Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1.Pojęcie energii elektrycznej 2.Co to znaczy oszczędzać energię 3. Czy oszczędzanie energii jest ważne 4. Sposoby oszczędzania energii 5.Przykłady oszczędzania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1.Pojęcie energii elektrycznej 2.Co to znaczy oszczędzać energię 3. Czy oszczędzanie energii jest ważne 4. Sposoby oszczędzania energii 5.Przykłady oszczędzania."— Zapis prezentacji:

1

2 1.Pojęcie energii elektrycznej 2.Co to znaczy oszczędzać energię 3. Czy oszczędzanie energii jest ważne 4. Sposoby oszczędzania energii 5.Przykłady oszczędzania energii

3 Pojęcie energii elektrycznej Energia elektryczna jest to energia układu ładunków elektrycznych nieruchomych (energia elektrostatyczna) lub ruchomych (energia elektrodynamiczna). Może być zamieniona w ciepło lub pracę mechaniczną.

4 Energia była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Jej postać, forma czy wykorzystanie może być różne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu domostw czy oświetleniu. Początkowo tej energii dostarczało nam środowisko w postaci zasobów naturalnych nieprzetworzonych opału i paliw np. drewna, węgla brunatnego, kamiennego, ropy naftowej czy gazu. Również dawniej przetwarzano energię w wiatrakach czy młynach wodnych. Jednak ciągły wzrost zapotrzebowania na energię i to w różnych postaciach, zalety energii elektrycznej, kurczenie się zasobów kopalnianych, względy ekologiczne i ekonomiczne stawiają przed ludźmi nowe zadania i wyzwania w tej dziedzinie. Kryzys energetyczny, który spowodował skokowy wzrost najpierw ceny ropy naftowej, a następnie wszystkich innych paliw oraz względy ochrony środowiska zwiększyły zainteresowanie nowymi, niekonwencjonalnymi źródłami i technologiami wytwarzania energii.

5 Co to znaczy oszczędzać energię Oszczędzanie energii polega na zmniej- szeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów. Mniejsze zużycie energii ma wiele pozytywnych stron – możecie oszczędzić pieniądze i równocześnie pomóc środowisku. Produkowanie energii wymaga korzystania z cennych źródeł naturalnych, np. węgla, ropy lub gazu. Dlatego też rozsądne używanie energii pomaga nam zachować te źródła aby wystarczyły dłużej na przyszłość.

6 Czy oszczędzanie energii jest ważne? Jeżeli ludzie zużywają mniej energii, nacisk na podniesienie dostaw, np. przez konstruowanie nowych elektrowni, lub poprzez import energii z innych krajów jest mniejszy. Zanim kupisz nowe urządzenie elektryczne, sprawdź, które pobiera mniej mocy - jest to podane w watach np. urządzenie o mocy 1 000W zużywa w Ciągu godziny 1kWh prądu, a urządzenie o mocy 500W tylko 0,5kWh. Gdy kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę na jego pobór mocy, litera "A oznacza najniższy, zaś "G" najwyższy.

7 Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym Wykres przedstawia całościowe zużycie energii końcowej w gospodarstwie domowym. Energia końcowa to energia dostarczana do klientów i zużywana przez nich na własne potrzeby, czyli zarówno np. energia elektryczna zasilająca instalację oświetleniową, jak i gaz spalony w kotle na podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

8 Zużycie energii w gospodarstwie domowym Najwięcej energii w gospodarstwach domowych w Polscy pochłania ogrzewania. Jeżeli myślimy o oszczędzaniu powinniśmy w pierwszej Kolejności zredukować zużycie energii na cele grzewcze. Najlepsze efekty przynosi ocieplenie budynku. Spółdzielnie mieszkaniowe, systematycznie poddają Swoje bloki procesowi ocieplenia – mogą na ten cel uzyskać preferencyjne kredyty termomodernizacyjne dotowane przez państwo. Docieplenie budynku pozwala zaoszczędzić 20-30% energii. Opłaty za centralne ogrzewanie to średnio aż 60 procent opłat za mieszkanie.

9 Sposoby oszczędzania energii Wyłącz światła i inne urządzenia, kiedy ich nie używasz. Używaj energooszczędnych żarówek. Używaj kuchenek mikrofalowych zamiast tradycyjnych, kiedy chcesz ogrzać posiłek. Energooszczędne żarówki zużywają jedną piątą energii potrzebnej tradycyjnym żarówkom i świecą osiem razy dłużej. Są droższe, lecz ponieważ są tak wydajne, w rezultacie kosztują mniej.

10 Sześć procent energii w Europie zużywa sprzęt elektryczny pozostawiony w stanie uśpienia. Kiedy pali się czerwone światełko, do twojego sprzętu wciąż dopływa prąd! Pamiętaj, więc by zawsze wyłączyć konsolę Playstation, odtwarzacz CD i komputer! Ponieważ tak łatwo włącza się grzejnik lub suszarkę, często zapominamy, jakie wspaniałe źródło energii kryje się w naszym ogrodzie. Susz, więc swoje pranie zawsze, gdy to możliwe na wolnym powietrzu. Zimą, kiedy świeci słońce, przykręć kurek kaloryfera i rozsuń zasłony. Energia słoneczna wypełni i ogrzeje twój dom zupełnie za darmo!

11 Przykłady oszczędzania energii KUCHNIE ELEKTRYCZNE - do potraw o długim czasie gotowania powinno się wykorzystywać szybkowar (zaoszczędzamy w ten sposób 70% czasu i około 40% energii), - można wykorzystać już dostarczoną energię cieplną i wyłączać płytę grzejną już na 10 min. przed końcem gotowania. LODÓWKA, CHŁODZIARKA, ZAMRAŻARKA - kupując chłodziarko-zamrażarkę w klasie energetycznej B zamiast w C możesz zaoszczędzić około 26% energii elektrycznej, OŚWIETLENIE -w miejscach, gdzie przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia (powyżej 2 godzin) należy stosować żarówki energooszczędne (lampy fluorescencyjne i kompaktowe są bardziej ekonomiczne od normalnej żarówki).

12 PRALKA - przy mniejszej ilości prania pralka pobiera tyle samo energii, co przy pełnym bębnie, -przy mało zabrudzonym praniu najlepiej stosować temperaturę 60C

13 Ponad ¾ Polaków byłaby skłonna oszczędzać energię elektryczną z powodów finansowych

14 Roczne koszty energii zużywanej przez wybrane urządzenia AGD o różnej klasie energetycznej

15 Ciekawostka Jedna żarówka o mocy 100 W paląca się przez jedną godzinę dziennie zużywa rocznie 36,5 kWh energii. W Europie żyje 75 milionów nastolatków. Jeśli każdego dnia każdy z nas wyłączyłby na godzinę, choć jedną lampę, czyli 36,5 x 75 milionów, oznaczałoby to oszczędność energii = 2738 milionów kWh. Dzięki temu do atmosfery dostałoby się 1,37 milionów ton dwutlenku węgla mniej, co odpowiada ilości emitowanej przez małą elektrownię (150 MWe).

16 Zakończenie Stare porzekadło mówi, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki. Przeglądając rachunki za energię możemy dojść do wniosku, że powiedzenie to powinno zostać uzupełnione o podwyżki cen energii. Dlatego coraz większe znaczenie ma oszczędzanie energii. Co ważne – przynosi korzyści nie tylko dla budżetu domowego ale również dla środowiska naturalnego – mniejsze zużycie energii to mniej spalonego paliwa w elektrowniach.

17 Wykonała: Marzena Zalewska kl. II a Źródła: Internet, encyklopedia Gimnazjum w Poświętnem


Pobierz ppt "1.Pojęcie energii elektrycznej 2.Co to znaczy oszczędzać energię 3. Czy oszczędzanie energii jest ważne 4. Sposoby oszczędzania energii 5.Przykłady oszczędzania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google