Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chrząszcz ! W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie. Wół go pyta: - Panie chrząszczu, Po co pan tak brzęczy w gąszczu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chrząszcz ! W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie. Wół go pyta: - Panie chrząszczu, Po co pan tak brzęczy w gąszczu?"— Zapis prezentacji:

1

2 Chrząszcz ! W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie. Wół go pyta: - Panie chrząszczu, Po co pan tak brzęczy w gąszczu? Jak to - po co? To jest praca, Każda praca się opłaca. - A cóż za to pan dostaje? - Też pytanie! Wszystkie gaje, Wszystkie trzciny po wesz czasy, Łąki, pola oraz lasy. Nawet rzeczki, nawet zdroje, Wszystko to jest właśnie moje! Wół pomyślał: "Znakomicie, Też rozpocznę takie życie" Wrócił do dom i wesoło Zaczął brzęczeć pod stodołą....

3 Wół pomyślał: "Znakomicie, Też rozpocznę takie życie" Wrócił do dom i wesoło Zaczął brzęczeć pod stodołą Po wolemu, tęgim basem, A tu Maciek szedł tymczasem. Jak nie wrzaśnie: - cóż to znaczy? Czemu to się wół próżniaczy?! - Jak to? Czyż ja nic nie robię? Przecież właśnie brzęczę sobie! - Ja ci tu pobrzęczę wole, Dosyć tego! Jazda w pole! I dał taką mu robotę, Że się wół oblewał potem. Po robocie pobiegł w gąszcze. - Już ja to na chrząszczu pomszczę! Lecz nie zastał chrząszcza w trzcinie, Bo chrząszcz właśnie brzęczał w Pszczynie. cd. cd.

4 Kościół Unicki pod wezwaniem Zaśnięcia Wniebowzięcia NMP, założona pod koniec wieku XII (zachowane fundamenty romańskiej budowli), przebudowywana ok. 1560 r. i 1710 r., dekorowana bogatą polichromią ok. 1620 r. Kościół Unicki pod wezwaniem Zaśnięcia Wniebowzięcia NMP, założona pod koniec wieku XII (zachowane fundamenty romańskiej budowli), przebudowywana ok. 1560 r. i 1710 r., dekorowana bogatą polichromią ok. 1620 r. Cerkiew Cerkiew

5 Grodzisko Grodzisko "Grodzisko" Cenny zabytek przeszłości stanowi dobrze zachowane grodzisko - nazywane wzgórzem zamkowym. Zamczysko znajduje się około 200 m na południowy zachód od klasztoru św. Katarzyny, na cyplu lessowej wierzchowiny ograniczającej od południa bagienną do niedawna dolinę Wieprza "Grodzisko" Cenny zabytek przeszłości stanowi dobrze zachowane grodzisko - nazywane wzgórzem zamkowym. Zamczysko znajduje się około 200 m na południowy zachód od klasztoru św. Katarzyny, na cyplu lessowej wierzchowiny ograniczającej od południa bagienną do niedawna dolinę Wieprza

6 Synagoga Synagoga

7 Kościół Św. Mikołaja Kościół Św. Mikołaja

8 Młyn wielki wolny Młyn wielki wolny Wybudowany na początku XX wieku z woli Ordynata hrabiego Maurycego Zamoyskiego, ojca ostatniego ordynata senatora Jana Zamoyskiego.

9 Wokół ordynacji zamojskiej Turyści zwiedzając Roztoczański Park Narodowy zapewne nie będą się nudzić. Najbardziej obfitym w zabytkowe budowle i w piękne środowisko naturalne jest szlak: Chyża- Zamość. Turyści zwiedzając Roztoczański Park Narodowy zapewne nie będą się nudzić. Najbardziej obfitym w zabytkowe budowle i w piękne środowisko naturalne jest szlak: Chyża- Zamość.

10 Wody Wody Główny ciek wodny to rzeka Wieprz. Na odcinku przepływającym przez teren parku sklasyfikowana jest w II klasie czystości. Z terenu parku biorą początek strumienie: Szum (2,5 km) i Świerszcz (9,0 km) odprowadzające swe wody do Tanwi i Wieprza. Wody potoku Świerszcz zasilają kompleks stawów Echo oraz staw w centrum Zwierzyńca. Główny ciek wodny to rzeka Wieprz. Na odcinku przepływającym przez teren parku sklasyfikowana jest w II klasie czystości. Z terenu parku biorą początek strumienie: Szum (2,5 km) i Świerszcz (9,0 km) odprowadzające swe wody do Tanwi i Wieprza. Wody potoku Świerszcz zasilają kompleks stawów Echo oraz staw w centrum Zwierzyńca.

11 Zima nad Wieprzem Zima nad Wieprzem

12 Stan dróg na Roztoczu...

13 Kamienne Roztocze Roztocze to nie tylko wspaniałe lasy, rozległe przestrzenie, malownicze wzgórza. To także bardzo ciekawe obiekty przyrody nieożywionej powstałe naturalnie - jak głazy, skały oraz będące wytworem człowieka - kamieniołomy, górnicze sztolnie. Roztocze ma także swoje "kamienne oblicze". Roztocze to nie tylko wspaniałe lasy, rozległe przestrzenie, malownicze wzgórza. To także bardzo ciekawe obiekty przyrody nieożywionej powstałe naturalnie - jak głazy, skały oraz będące wytworem człowieka - kamieniołomy, górnicze sztolnie. Roztocze ma także swoje "kamienne oblicze".

14 Centralny szlak rowerowy

15 Na szlaku Na szlaku

16 Pieszo szlakami turystycznymi Pieszo szlakami turystycznymi Park przecina 5 znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 34 km, a w bezpośrednim sąsiedztwie Parku w otulinie poprowadzone są kolejne dwa szlaki. Są one ogólnodostępne i bezpłatne. Grupy zaś nie muszą korzystać z usług przewodnika z licencją wystawioną przez Park. Park przecina 5 znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości ponad 34 km, a w bezpośrednim sąsiedztwie Parku w otulinie poprowadzone są kolejne dwa szlaki. Są one ogólnodostępne i bezpłatne. Grupy zaś nie muszą korzystać z usług przewodnika z licencją wystawioną przez Park.

17 Lasy i wąwozy Lasy i wąwozy Na Roztoczański Park Narodowy składają się przede wszystkim połacie lasów porastających wielkimi wzniesieniami i dolinami. Wśród których kryją się pasy pól uprawnych,wąwozy strumienia oraz zabytkowe budowle. Na Roztoczański Park Narodowy składają się przede wszystkim połacie lasów porastających wielkimi wzniesieniami i dolinami. Wśród których kryją się pasy pól uprawnych,wąwozy strumienia oraz zabytkowe budowle. Wędrując szlakami łatwo to sobie wyobrazić bo choć cywilizacja dotarła aż tam zrobiła to dyskretnie i z klasą. Wędrując szlakami łatwo to sobie wyobrazić bo choć cywilizacja dotarła aż tam zrobiła to dyskretnie i z klasą.

18 Pieszo ścieżkami poznawczymi Park posiada 7 ścieżek poznawczych poprowadzonych tak, że ukazują najcenniejsze obiekty przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Załączona mapa przedstawia przebieg ścieżek. Zgodnie z zasadami zwiedzania grupy powyżej 10 osób zobowiązane są do poruszania się ścieżkami z przewodnikiem posiadającym licencję wystawioną przez Park. Na ścieżkach obowiązują opłaty - karty wstępu. Niektóre ścieżki posiadają przewodniki lub inne materiały dydaktyczne. Park posiada 7 ścieżek poznawczych poprowadzonych tak, że ukazują najcenniejsze obiekty przyrodnicze, kulturowe i historyczne. Załączona mapa przedstawia przebieg ścieżek. Zgodnie z zasadami zwiedzania grupy powyżej 10 osób zobowiązane są do poruszania się ścieżkami z przewodnikiem posiadającym licencję wystawioną przez Park. Na ścieżkach obowiązują opłaty - karty wstępu. Niektóre ścieżki posiadają przewodniki lub inne materiały dydaktyczne.

19 Opracowała: Małgorzata Samulak Opracowała: Małgorzata Samulak


Pobierz ppt "Chrząszcz ! W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie I Szczebrzeszyn z tego słynie. Wół go pyta: - Panie chrząszczu, Po co pan tak brzęczy w gąszczu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google