Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Pietrasik Karolina imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 4 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Pietrasik Karolina imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 4 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu:"— Zapis prezentacji:

1 1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Pietrasik Karolina imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 4 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu: Kompetencje logistyczne kluczem do sukcesu zawodowego nr KSI: WNP-POKL.09.02.00-18-024/10 podczas realizacji zadania nr 2 Równościowa orientacja prozawodowa Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

2 2 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Radzenie sobie z godzeniem obowiązków Te dwa problemy są ze sobą blisko związane. Wiele kobiet czuje, że muszą wybierać między dziećmi a karierą. Kobiety, które świetnie sobie radzą w stresujących miejscach pracy jako dwudziestokilkulatki, po trzydziestce masowo z niej rezygnują, a potem bardzo ciężko im odzyskać dawną dynamikę. Z kolei gorzej wykwalifikowane kobiety uwięzione są na niskopłatnych stanowiskach, żyjąc ze swoimi dziećmi z dnia na dzień. To macierzyństwo a nie seksizm okazał się być problemem: w Ameryce, bezdzietne kobiety zarabiają prawie tyle, co mężczyźni, ale matki już zdecydowanie mniej.

3 3 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Wymaganiem stawianym przed kobietami jest więc pomoc w złagodzeniu części tych problemów. Nawet jeśli niektóre z nowych teorii, wedle których kobiety są z natury lepszymi pracownikami, to bzdury, wiele trendów, na przykład wojna o talenty i rosnąca elastyczność miejsc pracy, faworyzuje płeć bardziej wykształconą powodują, że korporacje prawnicze, konsultingowe czy banki redefiniują swoje systemy awansów, ponieważ tracą zbyt wiele zdolnych kobiet. Ponad 90% firm w Niemczech i Szwecji proponuje elastyczne formy zatrudnienia, a nowe technologie ułatwiają stworzenie z pracy miejsca przyjaznego rodzinom.

4 4 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Kobiety zdecydowanie lepiej niż mężczyźni radziły sobie w mijającej dekadzie. W Ameryce trzy na cztery osoby wyrzucone z pracy w efekcie men cesji [recesja spowodowana przez mężczyzn i na nich oddziałująca – przyp. własny] to mężczyźni. Jeśli chodzi o kobiety, w dalszym ciągu to im będzie wiodło się lepiej: na przykład w Ameryce do 2011 roku studentek będzie ponad dwa razy więcej niż studentów.

5 5 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Lekka ręka państwa W zasadzie wszystko powyżej przemawia za tym, aby pozostawić wszystko rynkowi. Nie zatrzymało to jednak nawoływań do silnej interwencji państwa takiej jak w wydaniu skandynawskim, gdzie działania afirmacyjne (wprowadzania m.in. kwot) sprawiły, że ponad 40% deputowanych to kobiety. Wszystkie kraje skandynawskie wprowadziły system finansowanych przez państwo żłobków. Mają także najwyższe na świecie wskaźniki zatrudnienia kobiet i wiele rozwiązanych problemów społecznych, które trawią Wielką Brytanię czy Amerykę. Oczywiście pojawia się pytanie – czy można przyśpieszać rewolucję społeczną i odgórnymi działaniami ułatwiać ciężkie życie wielu pracujących kobiet i ich dzieci?

6 6 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Jeśli oznacza to poważne interwencje w stylu akcji afirmatywnych i szerokich programów socjalnych dla wszystkich, to odpowiedź brzmi - nie. Jeśli zaczyna się od promowania ludzi tylko na podstawie ich płci, to jest to antyliberalne i niesprawiedliwe, stygmatyzuje także ewentualnych beneficjentów. Rodzi także problemy praktyczne. Długie okresy urlopów macierzyńskich mogą postawić firmy zatrudniające kobiety w sytuacji, która tłumaczy, dlaczego większość zatrudnionych w Szwecji kobiet pracuje w sektorze publicznym, a Szwecja ma niższy poziom zatrudnienia kobiet wśród kadry menadżerskiej niż Ameryka.

7 7 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Ale istnieje mnóstwo innych, tańszych i bardziej subtelnych sposobów, dzięki którym rządy mogą ułatwić kobietom życie. Koncepcja państwa opiekuńczego stworzona została, gdy większość zostawała jeszcze w domach. Jego funkcjonowanie musi więc ulec zmianie. Przykładowo, szkoły w Niemczech zamykane są w południe, amerykańskie zawieszają swoje działanie na okres wakacyjny. Takie kwestie mogą być zmienione bez konieczności uruchamiania wielkich nakładów finansowych. Wiele szkół w Ameryce już teraz oferuje więcej zajęć i godzin w ciągu dnia oraz krótsze wakacje. Ameryka powinna także, bez stawiania wszystkiego na głowie, jak w Skandynawii, inwestować więcej w dzieci: obecnie ma najniższy procent PKB przeznaczany na publiczną opiekę na dziećmi wśród najbogatszych krajów i jako jedna z niewielu odmawia kobietom płatnych urlopów macierzyńskich.

8 8 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Jednak takie argumenty nie przekonują pracodawców. Obawiają się, że kobiety są mniej zaradne i samodzielne w sprawach eksploatacji pojazdów. W przypadku awarii, mężczyzna sam poradzi sobie z wymianą koła czy doładowaniem akumulatora – kobieta już niekoniecznie. Istotnym argumentem jest także ochrona transportowanego towaru i bezpieczeństwo podróżnych. Jednak w przypadku ewentualnego napadu każdy jest tak samo bezbronny. Jedyne, co może zrobić kierowca autobusu czy motorniczy tramwaju to włączyć przycisk antynapadowy i czekać na policję.

9 9 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Mimo to, owe problemy, które nie znalazły jeszcze rozwiązania, nie powinny zasłaniać postępu, którego na przestrzeni ostatnich dekad dokonały kobiety. Podczas drugiej wojny światowej, kiedy mężczyźni wyruszyli na front i brakowało rąk do pracy, rząd musiał powołać do życia postać Rózi Nitownicy, z jej zgiętymi łokciami i sloganem We Can Do It, żeby zachęcić i przekonać kobiety do wstępowania na rynek pracy. Dziś kobiety zdobywają go szturmem i wielkim młotem rozbijają pozostałości szklanego sufitu.

10 10 Człowiek - najlepsza inwestycja Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Kobiety na rynku pracy Są przebojowe, ambitne i pewne siebie. Współczesne kobiety różnią się od swoich mam i babć. Rola matki i żony nie jest dziś jedynym priorytetem w życiu płci pięknej. Kobiety stawiają także na karierę i pną się po jej szczeblach coraz wyżej.


Pobierz ppt "1 Jak przekonać pracodawcę by zatrudnił kobietę? Pietrasik Karolina imię i nazwisko wykonawcy prezentacji 4 grupa Prezentacja wykonana w ramach projektu:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google