Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oszczędzanie energii.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oszczędzanie energii."— Zapis prezentacji:

1 Oszczędzanie energii

2 Spis treści 1.Pojęcie energii elektrycznej
2.Co to znaczy oszczędzać energię 3. Czy oszczędzanie energii jest ważne 4. Sposoby oszczędzania energii 5.Przykłady oszczędzania energii

3 Pojęcie energii elektrycznej
Energia elektryczna jest to energia układu ładunków elektrycznych nieruchomych (energia elektrostatyczna) lub ruchomych (energia elektrodynamiczna). Może być zamieniona w ciepło lub pracę mechaniczną.

4 Energia była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Jej postać,
forma czy wykorzystanie może być różne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu domostw czy oświetleniu. Początkowo tej energii dostarczało nam środowisko w postaci zasobów naturalnych nieprzetworzonych opału i paliw np. drewna, węgla brunatnego, kamiennego, ropy naftowej czy gazu. Również dawniej przetwarzano energię w wiatrakach czy młynach wodnych. Jednak ciągły wzrost zapotrzebowania na energię i to w różnych postaciach, zalety energii elektrycznej, kurczenie się zasobów kopalnianych, względy ekologiczne i ekonomiczne stawiają przed ludźmi nowe zadania i wyzwania w tej dziedzinie. Kryzys energetyczny, który spowodował skokowy wzrost najpierw ceny ropy naftowej, a następnie wszystkich innych paliw oraz względy ochrony środowiska zwiększyły zainteresowanie nowymi, niekonwencjonalnymi źródłami i technologiami wytwarzania energii.

5 Co to znaczy oszczędzać energię
Oszczędzanie energii polega na zmniej- szeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów. Mniejsze zużycie energii ma wiele pozytywnych stron – możecie oszczędzić pieniądze i równocześnie pomóc środowisku. Produkowanie energii wymaga korzystania z cennych źródeł naturalnych, np. węgla, ropy lub gazu. Dlatego też rozsądne używanie energii pomaga nam zachować te źródła aby wystarczyły dłużej na przyszłość.

6 Czy oszczędzanie energii jest ważne?
Jeżeli ludzie zużywają mniej energii, nacisk na podniesienie dostaw, np. przez konstruowanie nowych elektrowni, lub poprzez import energii z innych krajów jest mniejszy. Zanim kupisz nowe urządzenie elektryczne, sprawdź, które pobiera mniej mocy - jest to podane w watach np. urządzenie o mocy 1 000W zużywa w Ciągu godziny 1kWh prądu, a urządzenie o mocy 500W tylko 0,5kWh. Gdy kupujesz nowy sprzęt AGD zwróć uwagę na jego pobór mocy, litera "A„ oznacza najniższy, zaś "G" najwyższy.

7 Zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym
Wykres przedstawia całościowe zużycie energii końcowej w gospodarstwie domowym. Energia końcowa to energia dostarczana do klientów i zużywana przez nich na własne potrzeby, czyli zarówno np. energia elektryczna zasilająca instalację oświetleniową, jak i gaz spalony w kotle na podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

8 Zużycie energii w gospodarstwie domowym
Najwięcej energii w gospodarstwach domowych w Polscy pochłania ogrzewania. Jeżeli myślimy o oszczędzaniu powinniśmy w pierwszej Kolejności zredukować zużycie energii na cele grzewcze. Najlepsze efekty przynosi ocieplenie budynku. Spółdzielnie mieszkaniowe, systematycznie poddają Swoje bloki procesowi ocieplenia – mogą na ten cel uzyskać preferencyjne kredyty termomodernizacyjne dotowane przez państwo. Docieplenie budynku pozwala zaoszczędzić 20-30% energii. Opłaty za centralne ogrzewanie to średnio aż 60 procent opłat za mieszkanie.

9 Sposoby oszczędzania energii
Wyłącz światła i inne urządzenia, kiedy ich nie używasz. Używaj energooszczędnych żarówek. Używaj kuchenek mikrofalowych zamiast tradycyjnych, kiedy chcesz ogrzać posiłek. Energooszczędne żarówki zużywają jedną piątą energii potrzebnej tradycyjnym żarówkom i świecą osiem razy dłużej. Są droższe, lecz ponieważ są tak wydajne, w rezultacie kosztują mniej.

10 Sześć procent energii w Europie zużywa sprzęt elektryczny pozostawiony w stanie uśpienia. Kiedy pali się czerwone światełko, do twojego sprzętu wciąż dopływa prąd! Pamiętaj, więc by zawsze wyłączyć konsolę Playstation, odtwarzacz CD i komputer! Ponieważ tak łatwo włącza się grzejnik lub suszarkę, często zapominamy, jakie wspaniałe źródło energii kryje się w naszym ogrodzie. Susz, więc swoje pranie zawsze, gdy to możliwe na wolnym powietrzu. Zimą, kiedy świeci słońce, przykręć kurek kaloryfera i rozsuń zasłony. Energia słoneczna wypełni i ogrzeje twój dom zupełnie za darmo! 

11 Przykłady oszczędzania energii
KUCHNIE ELEKTRYCZNE -do potraw o długim czasie gotowania powinno się wykorzystywać szybkowar (zaoszczędzamy w ten sposób 70% czasu i około 40% energii), -można wykorzystać już dostarczoną energię cieplną i wyłączać płytę grzejną już na 10 min. przed końcem gotowania. LODÓWKA, CHŁODZIARKA, ZAMRAŻARKA -kupując chłodziarko-zamrażarkę w klasie energetycznej B zamiast w C możesz zaoszczędzić około 26% energii elektrycznej, OŚWIETLENIE -w miejscach, gdzie przez dłuższy czas korzystamy z oświetlenia (powyżej 2 godzin) należy stosować żarówki energooszczędne (lampy fluorescencyjne i kompaktowe są bardziej ekonomiczne od normalnej żarówki).

12 PRALKA -przy mniejszej ilości prania pralka pobiera tyle samo energii, co przy pełnym bębnie, -przy mało zabrudzonym praniu najlepiej stosować temperaturę 60C

13 Ponad ¾ Polaków byłaby skłonna oszczędzać energię elektryczną z powodów finansowych

14 Roczne koszty energii zużywanej przez wybrane urządzenia AGD o różnej klasie energetycznej

15 Ciekawostka Jedna żarówka o mocy 100 W paląca się
przez jedną godzinę dziennie zużywa rocznie 36,5 kWh energii. W Europie żyje 75 milionów nastolatków. Jeśli każdego dnia każdy z nas wyłączyłby na godzinę, choć jedną lampę, czyli 36,5 x 75 milionów, oznaczałoby to oszczędność energii = 2738 milionów kWh.   Dzięki temu do atmosfery dostałoby się 1,37 milionów ton dwutlenku węgla mniej, co odpowiada ilości emitowanej przez małą elektrownię (150 MWe).

16 Zakończenie Stare porzekadło mówi, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy - śmierć i podatki. Przeglądając rachunki za energię możemy dojść do wniosku, że powiedzenie to powinno zostać uzupełnione o podwyżki cen energii. Dlatego coraz większe znaczenie ma oszczędzanie energii. Co ważne – przynosi korzyści nie tylko dla budżetu domowego ale również dla środowiska naturalnego – mniejsze zużycie energii to mniej spalonego paliwa w elektrowniach.

17 Wykonała: Marzena Zalewska kl. II a Źródła: Internet, encyklopedia
Gimnazjum w Poświętnem


Pobierz ppt "Oszczędzanie energii."

Podobne prezentacje


Reklamy Google