Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WENECJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WENECJA."— Zapis prezentacji:

1 WENECJA

2 VENEZIA Wenecja miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów - w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą. Wenecja jest znanym na całym świecie ośrodkiem turystycznym i kulturalnym. Z lotu ptaka miasto ma kształt ryby przeciętej ogromną, odwróconą literą S, uformowaną przez Kanał Grandę. Brzegi kanałów łączy ok. 400 mostów. Ze względu na swoją architekturę jak i nietypowe położenie, Wenecja znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

3 BAZYLIKA ŚW. MARKA Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji, obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Bazylika św. Marka jest doskonałym w harmonii arcydziełem architektury późno bizantyńskiej, romańskiej i gotyckiej. Jej wnętrze jest prawdziwym muzeum, gromadzącym najświetniejsze zabytki artystyczne sztuki bizantyńskiej, przywiezione ze zwycięskich wypraw na Wschód lub wykonane przez utalentowanych mistrzów weneckich., o długości 76 m, szerokości fasady 52 m, transeptu 62 m, wysokości kopuły centralnej 43 m zewnątrz i 28 m wewnątrz, zbudowana jest na planie krzyża greckiego, którego skrzyżowanie i równe ramiona przykryte zostały pięcioma kopułami nadającymi jej charakter orientalny.

4 KANAŁ GRANDE Kanał Grande jest największą i najważniejszą arteria wodną Wenecji. Ma kształt odwróconej litery S. Przecina całe miasto dzieląc je na dwie części. Z kanału głównego odchodzi 45 kanałów bocznych, zwanych rio. Długość Kanału ok. 4 km, szerokość od m, średnia głębokość 5 m. Po obu stronach wynurza się z wody ponad 150 marmurowych pałaców, wzniesionych w wiekach od XII XVIII, głównie w stylu gotyku weneckiego, jak również renesansowym, barokowym, a najczęściej stanowiącym mieszankę kilku stylów. Nad Kanałem umieszczano przedstawicielstwa handlowe i magazyny krajów utrzymujących stosunki z Republiką Wenecką, a wokół mostu Rialto skupiały się targowiska miejskie, zaopatrywane obficie w różnorodne towary, przywożone codziennie drogą morską.

5 MOST WESTCHNIEŃ Jednym z popularniejszych zabytków w Wenecji jest XVII-wieczny Most Westchnień który dla części turystów wydaje się zbyt romantyczny. Został on zaprojektowany przez Antoniego Contino Most łączy pomieszczenia I piętra Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia. Wewnątrz mostu znajdują się dwa oddzielone od siebie korytarze Celem zbudowania mostu było umożliwienie połączenia pomiędzy więzieniem a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców do cel, gdzie mieli odsiedzieć swój wyrok. Most swoją sławę zawdzięcza XIX-wiecznym romantycznym pisarzom. Wedle ich wyobrażeń przechodzący tędy skazańcy mieli tęsknie wzdychać do swych ukochanych pozostających na wolności które mogły zobaczyć ostatni raz przed odbyciem kary; niektórzy - w ogóle ostatni raz w życiu Z herbu umieszczonego na moście możemy wnioskować, że powstał w okresie między XVI a XVII wiekiem, z białego kamienia, śnieżnobiałego i eleganckiego. Dziś jest jednym z największych atrakcji turystycznych dla tych, którzy wybrali podróż gondolą po Wenecji Wnętrze mostu jest udostępnione dla zwiedzających muzealne wnętrza Pałacu Dożów

6 GONDOLE Nieodłącznym składnikiem pejzażu Wenecji są gondole. Pełnią one funkcje najstarszego środka lokomocji na wodach laguny. Każda gondola ma oryginalną formę i budowę, robi wrażenie delikatnej, wywrotnej łupinki, podczas gdy naprawdę jest niesłychanie stabilna i mocna, a jednocześnie wytworna w linii. Kiedyś gondole były różnokolorowe, obite kosztowną materią często drapowaną i wyłożone poduszkami. Rozmiary i kształt gondoli są ściśle określone. Jej długość wynosi 11 m, szerokość - 1,75 m, nośność - do 6 osób. Wysmukły kształt lodzi i płaskie dno doskonale odpowiadają nawigacji na wąskich i niezbyt głębokich kanałach. Dziób gondoli ozdobiony jest żelaznym okuciem w formie wielozębnej halabardy. Wiosłowanie wymaga od gondoliera specjalnej sprawności, ma on do dyspozycji tylko jedno wiosło bez steru, osadzone z prawej strony, którego używa stojąc cały czas na rufie. Tradycyjny strój gondoliera składa się ze słomkowego kapelusza I kolorowa, wstążka, koszulki w pasy i ciemnych spodni. Trzeba podkreślić, że przejazd gondolą po Canal Grandę lub mniejszych kanałach dostarcza wielu emocji, aczkolwiek jest bardzo kosztowny.

7 LAGUNA WENECKA Usytuowana jest w północno-wschodniej części Włoch, między lądem stałym a Adriatykiem i rozciąga się od ujścia rzeki Sile na północy do ujścia rzeki Brenta na południu. Długość 52 km, szerokość 8-14 km, powierzchnia ok. 548 km2, z czego połowę stanowi laguna viva (żywa), otwarta na działanie przypływów i odpływów morza, powodujących normalną cyrkulację wody, a pozostałą część laguna morta (martwa), bliżej brzegu, złożona z małych wysepek, łach i mielizn, do których nie docierają przypływy morskie. Ta część laguny od dawnych czasów stanowi teren połowów i hodowli ryb. Lagunę Wenecką uformowały przez tysiąclecia wielkie rzeki alpejskie: Piave, Sile, Brenta i Adyga, niosące z gór duże masy mułu i piasku, osadzając je na dnie morskim.

8 Laguna jest środowiskiem bardzo różnorodnym, składa się z tysięcy wysp, wysepek, bagien, grzęzawisk, jak również mielizn i łach piaskowych, które wyłaniają się z wody w czasie odpływu. Żegluga odbywa się wzdłuż kanałów wytyczonych przez naturę i pogłębionych przez człowieka (o głębokości ok. 10 m), których brzegi oznaczone są wielkimi palami jodłowymi lub cementowymi, wystającymi z wody. Pale są często ozdobione małymi kapliczkami lub latarenkami. Kiedyś, gdy największe rzeki Veneto miały ujście do laguny, istniała groźba wypełnienia kanałów żeglownych mułem i przekształcenia całej laguny w wielkie grzęzawisko. Uniknięto tego poprzez budowę kanałów, kierujących bieg wody bardziej na południe lub na północ (np. kanał Brenty). Dzisiaj sprawy wód laguny podlegają Urzędowi Wodnemu (Magistrato alle Acque), który czuwa nad przejezdnością kanałów żeglownych, wytycza nowe drogi wodne oraz dba o konserwację kanałów miejskich.

9 ZWIEDZANIE Turyści, dla których Wenecja jest tylko jednym z punktów programu wycieczki po Włoszech, w związku z czym mogą poświęcić na zwiedzanie jeden lub dwa dni, powinni skoncentrować się na trasach I i II, obejmujących Kanał Grandę oraz centrum historyczne miasta z placem Św. Marka, Bazyliką i Pałacem Dożów. Spędzając dwa dni w Wenecji jej zwiedzanie można dość efektywnie rozplanować np. w taki sposób:

10 DZIEŃ 1 Dojazd do przystani S. Toma, zwiedzenie kościoła S. Maria Gloriosa dei Frań z grobowcami dożów i arcydziełem Tycjana Wniebowzięcie M. Boskiej oraz pobliskiej Scuoli di S. Rocco z cyklem 56 płócien J. Tintoretta. Następnie dopłynąć tramwajem wodnym Kanałem Grandę do placu Św. Marka. Po południu wizyta w Bazylice Św. Marka i Pałacu Dożów. Wieczorem spacer po Riva degli Schiavoni.

11 DZIEŃ 2 Dojazd do przystanku Ponte deli' Accademia i zwiedzenie Galerii Akademii, zawierającej najbogatsze zbiory malarstwa weneckiego z dziełami Bełlinich, Carpaccia, Giorgiona, Tycjana, Tintoretta, Veronesa i wielu innych mistrzów. Następnie dojazd do placu Św. Marka i wjazd windą na dzwonnicę, Campanile (100 m), skąd roztacza się wspaniała panorama Wenecji (najpiękniejszy widok o zachodzie słońca). Po południu z wybrzeża Rwa degli Schiavoni przejazd stateczkiem na Lido i zwiedzanie wyspy lub wycieczka do Burano i Torcello.

12 CZY WIESZ, ŻE… W Wenecji nie ma samochodów, autobusów a cały transport odbywa się drogą wodną, lub pieszo. Światową popularność zyskał właśnie karnawał wenecki. Zabawa rozpoczyna się w drugi dzień Bożego Narodzenia i trwa do dnia końca karnawału. W tym czasie od świtu do nocy po ulicach Wenecji przechadza się kolorowy tłum w charakterystycznych maskach i kostiumach. Inną ważną imprezą cykliczną jest Festiwal Filmowy w Wenecji, uchodzący za najstarszą imprezę filmową na świecie. Pierwsza jego edycja odbyła się w 1932 roku. Nieopodal Mostu Rialto jest mały mostek - Ponte delle Tette (Most Cycków) jego nazwa wzięła się od nagich biustów Pań wolnych obyczajów, które w XVI wieku miały wysiadywać w oknach kamieniczek i Pałaców, wabiąc przechodzących młodzieńców. Z Wenecji pochodzi słynny podróżnik Marko Polo. Jego imię nosi Lotnisko w Wenecji. Jedną ze słynnych postaci Wenecji był też najsłynniejszy kochanek świata – Casanova. Wenecja, a zwłaszcza wyspa Murano, słynie od wieków z produkcji pięknego szkła. Tamtejsi wytwórcy strzegą tajemnic jego wytwarzania oraz stosowanych przez nich technik. Najczęściej turyści przywożą jako pamiątkę coś szklanego z Murano (uwaga na podróbki) albo słynne weneckie maski.

13 Zapraszam do Wenecji!


Pobierz ppt "WENECJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google