Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zestaw komputerowy urządzenia wejścia i wyjścia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zestaw komputerowy urządzenia wejścia i wyjścia"— Zapis prezentacji:

1 Zestaw komputerowy urządzenia wejścia i wyjścia
Natalia Tylka kl. 6F

2 Streczszczenie Zapraszam do oglądnięcia mojej prezentacji pod tytułem „Zestaw komputerowy-urządzenia wejścia i wyjścia” Prezentacja mówi o zestawie komputerowym oraz o urządzeniach wejścia i urządzeniach wyjścia.

3 Spis treści Urządzenia wejścia Klawiatura Mysz komputerowa Skaner
Mikrofon Urządzenia wyjścia Monitor Drukarka Głośniki Słuchawki Urządzenia wejścia i wyjścia Karta sieciowa Modem Ekran dotykowy

4 Wstęp Urządzenie wejścia-wyjścia służy często do zamiany wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie. Np. mysz komputerowa przetwarza ruch ręki, odbiornik GPS aktualne położenie geograficzne, a monitor komputera przetwarza dane komputerowe na obraz. Dane wejściowe to te, które są przekazywane do systemu, a dane wyjściowe to te, które z systemu są wysyłane.

5 Urządzenia wejścia Urządzenia wejścia to np.: klawiatura, mysz komputerowa, skaner, dżojstik, mikrofon, odbiornik GPS, czytnik linii papilarnych, kamera internetowa. Urządzenia wejścia to urządzenia za pomocą których wysyłamy informację do komputera.

6 Klawiatura Klawiatura komputerowa – uporządkowany zestaw klawiszy służący do ręcznego sterowania urządzeniem lub ręcznego wprowadzania danych. W zależności od spełnianej funkcji klawiatura zawiera różnego rodzaju klawisze – alfabetyczne, cyfrowe, znaków specjalnych, funkcji specjalnych, o znaczeniu definiowanym przez użytkownika.

7 Mysz komputerowa Mysz – urządzenie wskazujące używane podczas pracy z interfejsem graficznym system komputerowego. Mysz umożliwia poruszanie kursorem po ekranie monitora poprzez przesuwanie jej po powierzchni płaskiej. Mysz odczytuje zmianę swojego położenia względem podłoża i wysyła ją w formie danych cyfrowych do komputera, który dokonuje odpowiedniej zmiany położenia kursora na ekranie.

8 Skaner Skaner – urządzenie służące do przebiegowego odczytywania: obrazu, kodu paskowego lub magnetycznego, fal radiowych itp. do formy elektronicznej (najczęściej cyfrowej). Skaner przeszukuje kolejne pasma informacji odczytując je lub rejestrując. Nie jest to więc zwykły czytnik, a czytnik krokowy (np. skaner obrazu nie rejestruje całego obrazu w jednej chwili jak aparat fotograficzny, a zamiast tego rejestruje kolejne linie obrazu

9 Mikrofon Mikrofon komputerowy-urzadzenie służące do przekazywania głosu z jednego komputera (nadawcy) do drugiego komputera(odbiorcy) u którego to ten głos jest odtwarzany przez głośniki lub słuchawki.

10 Urządzenia wyjścia Urządzenia wyjścia to np.: monitor, drukarka, głośniki, słuchawki, brz-ęczyk, ploter. Urządzenia wyjścia to urządzenia za pomocą których odbieramy informacje z komputera.

11 Monitor Monitor komputerowy-ogólna nazwa jednego z urządzeń komputerowych do bezpośredniej komunikacji operatora z komputerem. Obecnie używane monitory to ekrany komputerowe obsługiwane przez komputer zwykle za pośrednictwem karty graficznej.

12 Drukarka Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku. Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym.

13 Głośniki Głośnik – przetwornik elektroakustyczny (odbiornik energii elektrycznej) przekształcający prąd elektryczny w falę akustyczną. Idealny głośnik przekształca zmienny prąd elektryczny o odpowiedniej częstotliwości na falę akustyczną proporcjonalnie i liniowo.

14 Słuchawki Słuchawka –przetwornik elektroakustyczny, mający za zadanie przekształcenie sygnału elektrycznego w słyszalną falę dźwiękową, jak czyni to głośnik. Od głośnika jednak odróżnia słuchawkę sposób, w jaki jest wykorzystywana: słuchawka służy do indywidualnego odbioru dźwięku.

15 Urządzenia wejścia i wyjścia
Urządzenia wejścia i wyjścia to: modem, karta sieciowa, ekran dotykowy, Bluetooth oraz wszelkie inne nośniki danych z możliwością zapisu i odczytu.

16 Modem Modem – urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest zamiana danych cyfrowych na analogowe sygnały elektryczne (modulacja) i na odwrót (demodulacja) tak, aby mogły być przesyłane i odbierane poprzez linię telefoniczną (a także łącze telewizji kablowej lub fale radiowe).

17 Karta sieciowa Karta sieciowa  – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej.

18 Ekran dotykowy Ekran dotykowy – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.

19 INTERFACE Interfejs- spolszczenie angielskiego słowa interface, które w języku polskim jest tłumaczone jako przejściówka lub sprzęg.

20 Podziękowanie Dziękuje za oglądnięcie mojej prezentacji i zapraszam,do oglądnięcia innych.


Pobierz ppt "Zestaw komputerowy urządzenia wejścia i wyjścia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google