Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jadwiga Tatara zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jadwiga Tatara zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska"— Zapis prezentacji:

1 Produkty turystyki wiejskiej regionu lubelskiego Prezentacja dobrych praktyk
Jadwiga Tatara zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

2 Podłoże lubelskiej agroturystyki (Jak to się zaczęło)
Wyjątkowe atuty predestynujące region lubelski do rozwijania agroturystyki to malowniczość i różnorodność krajobrazu, wspaniałe warunki naturalne i bogate dziedzictwo kulturowe. Trzon lubelskiej agroturystyki stanowią gospodarstwa zrzeszone w stowarzyszeniach agroturystycznych. Rozkwit tej formy działalności datujemy na lata Od 1999 r. stowarzyszenia funkcjonują w ramach Lubelskiego Związku Stowarzyszeń Agroturystycznych siedzibą w Wojciechowie. Obecnie zrzesza on 11 stowarzyszeń skupiających około 250 gospodarstw agroturystycznych.

3 Czynniki sukcesu (Testujemy atrakcyjność ofert)
Konkurs na najatrakcyjniejszą ofertę agroturystyczną - testem zawodowstwa właścicieli gospodarstw i atrakcyjności oferty pobytowej. Kategorie konkursowe: - najbardziej innowacyjny produkt agroturystyczny, - najbardziej bogata oferta agroturystyczna. Kryteria oceny: zakres oferty (programu pobytowego) gospodarstwa, jakość oferowanych usług, innowacyjność oferty, wpływ oferty gospodarstwa na podniesienie jakości i konkurencyjności usług turystycznych w gminie i regionie.

4 Wzorcowe gospodarstwa agroturystyczne (Jesteśmy z nich dumni)
W konkursowe szranki stanęło 20 gospodarstw agroturystycznych. Komisja wybrała 9 finalistów: - w kategorii na najbardziej innowacyjny produkt agroturystyczny: I miejsce: Leszek Wronisz „Ranczo Arka” II miejsce: Anna i Grzegorz Bukowscy „Młyn Hipolit” III miejsce: Anna Schellenberg „Lądowisko Nadrybie” - w kategorii na najbardziej bogatą ofertę agroturystyczną: I miejsce: Danuta i Roman Czerniecowie „U Kowalowej” II miejsce: Katarzyna i Mirosław Żmurkowie „U Kasi” III miejsce: Anna i Krzysztof Rutkowscy „Marynka” - nagroda specjalna: Małgorzata Kowalczyk „Wojciechosko Zagroda” - wyróżnienia: - Anna i Jacek Kowalscy „Gajowianka” - Ewa Guz z Łańcuchowa

5 Zapraszamy do krainy agroturystycznych atrakcji!

6 Ranczo Arka Lokalizacja: wieś Serniki leżąca w dolinie rzeki Wieprz, w odległości 2 km od drogi krajowej nr 19 (Lublin-Białystok)

7 Ranczo Arka Charakterystyka gospodarstwa:
różnorodność zwierząt, m.in.: górskie bydło szkockie, bydło węgierskie, lamy, konie, oślica, muflony, kozy, owce wrzosówki, króliki, mangalice, świnki wietnamskie, świniodzik, strusie, bocian, perliczki, indyki kalifornijskie, kaczki, gęsi i „najdziwaczniejsze kury”, dwa stawy dla pasjonatów wędkarstwa i pływania tratwą, altanka na kilkadziesiąt osób, grill, plac zabaw: zamek dmuchany, zjeżdżalnia krzesełkowa, karuzela, wystawa starych maszyn i sprzętów rolniczych.

8 Ranczo Arka Oferta pobytowa

9 Ranczo Arka zwiedzanie zwierzyńca wraz z przewodnikiem

10 Ranczo Arka przejażdżka kolejką wąskotorową

11 Ranczo Arka zabawy na placu zabaw

12 Ranczo Arka kuligi

13 Oferta obejmuje także:
Ranczo Arka Oferta obejmuje także: przejażdżkę wozem taborowym po lesie, jazdę konną, przejażdżkę bryczką, przejazd gokartem, grę w siatkówkę, ping-ponga, piłkarzyki, ognisko z pieczeniem kiełbasek.

14 U Kowalowej Lokalizacja: Wojciechów koło Nałęczowa, w połowie drogi między Lublinem i Kazimierzem Dolnym, na Szlaku Żelaza i Kowalskich Tradycji Ziemi Wojciechowskiej

15 U Kowalowej Charakterystyka gospodarstwa:
5 pokoi gościnnych łącznie dla 26 osób, wyposażenie wykonane własnoręcznie przez gospodarza artysty-kowala, pokój kąpielowy z wanną z jacuzzi, hydromasażem i sauną, plac zabaw z trampoliną, miejsce na ognisko i zadaszona wiata.

16 U Kowalowej Oferta pobytowa

17 U Kowalowej prowadzenie „zielonych szkół” dla dzieci i młodzieży

18 U Kowalowej oprowadzanie po warsztacie oraz po prywatnej galerii wyrobów kowalskich

19 U Kowalowej ogólnopolskie imprezy kowalskie w rodzinnej kuźni gospodarza, pokazy kucia podkowy

20 U Kowalowej możliwość wykonywania dla siebie przetworów, suszenia grzybów i owoców

21 U Kowalowej biesiady przy ognisku i dyskoteki

22 Młyn Hipolit Lokalizacja: wieś Nowy Gaj pomiędzy Nałęczowem a Wojciechowem, w dolinie rzeki Bystrej, na szlaku rowerowym Lublin-Kazimierz n/Wisłą, Szlaku Młynów Wodnych Rzeki Bystrej, Szlaku Muzeów Krainy Lessowych Wąwozów oraz Szlaku Żelaza i Kowalskich Tradycji Ziemi Wojciechowskiej

23 Młyn Hipolit Charakterystyka gospodarstwa:
odrestaurowany pochodzący z 1937 r. młyn wodny z oryginalnymi urządzeniami, które pracowały w młynie, dwa pokoje dwuosobowe z łazienkami (fragmenty ścian wyłożone solą kamienną do inhalacji), Muzeum Minerałów z ponad 3000 eksponatów, skamieniałości i meteorytów z całego świata, wyrób syropu ziołowego według przepisu sprzed 100 lat.

24 Młyn Hipolit Oferta pobytowa

25 Młyn Hipolit zabawa w płukanie złota wytapianie metalu w dymarce
odlewanie sztabek metalu

26 Młyn Hipolit wystawy, m.in.: fotografii astronomicznej, meteorytów,
„Surowce mineralne Lubelszczyzny”

27 Młyn Hipolit Oferta obejmuje także: pokaz erupcji wulkanu,
prezentacje multimedialne dla grup zorganizowanych o tematyce astronomicznej, np. „Księżyc”, i gemmologiczne, np. „Historia najsławniejszych diamentów”, organizacja corocznego Festiwalu Nalewek, specjalistyczne pobyty związane z wędkowaniem, geoturystyką, spływy kajakowe, wyprawy samochodem terenowym, kuligi.

28 U Kasi Lokalizacja: wieś Krasne niedaleko Uścimowa

29 U Kasi Charakterystyka gospodarstwa:
pokoje 2-, 3- i 4-osobowe z własną łazienką, pokój kominkowy z biblioteczka, pokój kąpielowy z wanną spa i sauną, leżaki relaksacyjne w ogrodzie, ogrodzony staw dla miłośników wędkarstwa, plac zabaw dla dzieci, altana z grillem, wędzarką, piecem chlebowym i wyznaczonym miejscem na ognisko, boisko do siatkówki plażowej i koszykówki.

30 U Kasi Oferta pobytowa

31 U Kasi hydromasaże w wannie spa seanse w saunie
manualny masaż klasyczny i hawajski

32 U Kasi weekendy dla relaksu (pobyt z wyżywieniem, kolacja powitalna przy świecach, masaż relaksujący, seans w wannie i saunie, dla chętnych przejażdżka bryczką)

33 U Kasi majówki (pełne wyżywienie, przejażdżka bryczką, ognisko)

34 U Kasi pobyt sylwestrowy (pełne wyżywienie, zabawa sylwestrowa, kulig, ognisko, dzień odnowy)

35 U Kasi Plac zabaw dla dzieci

36 Lądowisko Nadrybie Lokalizacja: Nadrybie Ukazowe koło Puchaczowa na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie w odległości ok. 2,5 km jeziora Piaseczno

37 Lądowisko Nadrybie Charakterystyka gospodarstwa:
stylowy drewniany dom z komfortowo urządzonymi pokojami dla 12 osób, aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem, sala klubowa/konferencyjna z barkiem, kominkiem i stołem bilardowym, 6 rowerów do wycieczek rowerowych, trawiasty pas startowy (950 m) z markerami dla awionetek, śmigłowców, motolotni i paralotni oraz miejsce do kołowania i postoju, zalewiska z pomostem do wędkowania.

38 Lądowisko Nadrybie Oferta pobytowa

39 Lądowisko Nadrybie organizacja wypoczynku dla amatorów ekstremalnych sportów powietrznych (lotnie, paralotnie, spadochroniarstwo)

40 Lądowisko Nadrybie organizacja zawodów lotniczych i lotów widokowych

41 Lądowisko Nadrybie organizacja szkoleń

42 Lądowisko Nadrybie kuligi

43 Marynka Lokalizacja: Wólka Cycowska na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego

44 Marynka Charakterystyka gospodarstwa:
4 domki 4-osobowe, w tym dwa wolnostojące i jeden bliźniak oraz 1 domek 6-osobowy, 8 pokoi (w budynku drewnianym) łącznie dla 25 osób, biblioteczka z książkami i filmami, bar-stołówka, 2 korty odkryte i 1 kryty-ogrzewany zimą, 2 boiska do siatkówki plażowej, 2 stawy rybne, altana i plac zabaw dla dzieci.

45 Marynka Oferta pobytowa

46 Marynka organizacja aktywnego wypoczynku rodzinnego i grupowego

47 Marynka gra w tenisa ziemnego, piłkę nożną, siatkówkę plażową, piłkarzyki

48 Marynka wędkowanie na 2 stawach

49 Marynka pieczenie kiełbasek przy ognisku grillowanie

50 Marynka zabawy na placu zabaw jazda na rowerach

51 Wojciechosko Zagroda Lokalizacja: Wojciechów Kolonia Piąta na Szlaku Żelaza i Kowalskich Tradycji Ziemi Wojciechowskiej

52 Wojciechosko Zagroda Charakterystyka gospodarstwa:
wiejskie gospodarstwo urządzone na wzór „babcinej opowieści”: stara drewniana chałupa, stodoła, warsztat stolarski i obora, zwierzęta: króle, kuc, owce, koza, świnie, ptactwo, tradycyjny sprzęt rolniczy: pług, radło sprężynówka, opielacz, kopaczka konna, brony, kierat, świniarka, śrutowniki, plac zabaw dla dzieci.

53 Wojciechosko Zagroda Oferta pobytowa

54 Wojciechosko Zagroda zwiedzanie starego obejścia chłopskiego

55 Wojciechosko Zagroda udział (również czynny) w pokazach:
tkania na krosnach…

56 Wojciechosko Zagroda garncarstwa…

57 Wojciechosko Zagroda … młócenia cepami, mlenia zboża na żarnach
prania na tarze kręcenia strzeszoków i sajdoków dojenia kozy przędzenia wełny

58 Wojciechosko Zagroda Oferta obejmuje także: dokarmianie zwierząt
pieczenie kiełbasek przy ognisku zabawy na placu zabaw

59 Gajowianka Lokalizacja: Nowy Gaj koło Wojciechowa

60 Gajowianka Charakterystyka gospodarstwa: 3 pokoje 2-osobowe,
salon z kominkiem, w pełni wyposażony aneks kuchenny, przestronny hall z wyjściem na taras, plac zabaw dla dzieci i altana z miejscem na grilla, rowery, wyrób swojskich, opartych na tradycyjnych recepturach wędlin oraz dżemów, serów, pierogów i dodatków do wędlin np. ćwikły – nagrodzonych w 2009 r. przez kapitułę konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo.

61 Gajowianka Oferta pobytowa

62 Gajowianka uczestniczenie we wszystkich pracach w gospodarstwie, np.: przygotowywanie posiłków i wyrobów tradycyjnych, biesiady, prace związane z drobną hodowlą

63 Gajowianka wykonywanie przetworów suszenie grzybów i owoców

64 Gajowianka wypoczynek bierny i czynny zabawy na placu zabaw
jazda na rowerze

65 Gajowianka Oferta obejmuje także: ognisko z kiełbaskami grillowanie
pobyty świąteczne (Boże Narodzenie i Wielkanoc)

66 Ewa Guz Lokalizacja: Łańcuchów koło Milejowa w otulinie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Wieprz

67 Ewa Guz Charakterystyka gospodarstwa: - 4 pokoje 2- i 3-osobowe,
- saloniki z kominkiem, - aneks kuchenny, - siłownia, - stół do bilarda, - boiska sportowe do siatkówki i piłki nożnej, - pomost do wędkowania, - altana z grillem na ok. 30 osób nad rzeką Wieprz.

68 Ewa Guz Oferta pobytowa

69 Ewa Guz spływy kajakowe po rzece Wieprz

70 Ewa Guz wycieczki i rajdy rowerowe

71 Ewa Guz narty biegowe przejażdżki konne, bryczką i kuligi po terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego

72 Ewa Guz gra w siatkówkę, piłkę nożną, bilarda

73 Ewa Guz wędkowanie grillowanie pieczenie kiełbasek na ognisku

74 Masz pomysł i warunki lokalowe?
Ty także możesz dołączyć do najlepszych!

75 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Jadwiga Tatara zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google