Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron Gimnazjum nr 39 w Krakowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron Gimnazjum nr 39 w Krakowie"— Zapis prezentacji:

1 Patron Gimnazjum nr 39 w Krakowie
Józef Dietl Patron Gimnazjum nr 39 w Krakowie

2 Józef Dietl w naszym Gimnazjum
W dniu 20 czerwca 2002 r. odbyło się uroczyste nadanie naszemu gimnazjum imienia Józefa Dietla. Gościliśmy wspaniałe osobistości: władze Miasta Krakowa - Panią Wiceprezydent Teresę Starmach, Małopolskiego Kuratora Oświaty - Pana Jerzego Lackowskiego, krewnych naszego Patrona: Pana Prof. Jerzego Dietla oraz Panią Wandę Dietlową, a także Dyrekcje zaprzyjaźnionych szkół. Sztandar Gimnazjum poświęcił ks. bp. Kazimierz Nycz w Kościele Parafialnym w Mistrzejowicach. Akt nadania imienia odczytała i wręczyła Dyrekcji gimnazjum Pani Wiceprezydent Starmach. Wspaniałe przemówienie wygłosił do młodzieży Prof. Jerzy Dietl. Na koniec uczniowie szkoły wystąpili z historycznym przedstawieniem, prezentującym życie i działalność naszego Patrona.

3 Uroczystość nadania Gimnazjum imienia Józefa Dietla

4 Sala Dietlowska W naszym Gimnazjum znajduje się również sala poświęcona Józefowi Dietlowi tzw. „Pracownia Dietlowska”.

5 Krótka Historia

6 O nim… Józef Dietl - (ur. 24 stycznia 1804 w Podbużu koło Sambora, zm. 18 stycznia 1878 w Krakowie) – polski lekarz, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa ( ).

7 Rodzina Był jednym z 7 synów Franciszka Dietla urzędnika austriackiego i Anny z Kulczyckich. Nauki pobierał najpierw w Samborze, do gimnazjum uczęszczał w Tarnowie, a następnie w Nowym Sączu.

8 Nauka Studiował filozofię na Uniwersytecie Lwowskim, następnie medycynę w Wiedniu, gdzie uzyskał doktorat medycyny i rozpoczął praktykę lekarską. W Wiedniu włączył się w nurt nowoczesnej medycyny XIX wieku.

9 Działalność w Polsce Od roku 1851 objął stanowisko profesora i kierownika Katedry Medycyny Wewnętrznej i Kliniki Lekarskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tę funkcję pełnił do roku 1865.W czerwcu 1865 cesarz Franciszek Józef I podpisał dekret usuwający profesora z katedry, kliniki i nie zatwierdził kolejnego wyboru na stanowisko rektora UJ bez podania przyczyny.

10 Działalność w Polsce W latach pełnił funkcję prezydenta Krakowa. 13 września 1866 Rada Miasta Krakowa stosunkiem 51 głosów za kandydaturą profesora przeciw 5 wybrała Józefa Dietla prezydentem miasta. Z funkcji zrezygnował w czerwcu 1874 wobec coraz większej krytyki i oporu ze strony rady miejskiej.

11 Rada Miasta Krakowa

12 przygotowania planu odbudowy i konserwacji Sukiennic,
Jako prezydent Dietl doprowadził między innymi do: podwojenia miejskich dochodów bez nakładania na miasto nowych ciężarów, uporządkowania Plant, starych murów i baszt obronnych, odnowienia elewacji kamienic, przygotowania planu odbudowy i konserwacji Sukiennic, oczyszczenia koryta starej Wisły, budowy miejskich wodociągów, rozwoju UJ, powstania szkoły przemysłowej, przejęcia w zarząd szkół w mieście, powstania Szkoły Sztuk Pięknych, utworzenia miejskiej straży ogniowej.

13 Zasługi Do jego zasług należy rozpropagowanie fizykoterapii, leczenia higieniczno-dietetycznego oraz balneologii. Dietl jako pierwszy sklasyfikował polskie wody lecznicze. Dzięki niemu stały się modne polskie sanatoria – Krynica, Rabka, Iwonicz, Szczawnica oraz Żegiestów.

14 Krynica

15 Rabka

16 Iwonicz

17 Życie Dietla Józef Dietl ożenił się późno w 1846 z 19 lat młodszą od niego Austriaczką pochodzącą z Wiednia - Heleną Zieterbarth (zm.1885), która jednak z powodu fatalnego samopoczucia w Krakowie postanowiła opuścić miasto i męża. Profesor zmarł bezpotomnie, a posiadany majątek zapisał bratankowi Leopoldowi Dietlowi, prosząc go o zabezpieczenie legatu również dla żony Heleny.

18 Miejsca Pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jego imię nosi jedna z głównych ulic Krakowa (tzw. Planty Dietlowskie), sala sala konferencyjna w Urzędzie Miasta Krakowa i szpital przy ulicy Skarbowej.

19 Odznaczenia i honory Został wyróżniony wieloma odznaczeniami i honorami, m.in. w: 1861 wybrany Honorowym Obywatelem miasta Krakowa, 1866 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi z Koroną, 1869 otrzymał Żelazny Krzyż III klasy od cesarza Franciszka Józefa I, 1869 otrzymał Order Komandorski św. Grzegorza od papieża Piusa IX.

20 Koniec Projekt wykonali: Klasa III „b” Tomasz Tynor Dawid Cygan

21 Biblografia Encyklopedia PWN www.wikipedia.pl


Pobierz ppt "Patron Gimnazjum nr 39 w Krakowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google