Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gdańszczanie i ich domy w czasach historycznych (XV – XVIII w.)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gdańszczanie i ich domy w czasach historycznych (XV – XVIII w.)"— Zapis prezentacji:

1 Gdańszczanie i ich domy w czasach historycznych (XV – XVIII w.)
Agata Cieloch kl. 3b Gimnazjum nr 2 Im. Jana Heweliusza w Gdańsku

2 XV wiek

3 Ratusz Głównego Miasta
Najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, siedziba władz miasta. Budowany był od do 1492 roku.

4 Dwór Artusa Gdański Dwór Artusa był ważnym ośrodkiem życia towarzyskiego i handlowego. Bywali tam kasztelanowie, wojewodowie, następcy tronu. Po pożarze wzniesionego w XIV w. budynku obecny kształt zyskał w 1477 r.

5 Panienka z okienka Jest to fikcyjna postać gdańskiej mieszczanki odwołująca się do popularnej powieści historycznej Jadwigi Łuszczewskiej.

6 Dom Uphagena Dom Uphagena stoi przy ul. Długiej 12 i jest jedyną w Gdańsku odtworzoną wraz ze swym wystrojem kamienicą mieszczańską.

7 XVI wiek

8 Gdańszczanie

9 Anton Möller Anton Möller ( ) – malarz i grafik gdański, stał się nie tylko malarzem z Gdańska, ale też malarzem Gdańska. Bardzo często za tło swoich obrazów obierał widok miasta.

10 Zabytki

11 Brama Zielona Brama zbudowana została w latach przez Regniera z Amsterdamu i Hansa Kramera z Drezna, z przeznaczeniem na siedzibę monarchów wizytujących miasto.

12 Brama Wyżynna Otwiera tak zwaną Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. Została zbudowana przez Hansa Kramera z Saksonii jako element nowożytnych fortyfikacji wzniesionych w latach r.

13 Ratusz Starego Miasta Zbudowany w latach przez Antoniego van Obbergena. Ratusz Staromiejski jest obecnie siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

14 XVII wiek

15 Gdańszczanie

16 Jan Heweliusz Jan Heweliusz ( ) – wybitny astronom pochodzący z Gdańskiej rodziny, twórca nowożytnej selenografii.

17 Daniel Gabriel Fahrenheit
Daniel Gabriel Fahrenheit ( ) Fahrenheit zajmował się fizyką, a w szczególności termometrią. Ustalił własną skalę temperatur. Był wynalazcą termometru rtęciowego.

18 Zabytki

19 Złota Kamienica Jest jednym z najpiękniejszych budynków gdańskich. Została wzniesiona dla burmistrza Jana Speymanna, bogatego kupca i światłego mecenasa sztuk oraz jego żony Judyty z Bahrów. Powstała przed 1609 r.

20 Złota Brama Zbudowana w latach w stylu renesansowym. Kamienne rzeźby są alegorycznym przedstawieniem cnót obywatelskich: Roztropności, Sprawiedliwości, Pobożności i Zgody.

21 XVIII wiek

22 Gdańszczanie

23 Daniel Nikolaus Chodowiecki
Daniel Nikolaus Chodowiecki (1726 – 1801) – grafik i malarz. Specjalizował się w miniaturowych scenach rodzajowych i portretach.

24 Arthur Schopenhauer Arthur Schopenhauer ( ) – filozof. Urodził się w Gdańsku, w domu przy ul. Św. Ducha W 1793 roku wraz z rodzicami wyjechał do Hamburga.

25 Dziękuję za uwagę.

26 Źródła http://www.gdansk.pl/turystyka,89,685.html


Pobierz ppt "Gdańszczanie i ich domy w czasach historycznych (XV – XVIII w.)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google