Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Giżycko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Giżycko."— Zapis prezentacji:

1 Giżycko

2 Giżycko na mapie Polski

3 Giżycko na mapie województwa warmińsko-mazurskiego

4 Giżycko na mapie województwa warmińsko-mazurskiego

5 Giżycko na mapie województwa warmińsko-mazurskiego

6 Giżycko herb i flaga

7 Herb Giżycko, jak przystało na miasto, ma swój herb. Na pięknej, granatowej tarczy herbowej widnieją trzy wspaniałe ryby - leszcze, przy czym środkowa ryba jest największa. Istnieje legenda, że książę pruski Fryderyk Wilhelm I, zwany Wielkim Elektorem, podczas swego pobytu w Giżycku zjadł w miejscowej karczmie na obiad trzy smażone leszcze, które mu tak bardzo smakowały, że zdecydował się nadać miastu herb przedstawiający - niczym na talerzu - trzy leszcze na tarczy.

8 Różne wersje graficzne herbu miasta używane w latach powojennych

9 Archiwalne wersje herbu miasta (dawna nazwa Lötzen)

10 Herb i Flaga powiatu giżyckiego

11 Herb powiatu giżyckiego
Wizerunek herbu powiatu na elewacji budynku urzędu. Pochodzi z lat siedemdziesiątych - skrót PPRN - Prezydium Powiatowej Rady Narodowej

12 Herb i Flaga gminy Giżycko

13 Witacze na drogach wjazdowych

14 Najsławniejsze atrakcje Giżycka
W Giżycku warto zobaczyć: Twierdzę Boyen Zamek Krzyżacki Most Obrotowy Koncerty Organowe Las Miejski Jeziora i piękno otaczającej je przyrody

15 Twierdza Boyen

16 Twierdza Boyen wzniesiona w latach jest doskonale zachowanym przykładem pruskiej szkoły fortyfi-kacyjnej. Położona na zachód od Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dużymi jeziorami Niegocin i Kisajno, stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Zbudowana została na obszarze liczącym ok. 100ha i stanowiła bardzo ważny obiekt strategiczny Prus Wschodnich.

17 Do twierdzy prowadzą dwie drogi od strony:
Giżycka oraz Kętrzyna oraz cztery bramy wjazdowe: - dwie główne: Giżycka i Kętrzyńska, - 2 pomocnicze specjalnego przeznaczenia - Wodna (wyposażona w podnoszony most zwodzony) - Prochowa (obok dzisiejszego amfiteatru)

18 Brama Giżycka

19 Brama Kętrzyńska

20 Twierdza Boyen Twierdza otoczona jest kamienno-ceglanym murem o długości 2303m z wewnętrzną powierzchnią 100 ha. Narożniki muru tworzą małe, przykryte ziemią schrony dla żołnierzy. Fosa otaczająca twierdzę była sucha i opatrzona kratą forteczną. Doskonale zachowane formy ziemne - wały, skarpy, pochylnie i place ćwiczeń czynią całość doskonale broniącą przed nieprzyjacielem. Twierdza Boyen należy do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce.

21 Twierdza Boyen

22 Twierdza Boyen

23 Twierdza Boyen

24 Twierdza Boyen

25 Twierdza Boyen

26 Zamek Krzyżacki Zamek wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341r., położony nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno (obecnie w ruinie). Siedziba prokuratora zakonnego.

27 Zamek Krzyżacki Wygląd pierwotny (przed II wojną światową)

28 Zamek Krzyżacki Stan obecny

29 Zamek Krzyżacki Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. W 1365r. Litwini pod wodzą Kiejstuta zdobyli i spalili zamek, po czym Krzyżacy odbudowali warownię. W połowie XVI wieku zamek przebudowano, nadając mu charakter renesansowej siedziby. W późniejszym czasie miał w nim siedzibę starosta książęcy. Po rozbiórce dokonanej w XIX wieku do naszych czasów zachowało się jedno skrzydło mieszkalne.

30 Giżycki zamek w różnych okresach swojej świetności

31 Giżycki zamek w różnych okresach swojej świetności

32 Most Obrotowy

33 Most Obrotowy Most obrotowy został zbudowany w 1889r. przez firmę Bechelt C.O. Grundberg und Shel z.Zielonej Góry. Most zbudowano w celu zapewnienia dogodnego połączenia miasta z Twierdzą Boyen zbudowaną w latach Ówcześni inżynierowie skonstruowali ponad 20-metrowej długości i 8-metrowej szerokości ruchome przęsło o oryginalnym sposobie zwodzenia w bok, a nie do góry jak to się odbywało w tradycyjnych tego rodzaju konstrukcjach. 

34 Most Obrotowy Zdjęcie przedstawia giżycki most na początku XXw. Na drugim planie zamek z nieistniejącym już dziś skrzydłem z wieżyczką

35 Most Obrotowy

36 Most Obrotowy Most ważący ponad 100 ton za pomocą odpowiednich przełożeń może być obracany ręcznie przez jednego operatora. W latach w ramach modernizacji, most został wyposażony w napęd elektryczny. Obecnie jego obsługa odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów. 

37 Most Obrotowy

38 Koncerty Organowe Niewątpliwą atrakcją turystyczną są koncerty organowe odbywające się w kościele Ewangelickim w Giżycku.

39 Koncerty Organowe Kościół Ewangelicko-Augsburski znajduje się przy placu Grunwaldzkim. Kamień węgielny położono 11 maja 1826r. W 1881r. powiększono okna, dobudowano absydę i zakrystię, zmieniono ołtarz i ambonę. Ołtarz zdobią malowidła znakomitego berlińskiego malarza Karla Gottfrieda Pfannschmidta.

40 Koncerty Organowe

41 Koncerty Organowe Giżyckie Koncerty Organowe są powodem do satysfakcji dla pomysłodawców, organizatorów i wszystkich tych, którzy przyczynili się do tego, aby w Giżycku rozbrzmiewała muzyka.

42 Koncerty Organowe

43 Las Miejski Las miejski został nadany mieszkańcom Giżycka wraz z prawami miejskimi w 1612r. W tamtych czasach prawie każde miasto otrzymywało w pobliżu swoich posiadłości las na własne potrzeby, głównie celem pozyskiwania drewna na opał i budowę domostw oraz innych zabudowań. Ważne przemiany w wyglądzie lasu miejskiego nastąpiły właśnie u schyłku XIXw., kiedy opracowano plany jego zagospodarowania. Wiązało się to z gwałtownym rozwojem ruchu turystycznego i możliwością udostępnienia uroków lasu i okolic rzeszom turystów.

44 Las Miejski

45 Las Miejski Od kilku lat trwa powolny proces odrestaurowania tego miejsca i ponownego jego udostępnienia turystom oraz mieszkańcom miasta. Powstały altany, wiaty, ławki, murowane miejsce na ognisko wyznaczające kierunki świata, ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, boisko, ścianka do wspinaczki oraz plac zabaw.

46 Las Miejski

47 Las Miejski

48 Jeziora i piękno otaczającej je przyrody

49 Jeziora i piękno otaczającej je przyrody

50 Jeziora i piękno otaczającej je przyrody

51 Prezentacja autorstwa
Małgorzaty Klimiuk


Pobierz ppt "Giżycko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google