Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWY STYL ŻYCIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWY STYL ŻYCIA."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWY STYL ŻYCIA

2 „W zdrowym ciele zdrowy duch”
„Zdrowie jest tym czynnikiem, który dodaje wartości wszystkim zerom w życiu” Bernard Fontenelle „W zdrowym ciele zdrowy duch” Decimus Juvanalis „Zdrowie jest najpierwszym darem, uroda drugim, a bogactwo trzecim”

3 "Jedz aby żyć, a nie żyj aby jeść"
Odżywianie ma podstawowe znaczenie życiowe dla każdego organizmu. Warunkuje również utrzymanie dobrego zdrowia. Zbyt ubogie pożywienie lub jego złe wchłanianie czy trawienie powoduje niedożywienie i niedowagę. Natomiast zbyt częste odżywianie, bądź spożywanie nieodpowiednich pokarmów powodować może nadwagę bądź otyłość. Właściwe (zdrowe) odżywianie wymaga więc spożywania odpowiednich ilości dobrze przygotowanego pokarmu.

4 Smacznie, zdrowo i z głową!
Piramida żywieniowa, składająca się z czterech grup produktów, ilustruje co jest podstawą odżywiania, co powinno się jeść często, a czego wręcz unikać. Klasyczna piramida żywienia wskazuje na produkty zbożowe jako główny składnik diety człowieka. Na drugim poziomie piramidy żywieniowej są: ciemny ryż, chleb razowy, pełnoziarnista kasza i oleje roślinne. Jedząc te produkty trzy razy dziennie usprawnia się pracę serca i układu krwionośnego. Wyżej znajdują się: białe mięso, rośliny strączkowe i nabiał. Powinno się je przyjmować dwa razy dziennie. Czwarte miejsce zajmuje makaron, białe pieczywo, ziemniaki, czerwone mięso i słodycze. To oczywiście trzeba w miarę możliwości wyeliminować ze swojej diety.

5 Zasady zdrowego żywienia
ZASADA NUMER JEDEN Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, bez "podjadania" między posiłkami. Zalecane są co najmniej 3 posiłki dziennie lecz wskazane 4-5 posiłki, oparte o pełnowartościowe i o niskim stopniu przetworzenia produkty. Ważne są też regularne pory posiłków. Organizm funkcjonuje najlepiej, gdy "otrzymuje" regularnie średnioenergetycze posiłki. Spożywanie 4-5 posiłków dziennie gwarantuje nam wzrost tempa metabolizmu o kilka procent. Organizm, który jest przyzwyczajony do stałych dostaw składników energetycznych często i trwoni energię w sposób nieadekwatny do wykonywanego wysiłku. Właśnie dlatego głodówki, czy diety, w których raptownie obniża się ilość dostarczanych kalorii kończą się rozregulowaniem metabolizmu, czego efektem jest prawie zawsze efekt jo-jo, czyli ponowne nabranie wagi poprzedniej plus dodatkowe kilogramy. Głodzenie na zmianę z jedzeniem 1-2 obfitych posiłków powoduje również rozregulowanie metabolizmu w organizmie. Nie należy najadać się do syta, a tylko zaspakajać głód. Jeśli przerwy między posiłkami są zbyt długie, można zjeść coś niskokalorycznego np.: jabłko.

6 Pij płyny przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku.
ZASADA NUMER DWA Pij płyny przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku. Picie płynów w czasie posiłku powoduje rozcieńczanie soków żołądkowych i powoduje zaburzenie procesów trawiennych. Nawyk picia płynów w czasie posiłku prowadzi do powstawania gazów, wzdęć i zaparć. Aby przyzwyczaić się do braku płynów w czasie posiłku (gdy odczuwamy suchość w ustach) należy w trakcie posiłku przepłukiwać usta. Unikanie picia płynów w czasie posiłku ma dobrą stronę dla osób z nadwagą. Podczas "suchego" jedzenia zjemy mniej posiłku, a przez to dostarczymy organizmowi mniej kalorii.

7 Dokładnie gryź i przeżuwaj spożywany pokarm.
ZASADA NUMER CZTERY Unikaj nadmiernej ilości cholesterolu. Tłuszcze zwierzęce podnoszą poziom cholesterolu w surowicy i zwiększają krzepliwość krwi. Produkty obfitujące w cholesterol również podnoszą stężenie cholesterolu. Oleje roślinne nie wykazują takiego działania. Zastępując tłuszcze zwierzęce olejami roślinnymi (szczególnie polecana jest oliwa z oliwek tłoczona na zimno), należy pamiętać, że ogólne spożycie tłuszczu powinno być mniejsze, niż to wynika ze zwyczajów żywieniowych. Duża zawartość tłuszczu niekorzystnego dla zdrowia znajduje się także w tłustym mięsie, tłustych wędlinach, lodach, ciastach, kremach, chipsach. Przygotowując mięso do spożycia, zalecane jest oddzielenie widocznego tłuszczu. Spośród różnych technik kulinarnych godne polecenia jest gotowanie i pieczenie bez tłuszczu (na ruszcie). Smarując pieczywo masłem, smaruj cienką warstwą. ZASADA NUMER TRZY Dokładnie gryź i przeżuwaj spożywany pokarm. Pierwsze trawienie odbywa się w jamie ustnej. Dokładne gryzienie i przeżuwanie i wymieszanie ze śliną spożywanego pokarmu umożliwia w dalszej kolejności sokom żołądkowym dokładniejsze i szybsze trawienie, przez co pokarm "wpadający" do żołądka szybciej "wypada" z żołądka.

8 Spożywaj minimum 1,5 litra wody dziennie.
ZASADA NUMER PIĘĆ Spożywaj minimum 1,5 litra wody dziennie. Woda niesie ze sobą wiele korzyści dla organizmu, pod warunkiem odpowiedniej jej jakości i czystości. Woda jest napojem zupełnie pozbawionym kalorii, w związku z tym diecie niskokalorycznej zalecana jest większa ilość niż tylko 1,5 l. Nie powinniśmy przesadzać z wodą mineralną, zbyt duża ilość wody mineralnej może powodować powstawanie kamieni nerkowych. Jeśli pijemy wodę mineralną to powinna to być woda mineralna a najlepiej woda źródlana niegazowana, ponieważ napoje gazowane pobudzają apetyt. Dodatek cytryny ze skórką lub jakiegoś innego cytrusu podnosi smakowitość, a zwłaszcza niesie ze sobą dodatek naturalnej witaminy C, rutyny, mikroelementów i hormonów roślinnych. Pijąc powinniśmy pamiętać o piciu wody przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku.

9 Sport to zdrowie! Zdrowie zależy nie tylko od zbilansowanego sposobu odżywiania się, ważne jest również, aby prowadzić aktywny tryb życia. O tym, iż aktywność fizyczna korzystnie wpływa na jakość i długość naszego życia wiadomo od dawna, kolejnym potwierdzeniem tego, że nie warto unikać ruchu są wyniki badań genetyków. Dotychczasowe badania dowiodły, iż aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy oraz innych schorzeń. Brytyjscy naukowcy odkryli, iż brak ruchu przyspiesza także starzenia się DNA. Konsekwencją tego, jest zmniejszona zdolność komórek do regeneracji, co prowadzi do szybkiej utraty sił. Dodatkowym czynnikiem, który przyśpiesza proces starzenia się jest stres. Zdaniem autorów badań najlepszym sposobem na opóźnienie starzenia jest regularna aktywność fizyczna, która może przedłużyć młodość nawet o 10 lat!

10 Jak najwięcej spacerów!
Jest to łatwy sposób zwiększenia sprawności, nic nie kosztuje i jest wykonalny dla większości z nas! Regularny, energiczny spacer może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka choroby serca. Trzeba pamiętać, że zwiększanie sprawności fizycznej może być również zabawą. Można wybrać coś, co naprawdę sprawia przyjemność i pasuje do naszego stylu życia, np. gra w piłkę nożną, jazda na rowerze, taniec czy spacer z psem. Im przyjemniejsze będą te zajęcia, tym częściej będziemy je wykonywać, a nasza sprawność będzie coraz wyższa. Bądźmy jednak ostrożni. Jeżeli przez dłuższy czas nie prowadzimy aktywnego trybu życia, trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Przed podjęciem intensywnego wysiłku fizycznego zalecana jest konsultacja z lekarzem. Pamiętajmy także, aby w trakcie wysiłku fizycznego pić dużo płynów (bezalkoholowych!), żeby uniknąć odwodnienia.

11 Mocna psychika też ważna!
Równowaga psychiczna jest bardzo delikatną i kruchą materią. Nikt z nas nie może powiedzieć ze stuprocentową pewnością: „mnie zaburzenia zdrowia psychicznego, utrata równowagi psychicznej nigdy dotyczyć nie będą”.

12 Wszyscy podlegamy najróżniejszym stresom i nie zawsze umiemy sobie z nimi poradzić, mamy problemy z emocjami, miewamy złe nastroje, bywamy "znerwicowani", popadamy czasem w depresję, zdarzają nam się zaburzenia czynności fizjologicznych niewynikające z chorób organicznych, jesteśmy bardziej lub mniej skłonni do rozmaitych uzależnień, czasem niegroźnych, niekiedy poważnych, nie zawsze czujemy się bezpieczni, choć nic konkretnego nam nie grozi, nie czujemy się dobrze, choć nic konkretnego nam nie dolega - wszystkie te sytuacje świadczą o tym, że z naszym zdrowiem psychicznym coś jest nie w porządku. Bowiem zdrowie psychiczne oznacza brak objawów zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Bywa także określane jako harmonia w obrębie struktury osobowości, harmonia ze środowiskiem społecznym, dobre samopoczucie, zdolność do pracy, miłości i działalności twórczej.

13 A więc pamiętaj…

14 zdrowe odżywianie…

15 aktywny tryb życia…

16 oraz szlifowanie naszej psychiki…

17 To klucz do pełnego zdrowia i szczęścia!

18 zostały zasięgnięte ze stron:
Dziękuję za uwagę. Prezentację wykonał: Marcin Jamróz Obrazy oraz teksty zostały zasięgnięte ze stron: -zdrowejedzenie.blox.pl -poradnikzdrowie.pl -real.pl -accu-chek.pl -sporciak.com


Pobierz ppt "ZDROWY STYL ŻYCIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google