Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAKOPANE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAKOPANE."— Zapis prezentacji:

1 ZAKOPANE

2 Położenie Miasto położone jest u stóp Tatr, w Rowie
Podtatrzańskim (Kotlina Zakopiańska), nad kilkoma potokami, których wody ostatecznie wpadają do rzeki Zakopianka (dopływ Białego Dunajca). Jest najwyżej położonym miastem Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy – 2301 m n.p.m.). Pomijając tereny TPN, miasto leży na wysokości m n.p.m. Centralny punkt Zakopanego – skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki znajduje się na wysokości 838 m n.p.m. Na północy rozciąga się pasmo Gubałówki, a na południu nad miastem góruje Giewont.

3 Panorama Zakopanego

4 Zakopane : miejsce odpoczynku, relaksu
Ciekawe miejsca: kulturowe Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego Muzeum Kornela Makuszyńskiego Muzeum Jana Kasprowicza Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" Galeria Władysława Hasiora Miejska Galeria Sztuki Muzeum Męczeństwa

5 Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego
Jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, z siedzibą w Zakopanem przy ul. Krupówki 10; pięć filii w Zakopanem, po jednej w: Chochołowie, Czarnej Górze, Jurgowie, Łopusznej. Muzeum kolekcjonuje okazy: skał i minerałów, Florystyczne (układ piętrowy roślinności Tatr, za gmachem głównym alpinarium Zakładu Ochrony Przyrody PAN) i faunistyczne (głównieptaków i ssaków, zbiory obejmują ok. 230 gatunków), etnograficzne typowe dla Podhala, Spiszu i Orawy (w gmachu głównym prezentowane są sprzęty, ubiór, sztuka zdobnicza i rzeźba i pasterstwo górali podtatrzańskich), Ponadto gromadzi literaturę tatroznawczą (ok. 30 tys. woluminów) oraz prowadzi działalność wydawniczą wydając periodyk Rocznik Podhalański.

6 Muzeum Męczeństwa Hotel Palace – wybudowany przed II Wojną Światową nowoczesny hotel w Zakopanem. Budynek o modernistycznej architekturze. W czasie wojny zakopiańska siedziba Gestapo. W piwnicach urządzono więzienie, a na parterze sale przesłuchań. Ze względu na okrutne tortury stosowane w czasie przesłuchań został nazwany Katownią Podhala. Obecnie ponownie ośrodek wypoczynkowy o nazwie Palace. W budynku mieści się również Muzeum Męczeństwa.

7

8 Kościoły - moim zdaniem, które muszą  zostać zwiedzone 
Stary Kościółek Matki Bożej Częstochowskiej Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej nazywany jest często "starym kościółkiem". Jest to najstarszy drewniany obiekt sakralny w Zakopanem zbudowany w 1847 roku. Niewielka świątynia z modrzewiowego drewna została ufundowana przez właścicielkę dóbr zakopiańskich Klementynę Homolacsową. W pobliżu kościoła znajduje się Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz murowana kaplica śś. Świerada i Benedykta z około 1810 roku będąca najstarszą budowlą sakralną Zakopanego.

9

10

11 Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach – rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Mieści się przy ul. Krzeptówki.

12

13 Sport Zakopane wielokrotnie organizowało ważne imprezy sportowe. Rokrocznie na Wielkiej Krokwi odbywa się Puchar Świata w skokach narciarskich. W mieście tym trzykrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym: w latach 1929, 1939 oraz w 1962oraz jeden raz mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w 1939 roku. Miasto kandydowało do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 (przegrana z Oslo), Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2013 (przegrana z Val di Fiemme) i Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 (przegrana z Falun). Miasto starało się też (bezskutecznie) o organizację w 2006 roku Zimowych Igrzysk Olimpijskich (wygrał Turyn).

14

15 Atrakcje turystyczne Liczne sanatoria i domy wypoczynkowe oraz duża baza noclegowa, czynią z Zakopanego miejscowość atrakcyjną dla turystów. Główną atrakcją turystyczną są Tatry. Inne to: kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę kolejka linowa na Kasprowy Wierch kolej linowo-krzesełkowa na Butorowy Wierch skocznia narciarska Wielka Krokiew Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza liczne festiwale i imprezy folklorystyczne (Jesień Tatrzańska i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich) Giewont Dolina Chochołowska i Kościeliska

16 Kolejka linowo-terenowa na Gubałówkę

17 Kolejka linowa na Kasprowy Wierch

18 Skocznia narciarska Wielka Krokiew

19 Giewont Na szczyt Wielkiego Giewontu dojść można trzema popularnymi szlakami turystycznymi: – niebieski z Kuźnic przez Kalatówki, Dolinę Kondratową, obok schroniska PTTK na Hali Kondratowej i przez Kondracką Przełęcz. Czas przejścia: 2:55 h, ↓ 2:15 h – czerwony z Doliny Strążyskiej przez Polanę Strążyską i Przełęcz w Grzybowcu na Wyżnią Kondracką Przełęcz, stamtąd dalej szlakiem niebieskim.Czas przejścia od wylotu Doliny Strążyskiej na przełęcz: 3 h, ↓ 2:20 h Czas przejścia z przełęczy na szczyt Giewontu: 15 min, ↓ 10 min – żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, stąd dalej szlakiem niebieskim.Czas przejścia z Gronika na przełęcz: 2:45 h, ↓ 2:05 h Czas przejścia z przełęczy na szczyt Giewontu: 30 min, ↓ 20 min Do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy trasa jest bez większych trudności technicznych. Ostatni podwierzchołkowy odcinek (szlak niebieski) jest trudniejszy i ubezpieczony łańcuchami. Obowiązuje na nim ruch jednostronny – na szczyt prowadzi (patrząc z dołu) trasa z prawej strony. W sezonie przy dobrej pogodzie na odcinku tym tworzą się kolejki, czasami bardzo długie – Giewont należy do najbardziej popularnych szczytów.

20 Dolina Kościeliska Sama dolina ma około 9 km długości, posiada liczne rozgałęzienia, którymi prowadzą szlaki górskie. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok, który na górze wije się malowniczo pośród lasów a na dole już szeroki płynie obok szlaku. W Dolinie Kościeliskie znajduje się też sporo jaskiń, pozostałości po górskich potokach płynących w skałach. Do najbardziej popularnych należą Jaskinia Mroźna

21

22 Jaskinia mroźna

23

24 Dolina Chochołowska

25

26 Prezentację wykonał: ADAM RATAJCZAK B20

27 Bibliografia Panorama Zakopanego:
Muzeum Męczeństwa : Kościoły: Informacje i zdjęcia:


Pobierz ppt "ZAKOPANE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google