Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dla Tosi, zdzisia, Zuzi i Tomcia…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dla Tosi, zdzisia, Zuzi i Tomcia…"— Zapis prezentacji:

1 Dla Tosi, zdzisia, Zuzi i Tomcia…

2 Drodzy Rodzice! Oddaję w ręce Państwa kolejną propozycje wspólnych zabaw językowych i nie tylko. Niniejszy zbiorek powstał z myślą o najmłodszych dzieciach, które mają problem z głoskami ciszącymi: ś, ź, ć, dź, oraz ze zmiękczaniem innych spółgłosek. Wspólna nauka zabawnych wierszyków oraz wykonywanie zaproponowanych zabaw, pozwoli dzieciom i Państwu miło spędzić czas i jednocześnie poprawić ich wymowę. Życzę miłej zabawy! Autorka: Marzenna Merwa

3 „TOSIA” Tosia, Tosieńka tatusia córeńka,
śliczną ma buźkę mała panienka. Włoski kręcone, nos „kartofelek” , cieszy się mama, cieszy Pawełek. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: Tosia, Tosieńka, tatusia, śliczną. Narysuj Tosię.

4 „Tosia – Gosposia” Maleńka Tosia to mała gosposia,
śniadanie mamusi zrobiła, siadła sobie na stołeczku, śmietankę wypiła. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: gosposia, śniadanie, śmietanka , siadła. Powiedz, co lubisz jeść na śniadanie?

5 „Babcia i Tosia” Babcia Basia nosi Tosię, babcia Basia śpiewa jej.
Tosia śmieje się do Babci, lubi Babcię, to się wie! Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: babcia, Basia, śpiewa, śmieje się. Zaśpiewaj z mamusią lub tatusiem ulubioną piosenkę.

6 „Dziadzio i babcia” Dziadek Władzio z babcią Lusią,
Zakupili swoim wnusiom: jabłka, śliwki i morelki, jogurciki i wafelki, te bez cukru oczywiście, aby zęby były zdrowe, białe, twarde i gotowe. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: dziadek, Władzio, babcia, Lusia, wnusia, śliwki. Zróbcie z babcią i dziadkiem sałatkę owocową.

7 „Ozimina” Posiał dziadek ziarno żyta, jesienią z rana,
chodził je oglądać co dzień , oj dana !oj dana! Ozimina piękna, młoda, wyrosła wiosenką, cieszy dziadka, cieszy babcię zieloną sukienką. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: posiał, dziadek, ziarno, jesienią, ozimina, wiosenka, zielona. Wysiejcie do doniczki np. ziarenka rzeżuchy i oglądajcie jak się zielenią.

8 „Wisienki” Siedem wisienek na gałązce wisi,
babcia upiecze z nich ciasto dla Zdzisi. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: wisienki, siedem, wisi, ciasto, Zdzisia. Wspólnie upieczcie ulubione ciasto.

9 „Cielątko” W zagródce cielątko malutkie mieszkało ,
i z mamusią „Łaciatą” sianko sobie skubało, a gdy sianko cielątku znudziło się troszkę, piło mleczko, bo mleczko jest dobre dla kostek. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: cielątko, łaciata, sianko, malutkie. Wypijcie wspólnie szklaneczkę mleka lub innego napoju mlecznego.

10 „Świnka” Świnka Kwisia tak kwiczy od rana:
Pociap ze mną się w bajorku ! Jak nie pójdziesz ze mną - wytaplam się sama!!! Bo błotko śliskie, pachnące, mięciutkie Jest dla świnek niezwykle piękniutkie. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: świnka, Kwisia, pociap, mięciutkie, piękniutkie. Gdy będzie po deszczu, pochodźcie wspólnie po kałużach.

11 „Dzieciaczki -Zwierzaczki”
Małe jagniątko - be be! Małe koźlątko - me me! Małe cielątko - mu mu! Małe prosiątko - chrum chrum! Małe źrebiątko- icha! Mała kaczuszka - kwa kwa! Mały kurczaczek - pi pi! A co powiesz mi Ty? Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: koźlątko, cielątko, prosiątko, źrebiątko. Pobawcie się w gospodarstwo naśladując odgłosy zwierząt.

12 „Sposób na niejadka” Powtarzaj za mamusią lub tatusiem:
Kiedy zimą ziąb na dworze pada śnieg i wieje wiatr, zaproś kogoś dorosłego, by w magiczny wstąpił świat. Gotowanie – to jest magia, gdy powstaje coś z niczego, dziecko z mamą albo z tatą, wyczarują coś pysznego. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: zima, ziąb, wieje, magia, śnieg. Wspólne przygotowanie kolorowych kanapek na kolację będzie w sam raz 

13 „Zięba” Na gałęzi zięba siadła, z zimna zjadła trochę sadła,
co je Wisia i Leosia wywiesiły dla sikorek w mroźny wtorek. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: zięba, siadła, zimno, Wisia, Leosia, sikorki, wywiesiły, mroźny. Wysypcie wspólnie do karmnika ziarenka i powieście słoninkę dla sikorek.

14 „Zamieć” Zamieć zamiata śniegiem, jak Agata nogą,
dzieci na to patrzą i nadziwić się nie mogą. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: zamieć, dzieci, nadziwić, zamiata, śnieg. Namalujcie pastą do zębów zimową ilustrację.

15 „Paśnik” W lesie śniegu napadało, wszędzie cicho, czysto, biało,
tylko ślady sarny, dzika, wprost prowadzą do paśnika. A w paśniku smakołyki! Każdy znajdzie coś dla siebie, sianko, marchew, kukurydza I zwierzęta w „siódmym niebie”. Pan myśliwy Jasio, zawsze o to dba, aby zając nie głodował, kiedy zima zła. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: lesie, cicho, ślady, dzik, paśnik, sianko, siódmy, Jasio. Wybierz się z rodzicami do lasu, aby zobaczyć paśnik.

16 „Narty” Asia, Kasia i Justysia chcą na nartach biegać dzisiaj.
Asia, Kasia i Justysia chcą na nartach biegać dzisiaj. Śniegu wiele napadało, będzie łatwo się biegało. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: Asia, Kasia, Justysia, dzisiaj, wiele, biegać. Wybierzcie się razem na sanki, narty lub pobawcie się wspólnie na śniegu.

17 „Ziemniaczki” Ziemniaki gotowane – mniam, Placki ziemniaczane – mniam,
Frytki smażone – mniam, Ziemniaki pieczone – mniam, mniam, mniam. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: ziemniaki, mniam, pieczenie. Poproś mamę lub tatę o placki ziemniaczane, a ty ozdób je śmietanką.

18 „Ziomale” Ziemniaki to nasi Ziomale, i wcale się teraz nie chwalę,
bo gdy ziemniaczka zjesz poczujesz się silny jak zwierz. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: ziemniak, Ziomal, silny, zwierz. Zróbcie ciekawego, ziemniaczanego stworka.

19 „Dlaczego ziemniak?” Ziemniaki mieszkają w ziemi i stąd ich nazwa się bierze, gdyby mieszkały kurniku, miałyby na sobie pierze. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: mieszkanie, ziemia, bierze, mieć, pierze. Zróbcie wspólnie zabawne pieczątki z ziemniaka.

20 „Mietek i mielone” Mietek, mięso, miele, miał, cielęcina.
Mietek z Mielna miele mięso. Miał ochotę na mielone, więc zakupił cielęcinę i poprosił o nie żonę. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: Mietek, mięso, miele, miał, cielęcina. Pomóż mamusi lub tatusiowi formować kotleciki.

21 „Ślimak i śliwki” Ślimak bardzo się ślimaczy, wolno chodzi, wolno je.
Mama śliniak mu zakłada kiedy ślimak śliwki je. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: ślimak, ślimaczy, śliniak, śliwki. Narysujcie wspólnie śmiesznego ślimaka.

22 „Przysmaki ślimaka” Ślimak uwielbia liście kapusty,
Od tego jak wiecie jest bardzo tłusty. Ciekawe jak wyglądałyby ślimaki , Gdyby jadły mięsne przysmaki? Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: liście, wiecie, ciekawe, uwielbia. Poobserwujcie ślimaki na kapuście.

23 „Dzięcioł i mrówka” Zielony dzięciołek przyleciał do ogródka,
Stukał w drzewko stuk! stuk!, aż zobaczyła go mrówka. Rety! Rety! co to będzie ! ratuj się kto może!, Mrówka szybko uciekała po spękanej korze. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: zielony dzięciołek, będzie, uciekała. Ulepcie z plasteliny lub modeliny dzięciołka i mrówkę.

24 „bociany” Siedzi Pani Bocianowa w gnieździe na stodole,
które Bocian wybudował na drewnianym kole. Jeszcze jeden dzionek lub najwyżej dwa, będą bocianiątka kla! kla! kla! kla! kla! Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: siedzi, Bocianowa, w gnieździe, dzionek, bocianiątka. Pobawcie się razem w bociana i żabki.

25 „Wiosenna łąka” Na zielonej łące bielą się bociany,
żółcią rozlały się mniszki. Niebieskie chabry przy drodze usiadły, Siwymi ogonkami kiwają pliszki. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: Zielony, bielą się, żółcią, mniszki, niebieskie, usiadły, siwymi, kiwają. Wybierzcie się na wiosenny spacer na łąkę.

26 „Wiosna w parku” Wiosną liście zielenieją, zieleni się trawka.
W parku już na dzieci czeka, zielona ławka. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: wiosna, liście zielenieją, dzieci. Wspólna zabawa w wiosennym parku to dobry pomysł. Prawda!!!

27 „Bazie i wiaterek” Wiosenny wiaterek na wierzbie siadł,
ciepłem otulił cieniutkie gałązki, srebrem posypał bazie. Radośnie zaśpiewał jak młody skowronek i poleciał dalej w ten cieplutki dzionek. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: wiosenny wiaterek, siadł, ciepło, cieniutkie bazie, zaśpiewał, poleciał, dzionek. Narysujcie piękny wazon z baziami.

28 „Zwierzątka na łące” Po łące biega cielątko i małe białe koźlątko.
Bawią się razem wspaniale, o wilku nie myślą wcale. Zwierzątek pilnuje piesek, o imieniu Kudłatek, Ma piękne futro w siedem ciemnych łatek. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: biegać, cielątko, koźlątko, bawić się, myśleć, piesek, siedem, ciemnych. Pobawcie się w berka.

29 „Ciocia Cesia” Ciekawska ciocia Cesia, ciągle wypytuje Lesia:
jak się uczy, jak maluje, czyta, biega, podskakuje, czy dzień dobry mówi z rana, myje uszy, gładzi włoski, nawet mama tak nie sprawdza, mimo wielkiej swojej troski. Ciocia Cesia wszystko wie, robi zdjęcia z obiektywem, Pewnie już się domyślacie, chciałaby być detektywem. Powtarzaj za mamusią lub tatusiem: ciekawski, ciocia, Cesia, ciągle, chciałaby. Porozmawiaj ze swoją ciocią i dowiedz się, co lubi robić najbardziej?


Pobierz ppt "Dla Tosi, zdzisia, Zuzi i Tomcia…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google