Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWOWE USŁUGI INTERNETU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWOWE USŁUGI INTERNETU"— Zapis prezentacji:

1 PODSTAWOWE USŁUGI INTERNETU
/WYKŁAD WPROWADZAJĄCY/ Przygotowała: Barbara Tomkowiak

2 INTERNET jest to sieć komputerowa umożliwiająca dostęp do ogromnej ilości przeróżnych informacji . Działa na zasadzie sieci rozległej, to jest takiej, która łączy ze sobą wiele różnych systemów komputerowych, rozmieszczonych we wszystkich zakątkach świata.

3 Podstawowe usługi Internetu
czyli poczta elektroniczna Jest jedną z najczęściej używanych usług internetowych. Poczta elektroniczna pełni tę samą funkcję co poczta tradycyjna. Za jej pomocą można przesłać do konkretnej osoby: tekst, dźwięk, rysunki lub inne dane które mogą być przedstawione w postaci elektronicznej. Zaletą tej poczty jest to że iż adresat nie musi być obecny, aby otrzymać przesyłkę. Przesyłka jest umieszczana w skrzynce pocztowej danego użytkownika.

4

5 Adres internetowy Adres poczty jest odpowiednikiem adresu poczty tradycyjnej zawierającej imię, nazwisko, ulicę, numer domu i mieszkania. Jest to ciąg symboli, najczęściej w następującej postaci: serwera Taki adres składa się z dwóch części. Przed znakiem (tzw. małpa) znajduje się identyfikator skrzynki pocztowej, a za 'małpą' umieszczony jest identyfikator serwera, na którym ta skrzynka jest umieszczona.

6 Jak wysłać list? Do obierania i wysyłania wiadomości z naszego komputera potrzebny jest program pocztowy, dzięki któremu możemy zarządzać wiadomościami przysłanymi do nas i tworzyć listy, które wyślemy do innych. Przykładem tego typu programów może być MS Outlook.

7 Co można przesłać? arkusze obliczeniowe rysunki, zapis dźwiękowy
a nawet sekwencje video

8 Podstawowe usługi Internetu c.d.
WWW Tak jak inne usługi Internetu, WWW (ang. World Wide Web globalna pajęczyna) umożliwia dostęp do informacji. Miłośnicy Internetu tworzą strony WWW i ogłaszają, gdzie można je znaleźć. Strony WWW zawierają informacje, które wydały się ich właścicielom możliwe lub wskazane do upublicznienia. Zdarzyć się mogą wiadomości zarówno bezużyteczne, banalne, wręcz obraźliwe czy błędne.

9 Tak wygląda katalog stron WWW

10 Jak oglądać strony WWW? Do pobierania i oglądania treści WWW służą przeglądarki WWW. Najpopularniejsze przeglądarki stron WWW to Internet Explorer, Netscape Navigator i Opera.

11 Linki Strony mogą zawierać między innymi teksty, obrazy i dźwięk. Mogą także zawierać linki czyli połączenia (wskazanie na inną, zwykle zbliżoną tematycznie stronę). Linki mają zwykle postać ikony lub podkreślonego słowa czy wyrażenia. Kliknięcie na link powoduje przejście do wskazywanej przezeń strony.

12 Wyszukiwanie informacji w sieci
Uzyskanie potrzebnych nam informacji umożliwiają tzw. wyszukiwarki. Zasada działania wyszukiwarek jest następująca: specjalny program komputerowy tzw. "szperacz" (ang. webcrawler) przeszukuje zasoby Sieci, zbiera dane o dostępnych stronach WWW, a efektem tego działania jest lista stron na określony temat z tytułami, adresami i niewielkimi opisami.

13 Warto zapamiętać!!

14 Podstawowe usługi Internetu c.d.
Ftp FTP to skrót od File Transfer Protocol (protokół przesyłania plików). FTP można wykorzystać do przesyłania własnych plików do klienta, sprzedawcy czy przyjaciela lub do ściągnięcia plików z Internetu do swojego komputera. Często np. używa się programów FTP do zapisania na własnym dysku całych stron WWW. Po umieszczeniu strony na własnym dysku, odłączamy się od Internetu i wówczas dopiero przystępujemy do przeglądania strony. Oszczędza to nam kosztów związanych z opłatą za Internet dla np. TPSA.

15 FTP czy PKP FTP brzmi podobnie jak PKP. Podobieństwo nie kryje się tylko w nazwie, gdyż spełniają bardzo podobne funkcje z tą różnicą że PKP przewozi ludzi i towary, a FTP pliki z jednego komputera do innego. FTP jest skrótem od File Transfer Protocol ( Protokół Transmisji Danych ). Jest jedną z najstarszych sieciowych usług – opracowana została w 1971 roku.

16 Czy można przesłać film?
FTP umożliwia przesyłanie danych w każdej postaci: tekstów, zdjęć, dźwięków, filmów. Są to przeważnie duże pliki które nie powinny być przesyłane pocztą elektroniczną, gdyż powodują jej “zapchanie”. Pliki takie możemy ściągnąć z odległego serwera bądź przegrać z naszego komputera do innego. Wersja “okienkowa” FTP powoduje to że wysyłanie i ściąganie plików stało się bardzo proste. Na ekranie komputera FTP wyświetla dwa okienka, gdzie w jednym widać katalogi własnego komputera, a w drugim katalogi tego, z którym się połączyliśmy. Cały proces polega na przerzuceniu między nimi plików. Wszystko obsługuje się myszką.

17 Podstawowe usługi Internetu c.d.
Usługa Usenet zwana także grupami dyskusyjnymi lub newsgrupami, umożliwia komunikację z wieloma użytkownikami jednocześnie w trybie off-line lub on-line. Wiadomości, zwane postami lub newsami, wysyłane są nie na konkretny adres pocztowy lecz na serwer NNTP (serwer news) z zaznaczeniem nazw grup dyskusyjnych, na których mają się pojawić. Wiadomości te może przeczytać każda osoba, która „podłączy się do tego samego serwera”. Nazwy grup zapisywane są odwrotnie niż w przypadku adresów WWW czy - najbardziej ogólny człon podawany jest na początku. Na przykład pl.soc.edukacja oznacza grupę polską o tematyce edukacyjnej.

18 Najbardziej popularne serwery grup dyskusyjnych
news.tpi.pl news.icm.edu.pl news.rubikon.pl news.task.gda.pl news.onet.pl , news.dialog.net.pl

19 Chat? ang. Chat) - pogawędka na łączach internetu (np. przez IRC lub za pośrednictwem przeglądarki WWW). Rozmawiający piszą na klawiaturach, a teksty pojawiają się na ekranach. Trzeba posiadać odpowiednie oprogramowanie do chatowania Jednym z najlepszych programów tego typu jest program o nazwie MIRC.

20 Okno MIRC

21 Pytania sprawdzające 1. Co to jest Internet? 2. Jakie usługi oferuje Internet? 3. Co to jest poczta elektroniczna? 4. Co to jest WWW? 5. Co to jest FTP? 6. Co to jest Chat?


Pobierz ppt "PODSTAWOWE USŁUGI INTERNETU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google