Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELBLĄG NASZE MIASTO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELBLĄG NASZE MIASTO."— Zapis prezentacji:

1 ELBLĄG NASZE MIASTO

2 Elbląg Nazwa Elbląg pochodzi od rzeki Ilfing (dzisiaj rzeka Elbląg), nazwaną tak przez podróżnika Wulfstana w 890 roku. Miasto przejęło nazwę (Elbing) od rzeki w 1237 roku.

3 Elbląg - położenie Miasto położone na północy Polski, w województwie warmińsko-mazurskim.

4 Miasto leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego.

5 Elbląg to miasto dawnych Prus.
Panorama Elbląga, 1554 rok Elbląg w 1626 roku

6 Widok z wyspy Spichrzów na Bulwar Zygmunta Augusta około 1930 roku

7 LUDNOŚĆ Najwyższa jak dotąd liczba ludzi mieszkała w Elblągu na przełomie lat 1999/2000 i wynosiła niespełna 131 tysięcy. Obecnie ustabilizowała się ona w przedziale tysięcy osób, na co ma wpływ duża emigracja zarobkowa (głównie do Wielkiej Brytanii i Niemiec), niż demograficzny oraz przenoszenie się zamożniejszych mieszkańców do podelbląskich gmin.

8

9 LEGENDA

10 „O piekarczyku” W roku 1521 trwały walki między Wielkim Mistrzem Krzyżackim Albrechtem a królem Polski Zygmuntem. I tak 8 marca rycerze zakonni przystąpili do próby zdobycia Elbląga. Biegnących żołnierzy pierwszy zobaczył kowal i zaalarmował straże. Rozpoczęła się walka o zewnętrzny most zwodzony, który wpadł do fosy. Pozwoliło to elblążanom na wycofanie się do Bramy Targowej. Jednak nie udało im się zamknąć jej do końca. Otwarta nadal była mała furta. W tym czasie krzyżacy ułożyli most z desek. Dzięki niemu mogli dojść do bramy i przez szpary ostrzeliwać rynek Starego Miasta.

11 Obrońcy, przez podłogę z pierwszego piętra obrzucali wroga deskami, cegłami z rozbieranego komina i beczkami z popiołem, co spowodowało, że rycerze musieli się wycofać na kamienny most. W tym momencie jeden z czeladników piekarskich przeciął liny utrzymujące bramę, a ta spadając przygniotła dowódcę krzyżackiego i zamknęła dostęp do miasta. Na cześć dzielnego piekarczyka co roku obchodzono rocznicę tego wydarzenia aż do momentu gdy Prusy zajęły Elbląg w 1772 roku.

12 ZABYTKI Stare Miasto

13 Brama Targowa

14 Katedra św. Mikołaja

15 Zabytkowe kamieniczki przy ul. Św. Ducha

16

17

18 Zapraszamy do Elbląga ICE RINK CABLE PARK

19 CINEMA THEATER

20 SWIMMING POOL

21 WOOD FOREST

22 PARKS

23


Pobierz ppt "ELBLĄG NASZE MIASTO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google