Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jest wirusem z rodzaju lentiwirusów (wirusy ujawniające się po długim okresie utajenia). HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jest wirusem z rodzaju lentiwirusów (wirusy ujawniające się po długim okresie utajenia). HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje."— Zapis prezentacji:

1

2 Jest wirusem z rodzaju lentiwirusów (wirusy ujawniające się po długim okresie utajenia). HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje się dużą zmiennością, która może objawiać się nawet jednego pacjenta. Może być przenoszony zarówno drogą płciową jak i poprzez transfuzję zakażonej krwi czy używanie zakażonych igieł.

3

4 Stawia się na podstawie następujących objawów, zwanych wskaźnikami dla AIDS : Zapalenie płuc Grzybica układu pokarmowego Nowotwory Mięsak Koposiego

5

6 W Polsce w 1985 roku prowadzone przez Państwowy Zakład Higieny badania epidemiologiczne stwierdzają 12.068 zakażeń HIV obywateli Polski, 45% zakażeń było związane z zażywaniem narkotyków a w ponad 40% przypadków zachorowań – nie znamy prawdopodobnej przyczyny zakażenia. Liczba potwierdzonych osób HIV- pozytywnych stanowi 0,032% ludności Polski.

7

8 Można postawić wyłącznie poprzez wykonanie specjalistycznych testów: Na przeciwciała wirusa we krwi, tzw test przesiewowy Wykrywającego istnienie białek specyficznych dla wirusa we krwi, tzw test potwierdzający Hodowlę w materiale pacjenta RNA wirusa

9

10 HIV i AIDS to to samo. HIV jest wirusem, który może wywołać AIDS. Infekcje HIV dotyczą tylko homoseksualistów i narkomanów. HIV można zarazić się poprzez ukąszenie komara, wspólne przebywanie w jednym pomieszczeniu, dotyk. Kobieta zakażona wirusem HIV nie może urodzić zdrowego dziecka. Można zakazić się przez pocałunek.

11 Wirus HIV jest świadomym wytworem człowieka. Nie ma ryzyka podczas stosunku płciowego dwóch osób zainfekowanych HIV.

12 Całkowitą ochronę przed zakażeniem zapewnia jedynie wyeliminowanie wszelkich zachowań umożliwiających zakażenie. Jednocześnie należy uniemożliwić zakażenie się przez krew czyli powstrzymywanie się od zażywania narkotyków przyjmowanych dożylnie lub używanie sterylnych igieł i strzykawek.

13


Pobierz ppt "Jest wirusem z rodzaju lentiwirusów (wirusy ujawniające się po długim okresie utajenia). HIV należy obecnie do najlepiej poznanych wirusów, ale charakteryzuje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google