Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GMINA STARE POLE województwo pomorskie powiat malborski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GMINA STARE POLE województwo pomorskie powiat malborski"— Zapis prezentacji:

1 GMINA STARE POLE województwo pomorskie powiat malborski
Powierzchnia – 7972 ha Lasy – 311 ha Użytki rolne – 6290 ha Liczba mieszkańców Liczba gospodarstw – 478 URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

2 Informacje ogólne Gmina Stare Pole leży na granicy dwóch
województw: pomorskiego i warmińsko mazurskiego. W miejscowości Stare Pole zamieszkuje prawie 49 % ludności Gminy. Położenie Gminy na mapie gospodarczej obszaru województw Polski Północnej można ocenić jako korzystne i sprzyjające dalszemu jej rozwojowi. Wynika to następujących przesłanek: Gmina położona jest w bliskim sąsiedztwie Gdańska, aglomeracji o dużej koncentracji potencjału gospodarczego, Elbląga - ośrodka o istotnym znaczeniu w rozwoju regionalnym oraz Malborka - miasta o bardzo atrakcyjnych i unikalnych walorach w turystyce światowej URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

3 Informacje ogólne cd. Położenie na drogowym i kolejowym szlaku komunikacyjnym o międzynarodowym i strategicznym znaczeniu, umożliwiającym dobre i szybkie połączenia komunikacyjne z większymi aglomeracjami Posiadamy dobrą i nowoczesną infrastrukturę - sieć wodociągową, kanalizacyjną, gazową i telefoniczną. Dysponujemy terenami pod budownictwo wielo i jednorodzinne Tereny gminy cechuje wysoka żyzność gleb, która umożliwia wysoką produkcję rolną URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

4 Historia regionu Stare Pole - to bardzo stara osada słowiańska.
Jeszcze podczas rozbiorów ludność polska była tak liczna, że wygłaszano dla niej polskie kazania. Wieś niszczona często przez wylewy Nogatu. Stare jego koryto znajduje się kilkaset kroków na pół. zach. od wsi, a nowe w odległości ok. 4 km. Na żuławach malborskich, na żyznych polach, w pobliżu Nogatu w 1330 r. powstała wieś, którą nazwano przez mistrza Krzyżackiego Aldenwelt. Nazwa wsi ewoluowała aż w roku 1649 r. wieś otrzymała ostateczna nazwę Aldfelt alias Stare Pole. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

5 Zabytki Teren naszej gminy to obszar wydarty morzu
przez przybyłych z Holandii Mennonitów, po których do dnia dzisiejszego pozostały jedynie zabytkowe budowle podcieniowe i cmentarze pielęgnowane przez obecnych mieszkańców. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

6 Główne zabytki gotycki Kościół parafialny rzymsko-katolicki w Krzyżanowie z cmentarzem kościół filialny z 1879 r. w Starym Polu, cmentarz mennonicki w Szaleńcu, domy podcieniowe z końca XVIII w. w Kławkach, Złotowie i Kleciu Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki objęte ochroną dóbr kultury. Do pomników historii należy zaliczyć: gotycki rzymsko-katolicki kościół parafialny z XIV wieku w Krzyżanowie, kościół filialny z 1879 roku w Starym Polu, Kościół parafialny z cmentarzem w Królewie z 1820 roku, URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

7 Główne zabytki cd. Cmentarz mennonicki w Szaleńcu,
Domy podcieniowe o architekturze szachulcowej w końca XVIII wieku w Kleciu, Kławkach i Złotowie, Kompleks zabudowań po Cukrowni URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

8

9

10

11

12

13

14 Przyroda We wsiach naszej gminy można podziwiać wiele
zabytków przyrody, są wśród nich kilkusetnie drzewa, a największym jest topola we wsi Królewo, która ma 862 cm obwodu. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

15 Przyroda cd. To u nas znajduje się jedyny zawarty kompleks leśny
na Żuławach o powierzchni 311 hektarów będących wspaniałym terenem rekreacyjnym. Liczne cieki wodne z rzeką Nogat na czele to raj dla wędkarzy i miłośników podziwiania natury oraz aktywnych form wypoczynku. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

16 Infrastruktura We wsi Ząbrowo zaczyna się Centralny Wodociąg
Żuławski, ścieki z tego wodociągu są odprowadzane do nowej oczyszczalni w miejscowości Stare Pole. Prowadzone na terenie gminy od kilku lat inwestycje poprawiające infrastrukturę, to: budowa sieci gazowej, wodociągowej, kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej, oczyszczalni ścieków i wysypiska komunalnego znacznie poprawiły stan środowiska naturalnego. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

17 Oświata Priorytetem pracy samorządowej jest wspólna
troska o naszych najmłodszych mieszkańców, którzy mają do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone przedszkole, szkoły z pełnym zapleczem na miarę XXI wieku. W budynku szkoły mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum. Tworzą one Zespół Szkół. W 2001 roku zostały rozpoczęte prace nad nową salą gimnastyczną, która została oddana do użytku w 2002 roku. Gmina posiada również stadion sportowy, na którym odbywają się mecze naszej drużyny piłkarskiej „Błękitni Stare Pole”. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

18

19

20

21

22

23 Stare Pole dzisiaj Od wielu lat władze samorządowe wraz
z powiększającą się co roku grupą mieszkańców dbają o rozwój i upiększanie tego malowniczego zakątku. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

24 Położenie Gminy Stare Pole i znajdujące się na jej
ZAPROSZENIE Położenie Gminy Stare Pole i znajdujące się na jej terenie liczne pomniki przyrody, lasy, cieki wodne – czynią Stare Pole idealnym miejscem do spędzania aktywnego wypoczynku. Gmina Stare Pole jest odzwierciedleniem, wzorem staropolskich Żuław, wartych odwiedzenia. URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)

25 Serdecznie zapraszamy
URZĄD GMINY W STARYM POLU; ul. MARYNARKI WOJENNEJ 6; STARE POLE; TEL./FAX: (055)


Pobierz ppt "GMINA STARE POLE województwo pomorskie powiat malborski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google