisko w Lizbonie. W zależności od wykupinego wariantu, transfer na lotnisko: wylot do Polski lub rozpoczęcie części pobytowej: transfer do hotelu w regionie Algarve lub w okolicach Lizbony, zakwaterowanie po godz , kolacja, nocleg. Dla osób kończących wycieczkę - wykwaterowanie z pokoi do godz Czas wolny, transfer na lotnisko w Lizbonie, wylot do Warszawy. Dla osób w ramach oferty 7+7: Dzień 9-14 Wypoczynek na Wybrzeżu Lizbońskim lub Algarve. Możliwość korzystania z wycieczek fakultatywnych, organizowanych przez rezydentów. Dzień 15 Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z pokoi do godz Czas wolny, transfer na lotnisko w Lizbonie, wylot do Warszawy. Dodatkowe informacje Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, również kolejność realizacji imprezy (7-dniowego zwiedzania i 7-dniowego pobytu) może być realizowana zamniennie i jest uzależniona od Organizatora. Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz opłaty za przewodników lokalnych nie są wliczone w cenę wycieczki - koszt ok. 110 EUR. Możliwość dokupienia 6 obiadokolacji serwowanych w hotelach podczas objazdu w godz. wieczornych.

22 22


Pobierz ppt "1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google