Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracował: mgr Artem Nowicki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracował: mgr Artem Nowicki"— Zapis prezentacji:

1 Opracował: mgr Artem Nowicki
Adresowanie IP Opracował: mgr Artem Nowicki

2 Adresy IP Mamy adresy sieci LAN oraz sieci WAN. Adresy sieci LAN nie mogą być widoczne w sieciach WAN oznacza to brak routingu na sieci WAN. Co się z tym ciekawego wiąże: Nie możemy komputerom w sieci LAN przydzielać adresów WAN i odwrotnie. Przypominam grupy adresów w sieciach LAN: Od Od Od

3 Inne adresy IP 127.0.0.1 – adres wirtualnego interfejsu
sieciowego każdego komputera. Od do to adresy APIPA (ang. Automatic Private IP Addressing) gdy brak komunikacji z serwerem DHCP

4 Jakie mamy sposoby adresowania?
Adresowanie statyczne – każdy komputer lub urządzenie w sieci ma wklepany ręcznie adres IP, MASKĘ oraz BRAMKĘ, Adresowanie dynamiczne DHCP– administrator konfiguruje serwer, router lub switch’a tak by rozsyłał w sieci pewną pulę adresów IP z pewnego zakresu (określonego przez admina)

5 Przykład adresowania statycznego

6 Przykład adresowania dynamicznego

7 Jak działa DHCP Serwer, router lub switch rozsyła pulę adresów IP
Serwer DHCP Host_1 Maska: Host_2 Host_3 Host_4 Komputer jest już domyślną bramą do WAN

8 Zalety i wady adresowania statycznego
Bardzo łatwa diagnoza sieci (można wszystko !!!), Możliwość ograniczania przepustowości sieci dla danego IP Wady: Łatwo o pomyłkę (powielenie IP) Upierdliwe konfigurowanie hostów Dobry (ale nie leniwy) administrator sam określa czy konfigurować sieć z adresowaniem statycznym. Wszystko zależy od ogromu sieci.

9 Zalety i wady DHCP Zalety:
Możemy błyskawicznie zaadresować tysiące komputerów w sieci LAN, Minimum pracy, Wady Brak kontroli nad użytkownikami Adresy są przydzielane w kolejności logowania się komputerów w sieci.

10 Klasy adresów IP

11 Klasy IP – dalej Czyli teoretycznie mamy trzy klasy IP
nazywane klasami A, B, C. Mamy jeszcze dwie klasy D i E. Klasa D – jest klasą multiemisji (czyli wysyłanie informacji do wielu miejsc jednocześnie) Klasa E – zarezerwowana do użycia w przyszłości.

12 Zasady adresowania IP Wszystkie stacje w jednym fizycznym segmencie sieci powinny mieć ten sam identyfikator sieci, Przykład: w np itd Część adresu IP określająca pojedynczą stację musi być odmienna dla każdej stacji w segmencie sieci, Przykład: , Nie może się rozpoczynać na 127. Identyfikator sieci nie może się składać z samych jedynek (binarnie) oraz samych zer (binarnie) Identyfikator stacji nie może składać się z samych jedynek oraz samych zer.

13 Adresy zarezerwowane 255.255.255.255 – tzw. Ograniczone rozgłaszanie,
– oznacza to samo co „niniejsza stacja”

14 Znaczenie masek podsieci
Maska podsieci (ang. subnet mask) jest wykorzystywana do określania, ile bitów adresu IP wskazuje sieć, a ile stację w tej sieci. Dla adresów klas A, B, i C wykorzystywane są maski domyślne (naturalne): Klasa A – Klasa B – Klasa C –

15 Proces AND Maska wskazuje czy dany host (stacja)
znajduje się w sieci lokalnej czy odległej. Czy te dwie stacje się zobaczą. Jak to działa w systemie binarnym? Jeśli obie wartości wynoszą 1, wynikiem jest 1 Jeśli jedną wartością jest 0, a drugą 1, wynikiem jest 0 Jeśli obie wartości wynoszą 0, wynikiem jest 0.

16 Proces AND IP: 172.16.2.4 IP: 172.16.3.5 Maska: 255.255.0.0 Stacja A
lokalny czy odległy? IP: Maska: Stacja A Stacja B IP: IP Binarnie: IP Binarnie:

17 Proces AND Mnożymy logicznie adres stacji A i maskę podsieci:
Adres IP st. A: Maska dla A: Wynik Wynik dla stacji B powinien być identyczny. Oznacza to że stacje się widzą !!!

18 Problemy z maskowaniem
Problemy rozwiązujemy używając narzędzi: IPCONFIG lub IFCONFIG (w innych implementacjach TCP/IP) PING

19 Adresowanie IP (IPv6) Zwiększona z 32 bitów IPv4 na 128 IPv6
spowoduje wzrost liczby adresów IP. Przykład takiego adresu: 2001:0db8:0000:0000:0000::1428:57ab Wykorzystanie w praktyce:

20 Co to jest BRAMKA Brama domyślna to wskazany router,
wykorzystywany przez stacje do kierowania ruchu do odległych segmentów sieci. Inaczej brama (ang. default gateway ) do innej sieci. Jeśli konfigurujemy bramę w systemie to oznacza, że chcemy łączyć się z WAN przez domyślny router.

21 Adresy DNS Serwery które zamieniają adresy IP na nazwy
oraz nazwy na adresy IP. Przykład: to IP: google.pl to IP: Można więc wpisać: a uzyskamy google.pl


Pobierz ppt "Opracował: mgr Artem Nowicki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google