Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Promieniotwórczość w służbie ludzkości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Promieniotwórczość w służbie ludzkości"— Zapis prezentacji:

1 Promieniotwórczość w służbie ludzkości
Za i przeciw

2 Czym jest promieniowanie?
Promieniotwórczość „radioaktywność” - to rozpad jąder atomowych niektórych pierwiastków, którym towarzyszy promieniowanie połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma.

3 Promieniowanie alfa Promieniowanie alfa jest to strumień cząstek alfa, które są jądrami helu. Ma słabą przenikliwość, w czasie promieniowania liczba masowa zwiększa się o 4, a atomowa o 2.

4 Promieniowanie beta Promieniowanie beta jest to rodzaj promieniowania jonizującego, średniej przenikliwości. W czasie promieniowania liczba atomowa zmniejsza się o 1, a masowa nie ulega zmianie.

5 Promieniowanie gamma Jest to promieniowanie elektromagnetyczne o wysokiej przenikliwości. W czasie promieniowania liczba masowa i atomowa nie ulega zmianie.

6 Budowa atomu Atom to cząsteczka podstawowa materii. Składa się on z dodatnio naładowanego jądra atomowego, w skład którego wchodzą protony i neutrony oraz z powłoki elektronowej, na której krążą elektrony.

7 Wytwarzanie promieniowania
Większość atomów jest stabilna i nie zmienia się wcale. Inne natomiast są niestabilne i rozpadają się często. W trakcie rozpadu oddają część swoich cząstek elementarnych i energii na zewnątrz, co tworzy promieniowanie.

8 Henri Becquerel  W 1896 Becquerel przez przypadek odkrył zjawisko radioaktywności, gdy badał fluorescencję rud uranu. Powtarzając eksperymenty, które przeprowadził Wilhelm Röntgen, zawinął fluorescencyjny minerał, będący rudą uranu, w materiał światłoczuły oraz czarny materiał nie przepuszczający światła.  Odkrycie to przyniosło mu Nagrodę Nobla z fizyki w 1903, wspólnie z Piotrem i Marią Curie.

9 Ernest Rutherford W latach prowadził badania nad promieniowaniem wytwar zanym przez niektóre pierwiastki chemiczne. Odkrył, że ta radiacja zawiera dwie składowe obdarzone ładunkiem elektrycznym. Promienie dodatnie nazwał promieniowaniem alfa, ujemne –promieniowaniem beta.

10 Frederick Soddy Prowadził prace badawcze w dziedzinie promieniotwórcz ości. Stwierdził tożsamości cząstek alfa i jąder atomów helu z Ramsayem  w 1903 r. W tym samy roku, we współpracy z Ernestem Rutherfordem stworzył teorię rozpadu radioaktywnego or az przeprowadził analizę promieniowania radu, rado nu i toru.

11 Maria Skłodowska - Curie
Jako pierwszy naukowiec dwa razy zdobyła Nobla. Wraz z mężem Piotrem Curie odkryła pierwiastki rad i polon. W roku małżonkowie otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za prace nad radioaktywnością. W 1911 roku Maria Skłodowska – Curie po raz drogi otrzymała Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii, za wydzielenie czystego radu.

12 Medycyna Produkcja leków, Prześwietlenia rentgenowskie,
Diagnoza chorób, Sterylizacja sprzętu medycznego i laboratoryjnego, Radioterapia, Balneologia.

13 Wpływ promieniowania na ludzki organizm
Promieniowanie jonizujące jest bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka. Może przyczynić się do zmian w strukturze DNA, powstania nowotworu, białaczki, raka skóry.

14 Geologia i archeologia
Określenie wieku znaleziska, Określanie lokalizacji kopalin.

15 Skutki promieniowania w zależności od dawki jakie przyjęło ludzkie ciało
Dawka [sv] Skutki 0,25 Nie wykrywa się żadnych skutków. 0,25-0,50 Zmiany w obrazie krwi. 0,50-1,00 Uczucie zmęczenia, mdłości. 1,00-2,00 Mdłości, wymioty, biegunka, krótszy czas życia. 2,00-4,00 Mdłości, wymioty, nie możliwość wykonywania żadnej pracy. Może spowodować śmierć 4,00-6,00 Powoduje śmierć człowieka po upływie 2 do 6 tyg. 6,00 i więcej Śmierć człowieka.

16 Oświetlenie Koszulki lamp gazowych, Przedmioty świecące w ciemności.

17 Możliwość wybuchu elektrowni jądrowych
Poziom promieniowania ocenia się na 5,6 rentgena na sekundę. Dawka śmiertelna to 500 rentgenów w czasie 5 godzin, co oznacza, że w niektórych miejscach pracownicy przyjęli śmiertelną ilość promieniowania w ciągu kilki minut.

18 Powszechne zastosowanie
Artykuły codziennego użytku, Mutacja u roślin i zwierząt, Przemysł, Higienizacja i przedłużanie trwałości żywności.

19 Zmniejszenie zasobów wodnych
Negatywny wpływ elektrowni na wody powierzchniowe pod względem jakościowym i ilościowym Zanieczyszczenia wód Zmniejszenie zasobów wodnych

20 Nauka Wykrywania wad materiałowych, Sterylizacja żywności i opakowań,
Wyroby termokurczliwe, Modyfikacja półprzewodników, Badania DNA.

21 Szkodliwość telefonu komórkowego
Uszkodzenie: Narządów płciowych, Wątroby, Nerek.

22 Wkrótce po odkryciu radu przez Marię Skłodowską-Curie świat ogarnęło radowe szaleństwo. Promieniotwórczy pierwiastek zaczęto dodawać do kosmetyków i lekarstw. Jakiś czas później pojawiły się pierwsze śmiertelne ofiary. 4 lipca 1934 roku w wieku 67 lat w sanatorium we francuskich Alpach umarła sama Maria Skłodowska-Curie. Dwukrotna noblistka do końca życia nie chciała wierzyć, że odkryty przez nią rad zrujnował jej zdrowie.

23 Źródła, z których korzystano do wykonania prezentacji:
Znaczenie chemii w życiu człowieka, Wikipedia - Wolna encyklopedia, Elektrownia jądrowa, Zjawisko promieniotwórczości, Zadane.pl

24 Wykonanie: Smolińska Patrycja, Zin Natalia, Rakoczy Paulina,
Reiwer Martyna, Przybylska Adrianna.


Pobierz ppt "Promieniotwórczość w służbie ludzkości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google