Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oświata, Kultura, Rekreacja i Młodzież

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oświata, Kultura, Rekreacja i Młodzież"— Zapis prezentacji:

1 Oświata, Kultura, Rekreacja i Młodzież
I Młodzieżowa Sesja Rady Miejskiej – „Rozwój Jabłonowa w 50-leciu ” Jabłonowo, 20 czerwca 2012 r. „Komisja ds. Kultury, Oświaty i Młodzieży”

2 OŚWIATA Oświata zawsze odgrywała ważną rolę w życiu miasta i gminy. Szkoły stanowiły centrum kulturotwórcze danej wsi, ale też samego Jabłonowa. Sytuacja lokalowa szkół po II wojnie światowej była katastrofalna. Sale lekcyjne były prawie doszczętnie zniszczone, brakowało sprzętu i pomocy naukowych. Wszystkie szkoły wymagały remontu. Dziś możemy pochwalić się wspaniałą siecią szkół w naszej gminie.

3 Miejscowość Forma realizacji Rok zakończenia
Oto etapy rozbudowy szkolnictwa podstawowego w ramach czynów społecznych : Miejscowość Forma realizacji Rok zakończenia Jabłonowo budowa pawilonu 1964 Płowęż 1967 Buk Pomorski 1969 Górale dobudowa

4 Miejscowość Rok oddania do użytku Kamień 1965 Buk Góralski 1968
Szkoły zbudowane ze środków Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów, tzw. „Tysiąclatki” Miejscowość Rok oddania do użytku Kamień 1965 Buk Góralski 1968

5 budowa Sali gimnastycznej
Zadania inwestycyjne zrealizowane z dopłat uzyskanych przy sprzedaży Alkoholu : Miejscowość Forma realizacji Rok ukończenia prac Buk Pomorski dobudowa 1960 Płowęż budowa sanitariatów 1996 Górale budowa Sali gimnastycznej 1997

6 Niestety.  Z biegiem lat poszczególne szkoły podstawowe na terenie naszej gminy były likwidowane…

7 Miejscowość Rok likwidacji szkoły Buk Góralski 1993 Buk Pomorski Kamień 1999 Lembarg 2001 Bukowiec 2003 Konojady

8 Od 1999 roku obowiązuje reforma oświaty wprowadzająca zmiany w szkolnictwie podstawowym.
Powstają 6 klasowe szkoły podstawowe i 3 letnie gimnazja.

9 Gmina podjęła się zadania wybudowania nowego budynku przy ulicy Słonecznej. W roku 2003 odbyło się uroczyste otwarcie szkoły. Dla gminy była to duża inwestycja, ale bardzo udana – budynek gimnazjum otrzymał w 2003 w naszym województwie tytuł : „Wnętrze Roku”.

10 W 2005 roku do gimnazjum dobudowano salę gimnastyczną, która jest pełnowymiarowa.

11 Nie tylko uczniowie gimnazjum cieszą się z dobrych warunków lokalowych
Nie tylko uczniowie gimnazjum cieszą się z dobrych warunków lokalowych. Oto pozostałe inwestycje gminy podnoszące standard i komfort w placówkach oświatowych : 2005 – generalny remont i dobudowa części przedszkola przy ulicy Mostowej. Jest to tzw. przedszkole wzorcowe spełniające wszystkie wymagane standardy. Obecnie opieką otoczonych jest 170 dzieci.

12 Przedszkole Jabłonowskie – widok od strony ulicy

13 2007-2008 remont budynku głównego SP w Jabłonowie
2009 – remont pawilonu w SP Jabłonowo

14 KULTURA – placówki kultury w gminie
MGOK Powstał w 1959 roku. Został przebudowany na przełomie 1966/1967 współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami i organizacjami pożytku publicznego

15 Organizacja różnego rodzaju imprez np
Organizacja różnego rodzaju imprez np. : festyny, dożynki, Dni Jabłonowa, konkursy powiatowe, przeglądy zespołów artystycznych, wieczorki poetyckie i szereg innych. Zajęcia zorganizowane przez MGOK w Jabłonowie

16 Od 2004 roku organizowana jest cykliczna impreza plenerowa „Rock Moto Festiwal” – spotkanie miłośników motocykli połączone z koncertami świetnych zespołów rockowych.

17 Opieka nad 13 Kołami Gospodyń Wiejskich
Utrwalanie tradycji Integracja środowiska Organizacja imprez środowiskowych KGW Jabłonowo-Zamek

18 Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna
Funkcjonuje od 1947 roku. Jej księgozbiór to ponad 30 tys. woluminów. 25% liczby mieszkańców Jabłonowa to czytelnicy tejże biblioteki. Stanowi centrum informacji lokalnej poprzez gromadzony księgozbiór, dokumentację i kartoteki zagadnieniowe dotyczące Jabłonowa, jego okolic i regionu. W okresie 64 lat istnienia w bibliotece odbyło się wiele różnych imprez, spotkań z pisarzami i poetami, konkursów literackich i recytatorskich. Wspiera lokalnych twórców, promując ich książki.

19 REKREACJA Rekreacja to przede wszystkim wypoczynek nad jeziorami, których na terenie naszej gminy jest 9. Jest to „raj” dla wędkarzy. Walory przyrodnicze gminy : lasy, wody i polodowcowa rzeźba terenu zachęcają do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Przez gminę przebiega aż 5 (!) szlaków turystycznych. Na terenie naszej gminy spotkać można liczne zabytki i pomniki przyrody – na przykład aleja 74 dębów szypułkowych w Płowężu.

20 SPORT Rekreacja to również sport tak kochany w naszym mieście, którego uprawianie sięga lat 50 XX w. Od wielu lat odbywają się tutaj wyścigi kolarskie o „Puchar Prezydenta miasta Grudziądz”, w latach 80-tych i 90-tych odbywał się jesienny wyścig kolarski, przez nasze Jabłonowo wiódł etap nr. 4 „Tour de Pologne” w 2005 r.

21 Od 2002 roku Jabłonowiacy cieszą się nowym stadionem sportowym i boiskiem wielofunkcyjnym przy ulicy Słonecznej.

22 To w 2008 r. Jabłonowo było gospodarzem XIII Igrzysk Sportowców Wiejskich „Jabłonowo-Pekin 2008”

23 Zawody w szachy w świetlicy gimnazjum
Inauguracja igrzysk na stadionie Zawody w szachy w świetlicy gimnazjum

24 Młodzież w naszej gminie działa w różnych stowarzyszeniach i organizacjach np.. „ZHP”, istniejące od 1928 roku, „Koło Caritas” przy Gimnazjum, „Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży” przy parafii w Góralach, Klub Sportowy „LKS Naprzód Jabłonowo”, Klub Sportowy „ROL.KO”

25 Doce Pares W Jabłonowie działa rzadko spotykana grupa sportowców ćwicząca Filipińskie Sztuki Walki – Doce Pares. Prezydentem Doce Pares w Polsce jest pan Paweł Jagusz, mieszkaniec Jabłonowa Pomorskiego. Ich osiągnięcia są niemałe : Mistrzostwa Europy (3 brązowe medale) Mistrzostwa Świata (5 medali w tym złoto ) Młodzież ćwicząca te sztuki walki rozwija sprawność fizyczną, ale przede wszystkim uczy się obowiązkowości, myślenia i równowagi.

26 Problemy do omówienia :
Zagospodarowanie Jeziora Dużego w Nowej Wsi w sezonie wakacyjnym oraz budowa ścieżki rowerowej z Jabłonowa do Nowej Wsi Brak oferty zajęć tematycznych i kół zainteresowań dla młodzieży, zwłaszcza dla dziewcząt Problem dostępności stadionu dla indywidualnych sportowców amatorów (np. biegaczy)

27 Prezentację wykonali :
Dziękuję za uwagę :) Prezentację wykonali : Krzysztof Prajs Malwina Gawlik Paulina Makowska

28 Bibliografia Spacerkiem po Jabłonowie
„Roczniki statystyczne za lata 1984/85, 1996, 2002, 2010” Kronika Szkoły Podstawowej Jabłonowo Kronika Miejskiej Biblioteki Publicznej Jabłonowo ZDJĘCIA :


Pobierz ppt "Oświata, Kultura, Rekreacja i Młodzież"

Podobne prezentacje


Reklamy Google