Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Curie Skłodowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Curie Skłodowska"— Zapis prezentacji:

1 Maria Curie Skłodowska
Najważniejsze fakty biograficzne w kontekście sytuacji społeczno-politycznej Polski w latach „Ludzkość potrzebuje zapewne ludzi praktycznych, którzy pracują przeważnie dla własnych celów, chociaż pamiętają też o potrzebach ogółu. Lecz potrzebuje  również marzycieli, których bezinteresowne dążenie do celu jest tak potężne, że nie potrafią oni zwracać uwagi na własną korzyść materialną." Maria Curie Skłodowska Adam Duraj IIIC MG2

2 Najważniejsze Daty 1867-1895r. - Dzieciństwo i młodość
r. - Studia i wykłady na Sorbonie 1895r. - Małżeństwo z Piotrem Curie r. - Prace naukowe 1898r. - Odkrycie polonu i radu przez małżonków 1903r. - Nagroda Nobla z Fizyki 1906r. - Tragiczna śmierć Piotra 1911r. - Nagroda Nobla z Chemii r. - Podróże Marii 1933r. - Ostatnie wykłady na Sorbonie 1934r. - Śmierć Wielkiej Polki...

3 Rodzina i Najbliżsi Ojciec Władysław Skłodowski wykładał fizykę i matematykę w gimnazjum. Zmarł w 1902r. Matka Bronisława z Boguskich była przełożoną jednej z najlepszych szkół żeńskich w Warszawie. Zmarła w 1876r. Zofia - zmarła jako czternastoletnia dziewczynka w r podczas epidemii tyfusu w Warszawie. Helena - nauczycielka i wizytatorka szkół w Warszawie. Józef - późniejszy doktor medycyny, ordynator szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie. Bronisława - z czasem doktor medycyny, współzałożycielka sanatorium dla gruźlików w Zakopanem.

4 Dzieciństwo Maria urodziła się jako 5 dziecko w znanej rodzinie nauczycielskiej. Jej dziadek Józef Skłodowski był szanowanym lubelskim pedagogiem. Ojciec Władysław Skłodowski był nauczycielem matematyki, fizyki i dyrektorem kolejno dwóch warszawskich gimnazjów męskich, oraz prowadził w domu stancję dla chłopców. Matka zaś była dyrektorką prestiżowej, warszawskiej pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Chorowała na gruźlicę i zmarła gdy Maria miała 12 lat. Ojciec był wolnomyślicielem, matka zaś głęboko wierzącą katoliczką.

5 Studia W Paryżu w 1891 r. Maria Skłodowska zdała jako pierwsza kobieta w historii egzaminy wstępne na wydział fizyki i chemii Sorbony. W dzień studiowała, a wieczorami pracowała jako korepetytorka, z trudem zarabiając na utrzymanie. W 1893 r. uzyskała licencjat z fizyki i zaczęła pracować jako laborantka w przemysłowym laboratorium zakładów Lippmana. W tym czasie dalej studiowała na Sorbonie, uzyskując drugi licencjat z matematyki w 1894 r. Również w 1894 r. poznała swojego przyszłego męża, Francuza Piotra Curie. Po zrobieniu doktoratu przez Pierre'a Curie, Maria Skłodowska poślubiła go w 1895 r.

6 Nagroda Nobla Maria Skłodowska była dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Drugą nagrodą przekonała rząd Francji do przeznaczenia środków na Instytut Radowy, w którym prowadzono badania z zakresu chemii, fizyki i medycyny. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

7 Kariera Po otrzymaniu Nagrody Nobla Maria i Pierre Curie stali się nagle bardzo sławni. Pierre'owi Curie władze Sorbony przyznały stanowisko profesora i zezwoliły na założenie własnego laboratorium, w którym Maria Skłodowska-Curie została kierownikiem badań. W tym też czasie urodziła swoje dwie córki Eve i Irène. 19 kwietnia 1906 r. Pierre Curie zginął, przejechany przez konny wóz ciężarowy. Po śmierci męża stała się pierwszą kobietą - profesorem Sorbony.

8 Skandal z Paulem Langevinem
Ujawniony został romans Marii Skłodowskiej-Curie z fizykiem francuskim Paulem Langevinem, który trwał około roku, w l. 1910/11. Langevin był żonaty i porzucił swoją rodzinę. Maria Skłodowska-Curie w oczach prasy, zwłaszcza brukowej, była osobą rozbijającą rodzinę Langevinów. Michel Langevin, wnuk Paula, ożenił się wiele lat później z Hélène Joliot wnuczką Marii Skłodowskiej-Curie. Oboje byli, podobnie jak ich rodzice i dziadkowie, naukowcami .

9 I Wojna Światowa W czasie I wojny światowej Maria Skłodowska-Curie została szefem wojskowej komórki medycznej zajmującej się organizowaniem polowych stacji rentgenograficznych, które w sumie obsłużyły ponad trzy miliony przypadków urazów wśród francuskich żołnierzy. Maria Skłodowska Curie w czasie pierwszej wojny światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy zdobywa 20 samochodów i organizuje ruchome pogotowie z aparatami Roentgena.

10 Śmierć W dniu 4 lipca 1934r. W sanatorium Sancellemoz w Sabaudii zmarła Maria Skłodowska-Curie. W czasie choroby do ostatnich dni życia nie przestawała kierować pracami Instytutu. Największą jej troską był dalszy rozwój nauki o promieniotwórczości. Ciało jej spoczęło obok męża na skromnym cmentarzyku w Sceaux pod Paryżem. Znów, jak przed laty, podczas pogrzebu Piotra Curie, orszakowi żałobnemu towarzyszyli jedynie najbliżsi. W cichym poszumie kasztanów cmentarnych, bez oficjalnych mów złożono do grobu ciało największej uczonej na świecie.

11 Źródła Historia Szkoły / Maria Curie-Skłodowska - życiorys
Maria Skłodowska Curie Encyklopedia PWN Tom 5 – „Skłodowska Maria” Nobliści.pl / Maria Curie-Skłodowska


Pobierz ppt "Maria Curie Skłodowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google