Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 13 w Piekarach Śląskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miejska Szkoła Podstawowa Nr 13 w Piekarach Śląskich"— Zapis prezentacji:

1 Miejska Szkoła Podstawowa Nr 13 w Piekarach Śląskich

2 Nauczyciel bibliotekarz:
Biblioteka szkolna Nauczyciel bibliotekarz: Mgr Dorota Żelek

3 Ze zbiorów korzystają uczniowie oraz nauczyciele
Biblioteka szkolna udostępnia książki i inne żródła informacji od Ze zbiorów korzystają uczniowie oraz nauczyciele

4 Codzienne życie biblioteki
W bibliotece obowiązują proste i nieskomplikowane zasady. Zgodnie z myślą przewodnią: BIBLIOTEKA TO DOBRE MIEJSCE DLA KAŻDEGO!!! W bibliotece uczniowie mogą: - wybierać i wypożyczać książki - czytać czasopisma - korzystać ze słowników i encyklopedii - myśleć i rozwijać swoje zainteresowania - rozmawiać i zbierać pozytywne nastawienie na dalszą część dnia Ponieważ: - dzieci są bardzo mile widziane - nie są oceniane, - do niczego nie są zmuszane. Ponadto biblioteka: - aktywnie i na bieżąco uczestniczy w życiu szkoły - organizuje wystawy - przygotowuje na bieżąco gazetki

5 Udostępnianie: Na miejscu w czytelni, Wypożyczenia do domu,
Wypożyczenia do pracowni przedmiotowych,

6 Gazetki oraz wystawy Oprócz szarości dnia codziennego ( wypożyczanie, księgowanie, segregowanie, ubytkowanie, wypożyczanie) czas wypełniają nam między innymi: - gazetki - wystawy Gazetki- przygotowujemy gazetki tematyczne i okolicznościowe, wiążą się one z uroczystościami szkolnymi oraz świętami narodowymi lub kościelnymi. Wystawy- to doskonała okazja do przybliżania uczniom aktualnych wydarzeń

7 Konkursy Organizujemy liczne konkursy
Konkurs w czytelnictwie indywidualnym i na najlepszą klasę w czytelnictwie trwający cały rok szkolny.

8 Konkursy W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie: „Zakładka do książki: organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Piekarach Śląskich. Konkurs był organizowany dla piekarskich szkół podstawowych. Uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym zainteresowaniem i pomysłowością. Ich prace wzbogaciły wystawę i zajęli w konkursie czołowe miejsca

9 Konkursy Konkurs „Sto pomysłów z jesiennych liści” dla uczniów klas I-III. Uczniowie wykazali się duża pomysłowością i oryginalnością oraz zapałem do pracy. W konkursie wzięło udział 35 uczniów. Prace złożyli w bibliotece i utworzyli z nich wystawę. Dla starszych klas IV -VI zorganizowany został konkurs „W jakim języku napisano wyraz książka”. Zadaniem było podać indywidualnie przy pomocy słownika właściwych odpowiedzi. Uczniowie wykazali się duża wiedzą i zainteresowaniem.

10

11

12

13

14 Konkursy Konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły lubiący rysować.
Czyli… konkurs plastyczny pt: ”Oczekujemy Świętego Mikołaja” Prace wzbogaciły wnętrze biblioteki i czytelni

15 Konkursy Mini konkurs dla klas IV-VI „Zima w przysłowiach”. Zadaniem uczestników było uzupełnić kartę w prawidłowe hasła. „Jak styczeń zachlapany, to lipiec zapłakany, a kiedy w styczniu lato, w lecie zima za to”.

16 Kiermasz książkowy Na przełomie listopada/grudnia zorganizowany został kiermasz książkowy pod hasłem ”książka pod choinkę”. Uczniowie z aktywu bibliotecznego zajmowali się sprzedażą książek w naszej szkole.

17 Wycieczki 9 września 2011 roku odbyła się wycieczka autokarowa dla klas III do Muzeum Miniaturowej Książki i do drukarni w Katowicach. Uczniowie mieli możliwość poznania sposobu powstawania książki i zapoznania się z najmniejszymi ksiażkami świata, których autor znajduje się w księdze Guinnessa.

18 Pasowanie na czytelnika
W miesiącu styczniu uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytających. Na sali gimnastycznej odbyło się pasowanie na czytelnika a następnie zostali zaproszeni do biblioteki gdzie uczniowie klas starszych przywitali ich bajkową inscenizacją i poprzebierani za różne postacie z bajek pomagali wybrać pierwsza książkę.

19

20

21

22

23

24 Akcja głośnego czytania
Systematycznie w każdy piątek są czytane książki naszym uczniom przebywającym na świetlicy szkolnej w celu inspirowania czytelnictwa w szkole jak również w celu rozwijania i utrwalania potrzeb i nawyków czytelniczych i zdobywania wiedzy.

25 Aktyw biblioteczny W bibliotece szkolnej prężnie działa aktyw biblioteczny, którego członkowie z wielką ochotą włączają się w organizację życia bibliotecznego. Dla nich kontakt z książką to wielka przyjemność i okazja do poznania świata. Pomagaja w drobnych pracach bibliotecznych: okładają książki w folię, dbają o porządek na regałach, przygotowują gazetki tematyczne i okolicznościowe. Prowadzą „Kącik ciekawej książki” W tym celu sporządzają krótkie recenzje na temat danej pozycji książkowej. Układają na każdy miesiąc hasło miesiąca na temat książki i czytania w celu zachęcenia innych do częstego korzystania z biblioteki. Aktualne hasło brzmi: ”Książka jest jak chleb- każdemu człowiekowi dostępna.”

26 Lekcje biblioteczne Organizowane są również lekcje biblioteczne.
W pierwszym semestrze klasy pierwsze uczestniczyły w lekcjach: 1. Biblioteka szkolna i jej zbiory. 2. Jaka to bajka. 3. Biblioteczka domowa ucznia Klasy piąte miały turniej klasowy pt. Lekturomania na podstawie lektury: „Chłopcy z placu broni”.

27 Lekcje biblioteczne W drugim semestrze roku szkolnego w celu rozbudzenia zamiłowań czytelniczych uczniowie z młodszych klas dowiadywali się skąd wzięło się pismo. Odkrycia tego dokonywali na lekcji tajemnicy alfabetów. Ponadto uświadomili sobie, że czytelnia jest nie tylko miejscem pracy, ale i rozrywki. Starsze klasy poznawały techniki szybkiego czytania w celu efektywnego uczenia się. Poznali historie książki i jej budowę. Dowiedzieli się również przydatnych informacji na temat praw autorskich oraz akcji uwalniania książek – bookcrossing.

28 8 marca Dzień Kobiet Z okazji Dnia Kobiet 8 marca odbył się w naszej szkole konkurs o kobietach. Uczniowie z klasy VI i V chętnie wzięli w nim udział . Wykazali się przy tym wiadomościami i informacjami z dziedziny filmu, literatury, historii, religii oraz ogólnej wiedzy powszechnej. Wypełnili test pisemny składający się z osiemnastu pytań. Nie wszystkie pytania okazały się łatwe, niektóre sprawiły kłopot jednak było przy tym dużo radości i uśmiechu na twarzy. Każdy uczestnik otrzymał słodką nagrodę.

29 Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich
Klasy V pojechały do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich. Zwiedzali i poznawali pomieszczenia biblioteczne jakimi są: dział gromadzenia zbiorów, opracowywania , wypożyczania, i czytelnia. Brali udział w lekcji bibliotecznej oraz klasa VB uczestniczyła w kursie: e – learning „3…2…1…” Internet bezpieczeństwo w sieci. Każdy dostał certyfikat ukończenia kursu.

30

31

32

33

34

35

36 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietna odbył się apel dla klas I-III i IV-VI z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Społeczność uczniowska obejrzała prezentację multimedialną oraz inscenizację „Strajk o książce” przygotowaną przez starszych kolegów. Na koniec odbyło się podsumowanie. Nauczyciel zadawał pytania odnośnie tematyki prawa autorskiego. Na podstawie zdobytych informacji na lekcjach bibliotecznych oraz apelu uczniowie wykazywali się wiedzą na ten temat. Każda odpowiedz była doceniona i wynagrodzona słodkością.

37 Konkurs „Bohaterowie lektur szkolnych w naszych oczach”
Zorganizowany został konkurs plastyczny – „Bohaterowie lektur szkolnych w naszych oczach”. Dla uczniów z klasy IV-VI. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział. Ich prace zostały zaprezentowane w bibliotece szkolnej a innością było że sami mogli dokonać oceny prac i wyróżnić najładniejsze. Każdy uczeń wypożyczający książkę mógł zagłosować na najładniejszą ich zdaniem pracę. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pierwszego czerwca.

38 Biblioteka Szkolna MSP13
W ramach Tygodnia Bibliotek (8-15 maj) przez cały tydzień osoby, które wypożyczały książki brały udział w losowaniu nagród i słuchały bajek i baśni ze wszystkich stron świata.

39 Autorka prezentacji mgr Dorota Żelek
Dziękuję za uwagę Kontakt Autorka prezentacji mgr Dorota Żelek Biblioteka Szkolna Miejskiej Szkoły Podstawowej Nr 13 w Piekarach Śląskich Piekary Śląskie ul. Długosza 92 tel


Pobierz ppt "Miejska Szkoła Podstawowa Nr 13 w Piekarach Śląskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google