Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Magdalena Głoskiewicz Kl.2a „ZWIERZĘTA ŚWIATA”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Magdalena Głoskiewicz Kl.2a „ZWIERZĘTA ŚWIATA”"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Magdalena Głoskiewicz Kl.2a „ZWIERZĘTA ŚWIATA”

2 EUROPA W Europie żyją zwierzęta takie jak: borsuki, bobry, norki, talpy, tchórze, chrząszcze, orły, orłosępy, warzęchy, wiewiórki, wilki, wydry, daniele, dziki, pardwy, pelikany, zające, gołębie, gronostaje, rosomaki, jelenie, łosie, rysie, jeżozwierze, sarny, sroki, świstaki, żbiki, żubry, susły, kozice, krety, szakale, szopy, żółwie żurawie, kuny, kruki, króliki, magoty i niedźwiedzie polarne.

3 Ryś Największy z rysi. Wierzch czarno-żółto-rudy z brunatnymi plamkami brzuch i bokobrody białe. Uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem, ogon ciemniejszy na czubku. W Polsce pozostało około 200 rysi. Prowadzą samotniczy, nocny tryb życia. Rewiry samców są większe niż rewiry samic; rewir jednego samca może zachodzić na rewiry 2-3 samic. W trakcie poszukiwania jedzenia rysie przemierzają średnio 7 km w czasie jednej nocy; wbrew utartym poglądom ryś nie czatuje na ofiarę na gałęzi, ale aktywnie jej poszukuje.

4 Wilk Wilk gatunek ssaków z rodziny psowatych, rzędu drapieżnych.Wilk zamieszkuje lasy,równiny, tereny bagienne oraz góry. Potrzebuje, jako gatunek o skłonnościach terytorialnych, dużych przestrzeni. Zwykle terytorium zajmowane przez watahę to 100 km² ale wielkość ta zależy od dostępności pokarmu i terenu. Stada wilków liczą do 20 osobników, zwykle jednak są znacznie mniej liczne. Wilk jest wytrwałym wędrowcem, potrafi w ciągu dnia pokonać dystans kilkudziesięciu kilometrów.

5 Paw biały Pawie są fascynującymi ptakami, ich niezwykła uroda, dostojność, elegancja, gracja i powaga dodają uroku parkom, alejom i przydomowym ogrodom. Ich zdolności adaptacyjne i oswojenie sprawiają, że ich hodowla stała się niezwykle popularna. Odmiana biała - forma albinotyczna, białe zarówno koguty jak i kury.

6 Włochatka Włochatka średni ptak drapieżny z rodziny puszczykowatych, zamieszkujący północno europejską tajgę oraz górskie bory świerkowe. W Polsce występuje w górach i na północy kraju, gniazdują w dziuplach, tyle że większych niż sóweczka - najczęściej po dzięciole czarnym Jej pokarmem są głównie drobne gryzonie leśne. W latach gdy potencjalnych ofiar jest szczególnie mało, włochatka, jak wiele innych sów, nie przystępuje do rozrodu.

7 AZJA W Azji żyją zwierzęta takie jak: banteng, makak cichy, jeleń bagienny, kot złoty, gaur, koza świdłogłowa, nepylak, bażanty, pantera, orłosęp, jak, koziorożec, kozica górska, bobry, raki, wydry, żuraw, tygrys, słonie, nosorożce, gibbony, orangutany, tapiry, suhaki, nilgaje, dropy, pytony, wielbłądy, dziki, gepardy, panda wielka, takiny, pandy małe, milu i kośćce.

8 Panda mała Panda mała - ssak z rzędu drapieżnych, rodziny pandowatych. Dawniej była zaliczana do szopowatych. Wraz z pandą wielką tworzyła niegdyś podrodzinę Ailurinae w rodzinie niedźwiedziowatych (Ursidae). Prowadzi nocny tryb życia i jest zwierzęciem wszystkożernym, jednakże pokarm roślinny jest podstawą jej wyżywienia.Panda mała zamieszkuje dziuple lub nory w korzeniach drzew na stromych skalnych zboczach.

9 Waran z Komodo Waran z Komodo – gatunek gada z rodziny waranów. To największa współcześnie żyjąca jaszczurka odkryta w 1910r. Aby ją chronić założono w 1980r.Park Narodowy Komodo. Aktywny w dzień, a noc spędza w wygrzebanych przez siebie norach. Poluje z zasadzki, do upatrzonej zdobyczy zakrada się od tyłu. Atakując mniejszą zdobycz, może rzucić się wprost do jej szyi

10 Wyrak upiór Wyrak upiór - Dzięki bardzo długim nogom to niewielkie zwierzę może skakać między drzewami na odległość 6 m (ok. 20 długości jego ciała). Jest spokrewniony z wyrakiem sundajskim. Jego ogon jest prawie dwukrotnie dłuższy niż całe jego ciało, które ma 15 cm. Zwierzę aktywne głównie nocą, owadożerne. Żyje w grupach rodzinnych występuje w Lasach Indonezji.

11 Tygrys Tygrys - duży, drapieżny ssak łożyskowy rodziny kotowatych z, największy z żyjących współcześnie czterech wielkich, ryczących kotów z rodzaju Panthera, jeden z największych drapieżników lądowych. Dorosłe samce osiągają ponad 300 kg masy ciała przy ponad 3 m całkowitej długości. Doskonale skacze, bardzo dobrze pływa, poluje zwykle samotnie. Dawniej był spotykany w niemal całej Azji od wschodniej Turcji po Morze Ochockie.

12 AMERYKA PÓŁNOCNA W Ameryce Północnej żyją zwierzęta takie jak: szopy pracze, niedźwiedzie polarne, renifery, woły piżmowe, sowy śnieżne, uchatki, bobry, żółwie, żaby, indyki, grizzli, pieski preriowe, kozły śnieżne, baribale, bizony, kojoty, grzechotniki, skunksy, zające i frynosomy.                                                                                                              

13 Piesek preriowy Piesek preriowy  zwany jest inaczej nieświszczukiem. Jest to ssak z rodziny wiewiórkowatych, zaliczany do rzędu gryzoni.  Najpopularniejszym spośród 5 gatunków piesków preriowych jest czarnoogonowy. Ubarwienie sierści nieświszczuka jest brązowo-żółte z szarawym odcieniem. Koniec ogona jest brunatny. Osiąga on długość ciała do 35 cm, długość ogona do 10 cm, a ciężar ciała do ok. 1,5 kg.

14 Szop pracz Szop pracz –ssak łożyskowy z rodziny szopowatych, rzędu drapieżnych, występujący w Ameryce Północnej. Introdukowany w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym Polsce. Ma charakterystyczne czarno-białe plamy pod oczami i czarne kręgi na ogonie; z tego powodu hodowany na futro. Szop dobrze pływa, wspina się na drzewa, jest aktywny w nocy.

15 Renifer Renifer jest ssakiem zaliczanym do rodziny jeleniowatych, rzędu parzystokopytnych, Zamieszkuje wyspy i lądy stałe obszarów biegunowych i podbiegunowych półkuli północnej. Systematyka reniferów jest nader powikłana. Niektórzy badacze wyróżniali do 24 różnych gatunków renów.Renifer osiąga długość ciała do 220 cm ogona do 20 cm, wysokość w kłębie dochodzi do 150 cm a ciężar ciała wynosi kg Samce są znacznie większe i cięższe od samic.

16 Żółw jaszczurowaty Żółw jaszczurowaty, żółw kajmanowy – gatunek gada z rodziny żółwi skorpuchowatych z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Karapaks spłaszczony, barwy brązowej lub oliwkowo-brązowej, z 3 rzędami rogowych guzów. Tylna część karapaksu głęboko powcinana jak piła. Plastron mocno zredukowany, zbudowany z 10 tarcz. Głowa duża i masywna, z dziobem ostro zakończonym. Szczęki bardzo ostre, zakończone potężnymi hakami.                                                                                                              

17 AMERYKA POŁUNIOWA W Ameryce Południowej żyją zwierzęta takie jak: żaby rogate, kolibry, amazonki, wyjce czarne, piranie, leniwce, sajmiri, pekari, ptaszniki, papugi ary, mrówkojady, kajmany, kapibary, nietoperze, tapiry anta, anakondy, jaguary, boa dusiciele, tukany, oceloty, niedźwiedzie indyjskie, gwankao, pumy, kondory wielkie, świnki morskie, pancerniki kuliste nanadu, wiskacze oraz wilki grzywiaste.

18 Pirania Pirania – nazwa kilku rodzajów ryb kąsaczowatych Characidae obejmująca kilkanaście gatunków o długości od jednego do 35 cm. W większości drapieżne, słodkowodne ryby, zamieszkujące wody Ameryki Południowej , głównie dorzecza największej rzeki tego kontynentu -Amazonki. Stanowiska niektórych gatunków znane są również z obszarów zlewiska Orinoko i La Plata.

19 Wiskacza Wiskacza, ssak zaliczany do rodziny szynszylowatych rzędu gryzoni, zamieszkujący suche, równiny Ameryki Południowej, od południowej Boliwii po środkową Argentynę. Osiąga ponad 60 cm długości ciała, ogona do 20 cm, ciężar do 7 kg. Ubarwienie sierści szare, brzuch białawy, na przedniej części głowy białe i czarne pręgi. Jest aktywna nocą, żyje w dużych koloniach w norach wykopanych w ziemi.

20 Koliber Kolibry (Trochiliformes) –rząd oraz rodzina (kolibrowate - Trochilidae) ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Dawniej zaliczane do rzędu jerzykowych, podrzędu Trochili. Obejmuje gatunki lądowe, zamieszkujące Amerykę, głównie w strefie międzyzwrotnikowej. Kolibry to ptaki tropikalne wymagające wysokiej temperatury i całorocznego dostępu do kwiatów, nie występują w Polsce Są to najmniejsze ptaki świata o długości 6-22 cm i masie 2-20 g

21 Ocelot Ocelot (Leopardus pardalis syn. Felis pardalis) – drapieżnik z rodziny kotowatych Występuje przeważnie w wilgotnych lasach. Oceloty mają krótką, jedwabistą sierść o barwie zależnej od otoczenia, w którym żyją. Koty żyjące w lasach mają żółtą lub rudą sierść, a zamieszkujące krzaki - szarą. Te małe koty łączą się w pary. Prowadzą nocny tryb życia. Dzień spędzają na drzewach.

22 AFRYKA W Afryce żyją zwierzęta takie jak: żyrafy zebry, likaony, gnu pręgowne, strusie afrykańskie, gepardy, guźce, antylopy, lwy, hieny cętkowane, sępy, bawoły, słonie, krokodyle, nosorożce, szalaki, flamingi, hipopotamy, marabuty, papugi żako, szympansy, goryle, koczkodany, lemury, pantery, okapie, skorpiony, pawiany, wielbłądy, żmije, warany ,koziołki skalne, pytony królewskie, liski fenki i owce grzywiaste.

23 Flaming Flaming (czerwonak, flaming karmazynowy) - duży ptak brodzący z rodziny flamingów, zamieszkujący antyle i galapagos. Ciało bladoróżowe, jaśniejsze niż u flaminga Ph. ruber, jedynie skrzydła czerwone z czarnymi lotkami. Nogi i dziób różowe, koniec dzioba czarny. W porównaniu z innymi przedstawicielami rodziny dziób wygięty pod mniejszym kątem.

24 Kameleon Kameleony– rodzina gadów z grupy jaszczurek, podrzędu iguania. Przystosowane do życia nadrzewnego, mają pięciopalczaste kończyny, które są doskonałymi narządami chwytnymi, pozwalającymi mocno obejmować gałązki, ale też pomagają sobie chwytnym ogonem, który mogą owijać wokół gałęzi.Są bardzo powolne, potrafią nadymać ciało powietrzem w razie niebezpieczeństwa.

25 Fenek Fenek – ssak łożyskowy z rodziny psowatych, rzędu drapieżnych. Występuje na suchych i pustynnych terenach półwyspu Arabskiego i północnej Afryki. Będąc najmniejszym przedstawicielem rodziny psowatych, uchodzi za największego ssaka drapieżnego Sahary. Osiąga cm długości, waży ok. 1,5 kg. Ma charakterystyczne , duże uszy,dorastające do 5 cm.

26 Żyrafa Żyrafa - parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt. Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary. Jest to jedyny gatunek, u którego wzrost mierzy się do czubka głowy, nie do kłębu. Samce, większe od samic, osiągają wzrost do ponad 5 metrów i wagę ponad 1300 kilogramów. Przednie nogi żyrafy są bardzo cienkie i długie, dłuższe od tylnych. Szyja waży 272 kg, długa oparta na zaledwie 7 kręgach jak u większości ssaków

27 Australia W Australii żyją zwierzęta takie jak: kangur olbrzymi czerwony, diabeł tasmański, koala, wombat tasmański, łąkówka wspaniała moloch kolczasty, scynka australijska giek, wąż śmiertelny, kakapo, kiwi południowy, kagu czubaty, emu, drozd nowozelandzki

28 Papużka falista Papużka falista– mały ptak z rodziny papugowatych zamieszkujący głównie południowe rejony Australii. Żyje w dużych stadach prowadząc wędrowny tryb życia. W naturze dominuje barwa zielona. Spód ciała ubarwiony jednolicie zielono, wierzch prążkowany żółto i czarno. Osobniki o żółtym upierzeniu, bez rysunku fal na grzbiecie, mające czarne lub czerwone oczy. Głównym pożywieniem są nasiona traw.

29 Koala Koala – gatunek torbacza z rodziny koalowatych, jedyny współcześnie żyjący przedstawiciel rodzaju Phascolarctos Nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic.

30 Kolczatka australijska
Kolczatka australijska –stekowiec z rodziny kolczatkowych. Stopień jego zagrożenia wyginięciem nie został ustalony, zwierzę o dużych zdolnościach adaptacyjnych. Długość życia w niewoli 49 lat, na wolności zwierzę jest obiektem polowań ludności tubylczej. Zwierzę o krępej budowie, prawie kulistej. Bardzo długi ryjek zakończony jest małym otworem gębowym. Język bardzo długi (do 18 cm), pokryty lepką śliną, do której przylepiają się owady

31 Kangur rudy Kangur rudy - torbacz z rodziny kangurowatych. Duży ssak roślinożerny, największy z torbaczy. Występuje pospolicie w całej Australii z wyjątkiem części południowego i wschodniego wybrzeża oraz północnych lasów równikowych. Duży lub bardzo duży kangur o sierści od brązowo-rudawej barwy na grzbiecie do płowej na brzuchu i kończynach.

32 Antarktyda Najliczniej reprezentowane są oblegające lodowce pingwiny, m.in. największe na świecie pingwiny cesarskie, ważące około 30 kilogramów i dorastające do 120 centymetrów i oraz znacznie mniejsze pingwiny adeli Doskonale miewają się również ssaki: foki weddella i rossa, a także lamparty morskie, wieloryby i delfiny.

33 Pingwin cesarski Pingwin cesarski - duży ptak z rodziny pingwinów, zamieszkujący wybrzeża Antarktydy. Największy wśród pingwinów, najlepiej przystosowany do życia w ekstremalnych warunkach i jako jedyny odbywający lęgi w czasie zimy. Populację szacuje się na tys. osobników. Obie płci ubarwione jednakowo. Wierzch ciała ciemnoniebieski, brzuch biały. Płetwiaste skrzydła czarne z wierzchu i białe od spodu. Głowa czarna, na bokach szyi i podgardlu żółtopomarańczowe plamy,

34 Słoń morski Słoń morski, mirunga (Mirounga) – rodzaj największych ssaków drapieżnych z rodziny fokowatych. Słonie morskie to zwierzęta stadne, które swoją nazwę wzięły od swoich dużych rozmiarów oraz od pysków samców, które przypominają trąbę. Północny słoń morski ma barwę żółtawą albo szaro-brązową natomiast południowy słoń morski jest niebiesko-szary.

35 Albatros wędrowny Albatros wędrowny - duży ptak morski z rodziny albatrosów, zamieszkujący oceany południowej półkuli do 60°szerokości geograficznej południowej. Ma największą rozpiętość skrzydeł ze wszystkich współcześnie żyjących ptaków - ponad 3 m.Większość czasu spędzają w powietrzu nad otwartym morzem. Wykorzystują wznoszące prądy powietrzne powstające nad falami. Lądują na wodzie tylko podczas ciszy lub aby się pożywić.

36 Lampart morski Lampart morski – gatunek foki, która ma sławę okrutnego drapieżcy. Jej nazwa pochodzi od cętkowanej sierści (znane są dwie formy barwne lamparta morskiego, z których pierwsza posiada szaro lub czarno ubarwiony grzbiet, spodnią część ciała jasnoszarą, druga ubarwiona szaro z czarnymi cętkami) Może mierzyć nawet 3,6 m i ważyć 450 kg (370–500 kg u samic i 270–330 kg u samców).

37 Koniec Prezentację przygotowała Magdalena Głoskiewicz kl.2a


Pobierz ppt "Prezentacja Magdalena Głoskiewicz Kl.2a „ZWIERZĘTA ŚWIATA”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google