Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Barlinka Hotele i Gastronomia Zabytki Edukacja i Oświata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Barlinka Hotele i Gastronomia Zabytki Edukacja i Oświata"— Zapis prezentacji:

1

2 Historia Barlinka Hotele i Gastronomia Zabytki Edukacja i Oświata
SPIS TREŚCI: Historia Barlinka Hotele i Gastronomia Zabytki Edukacja i Oświata Gospodarka Kultura Sport

3 Barlinek - (do 1945 niem. Berlinchen) – miasto w zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Barlinek, położone nad rzeką Młynówką i jeziorami: Barlineckim, Chmielowym i Uklejno. Miasto zostało założone przez Brandenburczyków w 1278 roku jako nadgraniczny gród obronny. W połowie XIV wieku Barlinek otrzymał mury obronne z dwoma bramami – Myśliborską (Soldiner Tor) i Młyńską (Mühlentor). Miasto doznawało licznych klęsk żywiołowych, jak zarazy i pożary (te ostatnie aż siedmiokrotnie). Podstawowe zajęcia mieszkańców stanowiły rolnictwo i hodowla bydła. W latach   należało do państwa krzyżackiego, by ostatecznie powrócić do Brandenburgii. Od tego czasu miasto nieprzerwanie pozostawało pod władzą dynastii Hohenzollernów aż do 1918 r., wchodząc od 1701 r. w skład Prus, a od r. 1871 – Niemiec.

4 Barlinek jest nazywany przez odwiedzających „Turystyczną Perłą Pomorza Zachodniego”. Nasze miasto oferuje dużo atrakcji a także wiele hoteli (m. in. Hotel Barlinek) i lokali gastronomicznych. Hotel Barlinek z ogródkiem piwnym (widok od strony jeziora) Restauracja „Stara Galeria”

5 Hotel City Park Barlinek
Alma Hotel & Spa

6 W naszym mieście jest wiele zabytków
W naszym mieście jest wiele zabytków. Jednym z bardziej znanych jest „Pałacyk Cebulowy”. Obecnie jest on własnością osób prywatnych a kiedyś był tam internat Szkoły Zawodowej. Przed wojną była to willa. Budowla jest położona na wzgórzu w bliskiej odległości od jeziora.

7 Jednym z najstarszych zabytków w Barlinku jest kościół gotycki wybudowany na przełomie XIII oraz XIV wieku pw. Niepokalanego Serca NMP. Kościół w przeszłości uległ pożarowi i został przebudowany.

8 Kolejnym z zabytków jest Młyn Papiernia
Kolejnym z zabytków jest Młyn Papiernia. Pierwotnie był zwykłym młynem mącznym napędzanym przez koło wodne jednak właściciel postanowił zacząć produkcję papieru czerpanego. Obecnie w budynku znajduje się muzeum i siedziba Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”.

9 Chyba najczęściej odwiedzanym przez turystów zabytkiem Barlinka jest Plaża Miejska wybudowana w 1927 roku. Budowla jest zbudowana w unikalnym na pomorzu stylu Alpejskim. W sezonie dziennie obsługuje ona około 500 do 600 gości. Zimą w tym miejscu organizowane są spotkania dla morsów.

10 W barlinku znajduje się także kilka placówek oświatowych:
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Henryka Sienkiewicza Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte Publiczne Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego "Morro" Centrum Edukacyjne "Dydaktyk" Centrum Edukacyjne "Konsul" Szkoła Podstawowa Nr 1 wraz z Halą Sportową

11 W Barlinku znajdują się dwa duże zakłady produkcyjne
W Barlinku znajdują się dwa duże zakłady produkcyjne. ZUO Bomet-Caparo - duża fabryka sprzętu okrętowego oraz zakłady przemysłu drzewnego Barlinek S.A. – producent paneli podłogowych znanych na terenie całej Polski i Europy. Istnieje tu także wiele mniejszych zakładów produkcyjnych jak na przykład Klaus Borne – producent drzwi i mebli.

12 Głównym animatorem działalności kulturalnej w mieście jest Barlinecki Ośrodek Kultury. Mieszczą się tutaj pracownie ceramiki unikatowej, teatralna i plastyczna, a także sekcja szachowa, krótkofalarska oraz działają zespoły taneczne. BOK jest organizatorem cyklicznych imprez: Lata Teatralnego, Ogólnopolskiego Pleneru Plastycznego i polsko-niemieckich warsztatów ceramicznych, plastycznych i teatralnych. W Barlinku znajduje się Muzeum Regionalne. Lokalnym czasopismem jest Echo Barlinka, wydawane przez Towarzystwo Miłośników Barlinka. Towarzystwo Miłośników Barlinka (TMB), działające w mieście od początku lat dziewięćdziesiątych, organizuje koncerty muzyki poważnej, bierze udział w festynach i interpeluje u władz samorządowych w sprawach mieszkańców dotyczących życia w Barlinku. Oprócz Echa Barlinka, wydawane jest także czasopismo Puls Barlinka.

13 Barlinek jest promowany jako "Europejska Stolica Nordic Walking"
Barlinek jest promowany jako "Europejska Stolica Nordic Walking". Wokół miasta zostało wytyczonych 7 tras o zróżnicowanym stopniu trudności, łącznie 54 km. Dla wszystkich amatorów aktywnego wypoczynku Barlinek oferuje wiele atrakcji sportowo-rekreacyjnych: rejsy pod żaglami, pływanie łódkami, kajakami, przejażdżki konne, biegi leśne, kręgle, bogate łowiska ryb oraz leśne ostępy pełne łownej zwierzyny i owoców runa leśnego. Wydarzeniami sportowymi dużej rangi są Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasie Omega oraz Festiwal Szachowy imienia Emanuela Laskera. Liga piłki nożnej halowej w Barlinku – cykliczny turniej "dzikich" drużyn piłkarskich. Organizacje sportowe działające w mieście: Klub Żeglarski „SZTORM Barlinek” MKS „Pogoń Barlinek” – klub sportowy (3 liga, grupa Bałtycka) Barlinecki Klub Tenisowy MLKS "Lubusz" Barlinek – filia klubu LKS "Lubusz" Słubice Polski Związek Wędkarski Barlinek Koło nr 1 Klub Szachowy „Lasker” Klub Karate "Shotokan" „KS Boran Barlinek” - MMA, Muay Thai W roku 2011 Barlinek wzbogacił się o nowy stadion sportowy przeznaczony dla piłkarzy i lekkoatletów. Po wielu trudnościach został on oficjalnie otwarty 2 października (modernizacji uległ stadion MKS „Pogoń Barlinek”, która występuje w 3 lidze). Obiekt wzbogacił się o bieżnię tartanową długości 400 metrów wraz z 6 torami na prostej i 4 na łukach. Przy stadionie mieszczą się także trybuny, mogące pomieścić 960 osób.

14

15 Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji :D


Pobierz ppt "Historia Barlinka Hotele i Gastronomia Zabytki Edukacja i Oświata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google