Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn"— Zapis prezentacji:

1 Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn

2 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn (inaczej EURO, polski skrót ME)
– rozgrywki sportowe, cyklicznie organizowane przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla europejskich piłkarskich reprezentacji krajowych seniorów. Największy turniej piłki nożnej rozgrywany na „starym kontynencie”

3 Wcześniejsze turnieje rozgrywane w Europie
23 kwietnia 1906 roku odbył się w Atenach w Grecji trzeci turniej piłkarski "Piłka nożna na Olimpiadzie Letniej 1906". Udział w nim wzięły 4 reprezentacje z Europy z czego Turcja wystawiła do turnieju 2 reprezentacje (Smyrna i Saloniki). Wygrała Dania pokonując w półfinale Turków z miasta Smyrna 5:1, w finale mieli się spotkać z Grekami z Aten, ale przerwali oni mecz, a potem odmówili gry w spotkaniu o drugie miejsce, z tego powodu nie było finału tylko został rozegrany mecz o drugie miejsce miedzy Turkami ze Smyrny a Turkami z Salonik wygrali ci pierwsi 3:0. Turniej ten nie jest wliczany do numeracji olimpiad, a medale z tych zawodów nie liczą się do klasyfikacji medalowej olimpiad. Zawody zostały rozegrane dla uświetnienia 10-lecia nowożytnych olimpiad i uważane są za zwykłe zawody międzynarodowe. 19 października 1908 roku kiedy to FIFA posiadała w swojej organizacji 15 członków odbył się w Londynie na terenie Wielkiej Brytanii czwarty turniej piłkarski "Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1908". Udział w nim wzięło 8 europejskich reprezentacji z czego Francuzi wystawili do turnieju 2 reprezentacje. Wygrała Wielka Brytania pokonując Danię 2:0, trzecie miejsce przypadło dla Holandii.

4 "Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912".
29 czerwca 1912 roku o 11:00 kiedy to FIFA posiadała w swojej organizacji 20 członków odbył się w Sztokholmie we Szwecji piąty turniej piłkarski "Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1912". Udział w nim wzięło 11 reprezentacji z Europy. Podium takie same jak w poprzednim turnieju czyli złoto dla Wielkiej Brytanii, srebro dla Danii a brąz dla Holandii.

5 ME Pierwsze mistrzostwa
Odbyły się we Francji w roku 1960 pod nazwą Puchar Narodów Europy, a od turnieju we Włoszech w 1968 roku odbywają się jako Mistrzostwa Europy. W latach 1960–1976 turniej finałowy odbywał się z udziałem 4 drużyn. Od 1980 do 1992 brało w nim natomiast udział 8 zespołów, zaś od 1996 do 2012 – 16 reprezentacji. Od 2016 w finałach piłkarskich Mistrzostw Europy będą występować 24 reprezentacje. Od szóstych finałów awans do nich ma automatycznie zapewniony ich gospodarz (bądź obaj współgospodarze). W 1980 po raz ostatni rozegrano mecz o trzecie miejsce .

6 Ciekawostki - W Mistrzostwach Europy zdobywca złotego medalu zawsze uczestniczy w eliminacjach następnych mistrzostw. - Tylko raz udało się obronić tytułu Mistrza Europy. Dokonała tego drużyna Hiszpanii w 2012 roku. Warto nadmienić, że tego samego dnia, Hiszpania jako pierwsza reprezentacja w dziejach zdobyła tytuł mistrzowski trzeci raz pod rząd (posiadając tytuł mistrzów świata) - Tylko trzy razy tytuł zdobył gospodarz turnieju. Miało to miejsce w 1964, 1968 i 1984. - Pierwszą czerwoną kartkę w historii ME otrzymał Anglik Alan Mullery w 89 minucie meczu półfinałowego (5 czerwca 1968) gdzie Jugosławia pokonała Anglię 1:0. - Najwięcej goli (9) na jednych mistrzostwach zdobył Michel Platini, stało się to we Francji w 1984 roku. - Najmłodszymi uczestnikami ME byli Holender Jetro Willems (w 2012 roku miał 18 lat i 71 dni) i Belg Enzo Scifo (w 1984 roku miał 18 lat i 115 dni). - Tytuł Mistrza Europy w 1992 zdobyła drużyna Danii, która nie uzyskała bezpośredniego awansu do tego turnieju, a zastąpiła wykluczoną Jugosławię (za prowadzenie przez ten kraj działań wojennych w Bośni).

7 System rozgrywek mistrzostw Europy składa się z dwóch części:
- eliminacji: mogą w nich uczestniczyć męskie reprezentacje seniorskie wszystkich krajowych federacji zrzeszonych pod egidą UEFA (łącznie 53 państwa), które w określonym terminie zostaną zgłoszone do tych rozgrywek przez swe macierzyste związki piłkarskie i nie zostały zawieszone przez UEFA w prawach jej członków. Rozpoczynają się losowaniem poszczególnych grup eliminacyjnych, w których później toczy się cała rywalizacja. - turnieju finałowego/finałów (tj. właściwych Mistrzostw Europy): od 1980 przeprowadzanego systemem mieszanym (tj. runda grupowa, a następnie faza pucharowa), od 1996 zakwalifikowanych zostaje do niego 16 drużyn: gospodarz/gospodarze turnieju oraz triumfatorzy eliminacji, od 2016 zakwalifikowane są 24 drużyny narodowe stowarzyszone w UEFA: w skład wchodzą gospodarze i drużyny, które pomyślnie przeszły kwalifikacje. Każda z ww. części mistrzostw Europy odbywa się w latach parzystych, regularnie co 4 lata. Eliminacje rozpoczynają się jesienią roku dwa lata wcześniejszego, niż rok przeprowadzenia turnieju finałowego.

8 Historia logo Mistrzostw Europy w piłce nożnej
Pierwsze edycja tej imprezy odbyła się we Francji w roku 1960 pod nazwą Puchar Narodów Europy, a od turnieju we Włoszech w 1968 roku odbywają się jako Mistrzostwa Europy. Znaki graficzne opracowane dla Olimpiady czy imprez piłkarskich są prezentowane jedynie przez kilkadziesiąt dni zawodów. Osiągają jednak ogromną rozpoznawalność i zasięg. Historia loga Mistrzostw Europy dzieli się na dwa etapy. Jeden to lata , drugi zaczyna się w 1996 roku i trwa aż do dziś. W pierwszym okresie tej największej imprezy sportowej na “starym kontynencie” mieliśmy do czynienia (z wyłączeniem roku 1980) ze spójną identyfikację kolejnych mistrzostw. Przez kolejne lata, logo złożone było z akronimu UEFA, roku mistrzostw i flagi kraju gospodarza.

9 Od 1996 roku Mistrzostwa Europy sygnowane są za każdym razem nowym i unikalnym znakiem będącym wizytówką danej imprezy.

10 Prekursorem logo na Polskie EURO w 2012 roku było logo promocyjne Polski i Ukrainy w wyborach gospodarza tej imprezy. Zaprojektował je Grzegorz Ryszko z warszawskiego oddziału agencji Dragon Rouge.

11 Loga dwóch konkurentów do organizacji EURO prezentowały się w następujący sposób:

12 Logo na EURO Najważniejszym wyzwaniem i najistotniejszym etapem prac nad komunikacją wizualną było, dla grafików wynajętych przez UEFA stworzenie właściwego logo imprezy. Identyfikatora wydarzenia, komunikującego poza samą identyfikacją, coś co łączy Polskę oraz Ukrainę. Efektem ich prac stało się znane nam dziś logo EURO 2012.

13 Historię powstania logo wyjaśniał jeden z jego twórców, portugalski grafik Helder Pombinho. Powstało ono na podstawie skojarzeń motywów roślinnych wzorów ludowych obu krajów, a głównym przesłaniem jest zaprezentowanie jak piłkarskie mistrzostwa, przedstawione w postaci piłki, wpływać będą na rozwój obu krajów, symbolizowanych przez kwiaty w barwach narodowych biało-czerwonych i niebiesko-żółtych. Proste przesłanie niesie również oficjalne hasło mistrzostw, choć jego interpretacja w języku polskim jest nieco inna. Oficjalnie slogan brzmi “Razem tworzymy historię”, natomiast w polskiej wersji zmienione zostało na “Razem tworzymy przyszłość”.

14 Logotyp Euro 2012 swym wyglądem przypomina kwiat
Logotyp Euro 2012 swym wyglądem przypomina kwiat. Ze wspólnej łodygi wyrasta piłka i dwa kwiaty w barwach flag narodowych dwóch państw. Jeden ma symbolizować Polskę, a drugi Ukrainę. – Jest miłe dla oka, energetyczne, dynamiczne zarówno w formie jak i kolorystyce. Będzie widoczne podczas mistrzostw, powinno się dobrze komponować w różnych materiałach promocyjnych – zauważa w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jacek Maciejewski, creative director Euro RSCG 4 D.

15 Maskotki – Slavko i Sławek
Przygotowane przez amerykańskie biuro Warner Brothers. Analogiczne do Trixa i Flixa – maskotek ME 2008 rozegranych w Austrii i Szwajcarii. Pierwszy słaby punkt tych maskotek to brak oryginalności pomysłu. Drugi to imiona, które po pierwsze nic nie mówią, nie mają żadnej historii, no i przede wszystkim raczej nie zapadają w pamięć.

16 Loga kandydatów na państwa-gospodarzy dla kolejnych imprez z cyklu Mistrzostw Europy

17 Kadra Polski na Euro 2012 Szeroka kadra reprezentacji na Euro-2012:
Bramkarze: Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny, Przemysław Tytoń Obrońcy: Sebastian Boenisch, Kamil Glik, Marcin Kamiński, Tomasz Jodłowiec, Damien Perquis, Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Wojtkowiak Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski, Dariusz Dudka, Kamil Grosicki, Adam Matuszczyk, Adrian Mierzejewski, Rafał Murawski, Ludovic Obraniak, Eugen Polanski, Maciej Rybus, Rafał Wolski Napastnicy: Paweł Brożek, Michał Kucharczyk, Robert Lewandowski, Artur Sobiech.

18

19 Prezentacje wykonali:
KONIEC Prezentacje wykonali: Michał Budzeń Łukasz Miziołek Dominik Kowalik


Pobierz ppt "Historia Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn"

Podobne prezentacje


Reklamy Google