Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Boże Narodzenie na Węgrzech. BOŻE NARODZENIE Na Węgrzech Boże Narodzenie jest świętem, które jednoczy ludzi wszystkich wyznań. Obchodzą je zarówno katolicy,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Boże Narodzenie na Węgrzech. BOŻE NARODZENIE Na Węgrzech Boże Narodzenie jest świętem, które jednoczy ludzi wszystkich wyznań. Obchodzą je zarówno katolicy,"— Zapis prezentacji:

1 Boże Narodzenie na Węgrzech

2 BOŻE NARODZENIE Na Węgrzech Boże Narodzenie jest świętem, które jednoczy ludzi wszystkich wyznań. Obchodzą je zarówno katolicy, jak i ludzie, którzy nie przywiązują zbytniej uwagi do kontekstu religijnego tego Święta. Węgrzy mówią o sobie miłośnicy świąt. Podobnie jak w Polsce, również na Węgrzech panuje gorączka przedświąteczna.

3 OKRES PRZEDŚWIĄTECZNY Tygodnie poprzedzające Gwiazdkę noszą nazwy kolejno: papierowy, brązowy, srebrny, a niedziela tuż przed Wigilią - złotą. Ma to wskazywać na wagę kolejnych tygodni. W złotą niedzielę wypada zrobić porządki przedświąteczne, kupić prezenty i choinkę.

4 Ukoronowaniem świątecznego nastroju jest zawsze suto zastawiony stół, zapełniony tradycyjnymi daniami i smakołykami. W każdym domu, na węgierskiej wsi, najważniejszym i najbardziej szanowanym meblem był stół. Zapełniony był jedynie w czasie świąt. Na Boże Narodzenie przykrywano go obrusem w czerwone paski (czasami była to kratka, nawet bardzo ozdobna), ponieważ uważano, że kolor czerwony, to barwa radości i zadowolenia. Świąteczny obrus miał również znaczenie magiczne: przynosił zamożność i zdrowie, dlatego używano go potem przy wypieku chleba, a nawet przy sianiu zboża. (W niektórych okolicach, świąteczne potrawy spożywano dopiero po północy, po mszy, do północy obowiązywał surowy post!) WIGILIA

5 NAJWAŻNIEJSZE DANIA Tradycyjną potrawą jest indyk nadziewany kasztanami i owocami oraz makowiec. Na wigilijnej kolacji nie może zabraknąć ryb (zupa rybna, paprykarz z ryb, ryby w galarecie, ryby smażone). Często je się postne zupy fasolowe. Obowiązkowo musi się też pojawić na stole sałatka z ziemniaków (często z selerem) oraz oczywiście przeróżne słodkości. Ważnym smakołykiem, którego nie może zabraknąć w żadnym węgierskim domu na Bożego Narodzenia jest szalocukor - pralinki z masą orzechową, marcepanową, waniliową lub z galaretką.

6 Na stole wigilijnym pod obrusem umieszczano siano i słomę, na pamiątkę betlejemskiego żłobu. Często ustawiano także pod stołem koszyk ze zbożem, który miał przynieść urodzaj. Używane podczas świąt zboże służyło potem przy pieczeniu chleba i wysiewaniu nasion. Natomiast dania świąteczne miały zapewnić np.: zdrowie rodziny (m.in. czosnek zanurzony w miodzie, orzechy i jabłka), pieniądze (np. rośliny strączkowe, kluski z makiem, ryby), a okruszkom ze świątecznego stołu przypisywano magiczną lub leczniczą moc. W tym okresie wiele wróżb dotyczyło szczęścia, zdrowia lub małżeństwa.

7 PREZENTY Tuż po kolacji wigilijnej, która odbywa się w wąskim kręgu najbliższej rodziny, najmłodszy w rodzinie rozdaje prezenty. Podobnie jak w Polsce, węgierskie dzieci przygotowują listę prezentów, które chciałyby dostać pod choinkę.

8 ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE Wigilię lub kilka dni wcześniej pasterze chodzili z pękiem witek po wsi rozdając po jednej każdej gospodyni, kobiety smagały ich nimi po nogach (żeby bydło było skoczne) i obdarowywały prezentami. Na wiosnę wypędzały tymi gałązkami zwierzęta na pastwisko. Ważny zwyczaj to kolędowanie – śpiewano kolędy, a kolędnicy od gospodarzy dostawali pożywienie lub pieniądze. W tym okresie odgrywało się też jasełka – przedstawiając w kilkuosobowych grupach misteria obejmujące motywy: poszukiwanie noclegu, wizyta Trzech Króli, gra pasterzy, scena z Herodem. Ważnym atrybutem przedstawienia była stajenka z postaciami Św. Rodziny, aniołów i zwierząt.

9 KONIEC Wykonawcy: Żaneta Balińska Anna Galińska


Pobierz ppt "Boże Narodzenie na Węgrzech. BOŻE NARODZENIE Na Węgrzech Boże Narodzenie jest świętem, które jednoczy ludzi wszystkich wyznań. Obchodzą je zarówno katolicy,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google