Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Duraj IIIC MG2 Najważniejsze fakty biograficzne w kontekście sytuacji społeczno-politycznej Polski w latach 1867-1934. Ludzkość potrzebuje zapewne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Duraj IIIC MG2 Najważniejsze fakty biograficzne w kontekście sytuacji społeczno-politycznej Polski w latach 1867-1934. Ludzkość potrzebuje zapewne."— Zapis prezentacji:

1 Adam Duraj IIIC MG2 Najważniejsze fakty biograficzne w kontekście sytuacji społeczno-politycznej Polski w latach Ludzkość potrzebuje zapewne ludzi praktycznych, którzy pracują przeważnie dla własnych celów, chociaż pamiętają też o potrzebach ogółu. Lecz potrzebuje również marzycieli, których bezinteresowne dążenie do celu jest tak potężne, że nie potrafią oni zwracać uwagi na własną korzyść materialną." Maria Curie Skłodowska

2 Najważniejsze Daty r. - Dzieciństwo i młodość r. - Studia i wykłady na Sorbonie 1895r. - Małżeństwo z Piotrem Curie r. - Prace naukowe 1898r. - Odkrycie polonu i radu przez małżonków 1903r. - Nagroda Nobla z Fizyki 1906r. - Tragiczna śmierć Piotra 1911r. - Nagroda Nobla z Chemii r. - Podróże Marii 1933r. - Ostatnie wykłady na Sorbonie 1934r. - Śmierć Wielkiej Polki...

3 Rodzina i Najbliżsi Ojciec Władysław Skłodowski wykładał fizykę i matematykę w gimnazjum. Zmarł w 1902r. Matka Bronisława z Boguskich była przełożoną jednej z najlepszych szkół żeńskich w Warszawie. Zmarła w 1876r. Zofia - zmarła jako czternastoletnia dziewczynka w r podczas epidemii tyfusu w Warszawie. Helena - nauczycielka i wizytatorka szkół w Warszawie. Józef - późniejszy doktor medycyny, ordynator szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. Bronisława - z czasem doktor medycyny, współzałożycielka sanatorium dla gruźlików w Zakopanem.

4 Dzieciństwo Maria urodziła się jako 5 dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej. Jej dziadek Józef Skłodowski był szanowanym lubelskim pedagogiem. Ojciec Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki, fizyki i dyrektorem kolejno dwóch warszawskich gimnazjów męskich, oraz prowadził w domu stancję dla chłopców. Matka zaś była dyrektorką prestiżowej, warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Chorowała na gruźlicę i zmarła gdy Maria miała 12 lat. Ojciec był wolnomyślicielem, matka zaś głęboko wierzącą katoliczką.

5 Studia W Paryżu w 1891 r. Maria Skłodowska zdała jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka, z trudem zarabiając na utrzymanie. W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894 r. Również w 1894 r. poznała swojego przyszłego męża, Francuza Piotra Curie. Po zrobieniu doktoratu przez Pierre'a Curie, Maria Skłodowska poślubiła go w 1895 r.

6 Nagroda Nobla Maria Skłodowska była dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Drugą nagrodą przekonała rząd Francji do przeznaczenia środków na Instytut Radowy, w którym prowadzono badania z zakresu chemii, fizyki i medycyny. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

7 Kariera Po otrzymaniu Nagrody Nobla Maria i Pierre Curie stali się nagle bardzo sławni. Pierre'owi Curie władze Sorbony przyznały stanowisko profesora i zezwoliły na założenie własnego laboratorium, w którym Maria Skłodowska-Curie została kierownikiem badań. W tym też czasie urodziła swoje dwie córki Eve i Irène. 19 kwietnia 1906 r. Pierre Curie zginął, przejechany przez konny wóz ciężarowy. Po śmierci męża stała się pierwszą kobietą - profesorem Sorbony.

8 Skandal z Paulem Langevinem Ujawniony został romans Marii Skłodowskiej-Curie z fizykiem francuskim Paulem Langevinem, który trwał około roku, w l. 1910/11. Langevin był żonaty i porzucił swoją rodzinę. Maria Skłodowska-Curie w oczach prasy, zwłaszcza brukowej, była osobą rozbijającą rodzinę Langevinów. Michel Langevin, wnuk Paula, ożenił się wiele lat później z Hélène Joliot wnuczką Marii Skłodowskiej-Curie. Oboje byli, podobnie jak ich rodzice i dziadkowie, naukowcami.

9 I Wojna Światowa W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie została szefem wojskowej komórki medycznej zajmującej się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych, które w sumie obsłużyły ponad trzy miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Maria Skłodowska Curie w czasie pierwszej wojny światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy zdobywa 20 samochodów i organizuje ruchome pogotowie z aparatami Roentgena.

10 Śmierć W dniu 4 lipca 1934r. W sanatorium Sancellemoz w Sabaudii zmarła Maria Skłodowska-Curie. W czasie choroby do ostatnich dni życia nie przestawała kierować pracami Instytutu. Największą jej troską był dalszy rozwój nauki o promieniotwórczości. Ciało jej spoczęło obok męża na skromnym cmentarzyku w Sceaux pod Paryżem. Znów, jak przed laty, podczas pogrzebu Piotra Curie, orszakowi żałobnemu towarzyszyli jedynie najbliżsi. W cichym poszumie kasztanów cmentarnych, bez oficjalnych mów złożono do grobu ciało największej uczonej na świecie.

11 Źródła Historia Szkoły / Maria Curie-Skłodowska - życiorys Maria Skłodowska Curie Encyklopedia PWN Tom 5 – Skłodowska Maria Nobliści.pl / Maria Curie-Skłodowska chemii/1911-maria-curie-sklodowska.html


Pobierz ppt "Adam Duraj IIIC MG2 Najważniejsze fakty biograficzne w kontekście sytuacji społeczno-politycznej Polski w latach 1867-1934. Ludzkość potrzebuje zapewne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google