Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WDRAŻANIE E-LEARNINGU Sposoby wykorzystania TI w nauczaniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych KRYTERIUM 9.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WDRAŻANIE E-LEARNINGU Sposoby wykorzystania TI w nauczaniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych KRYTERIUM 9."— Zapis prezentacji:

1 WDRAŻANIE E-LEARNINGU Sposoby wykorzystania TI w nauczaniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych KRYTERIUM 9

2 Darmowa platforma e-learning (Modular Object Oriented Dynamic Learning Environment) W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła wdraża wykorzystanie platformy edukacyjnej Moodle jako darmowego oprogramowania open source zgodnie z licencją GNU GPL.

3 Darmowa platforma e-learning Platforma umożliwia uczniom korzystanie ze środowiska zdalnego za pomocą sieci teleinformatycznych oraz przeglądarek internetowych. Sama platforma e-learningowa Moodle została stworzona w oparciu o Apache, PHP i MySQL. Można ją uruchomić w systemach operacyjnych Linux, MS Windows, Mac OS X, NetWare 6.

4 Darmowa platforma e-learning Szkolna platforma edukacyjna znajduje się na stronie Uczniowie mogą również wejść na platformę bezpośrednio ze szkoły strony Obecnie na platformie zarejestrowanych jest ok. 100 użytkowników (choć liczba w dalszym ciągu się powiększa).

5 Darmowa platforma e-learning

6 Darmowa platforma e-learning Zapewnia uczniom dostęp do różnych kursów ze wszystkich przedmiotów, możliwość powrotu do partii materiału w dowolnej, dogodnej dla ucznia chwili. Dostęp do platformy jest całodobowy ze względu na wykupioną przez szkołę domenę.

7 Darmowa platforma e-learning Aplikacja bardzo mocno wspomaga proces dydaktyczny, umożliwia komunikację pomiędzy uczniami (studentami) a nauczycielami, wymianę plików, tworzenie testów i publikację wyników. Portal dostępny jest w sześciu językach, niestety nie ma wśród nich języka polskiego, ale dzięki temu uczniowie poszerzają zakres słów z języka angielskiego.

8 Darmowa platforma e-learning

9 Nauczyciel może do każdego kursu utworzyć osobną grupę, zapraszając uczestników poprzez pocztę . Aplikację edmodo można pobrać bezpośrednio na telefon lub tablet nie wykluczając korzystanie z wszystkich funkcjonalności serwisu. Aplikacje dostępne są na platformy Apple iOS oraz Android.

10 Darmowa platforma e-learning Głównym nauczycielem wprowadzającym materiały z różnych przedmiotów jest nauczyciel informatyki/zajęć komputerowych pani mgr inż. Edyta Stanisławska, natomiast w najbliższym czasie nasza szkoła zamierza zarejestrować każdego nauczyciela uczącego w klasach 4-6 w celach prowadzenia własnego przedmiotu w wersji e-learning.

11 Darmowa platforma e-learning Materiały dydaktyczne w postaci prezentacji multimedialnych, dokumentów tekstowych, dokumentów o rozszerzeniu pdf. Możliwość przez nauczyciela o ostatnim logowaniu uczniów i korzystania przez nich z określonych zasobów.

12 Darmowa platforma e-learning W najbliższym czasie planujemy również kreowanie testów edukacyjnych dla uczniów.

13 Darmowa platforma e-learning Uczniowie mogą dostać się na platformę bezpośrednio ze strony internetowej naszej szkoły lub wpisując adres Obecnie na platformie zarejestrowanych jest około 100 uczniów, których rodzice wyrazili zgodę na korzystanie z platformy typu social.

14 Od roku 2011 nasza szkoła cykliczne organizuje Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym dniu uczniowie dodatkowo korzystają z platformy edukacyjnej Dziecko w sieci.

15 Platforma e-learning kampanii Dziecko w Sieci oferuje bezpłatne kursy z zakresu bezpieczeństwa dzieci online. Narzędzie daje zaawansowane możliwości w zakresie wykorzystania go do edukacji szkolnej. Kursy mogą być również pomocą edukacyjną dla rodziców lub ofertą dla młodych internautów, którzy z własnej inicjatywy poszukują wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z mediów elektronicznych.

16 Fundację Dzieci Niczyje Fundacją Orange Projekt realizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Fundacją Orange i stanowi element programu Safer Internet w Polsce.

17 Dodatkowo uczniowie klas 4-6 we wrześniu oraz w październiku 2012r. odbyli szkolenia: Lekcja bezpieczeństwa, Co się stało z Mimi?, Bezpieczna przygoda w Internecie, Internet! (kurs dla uczniów z klas IV-VI, SP).

18

19 KURS DLA UCZNIÓW Z KLAS IV-VI Kurs składa się z 7 modułów, podejmujących następujące zagadnienia: wstęp do kursu i Internet, udostępnianie danych osobowych, znajomości w Sieci, niebezpieczne treści, przemoc w Internecie, uzależnienie od Internetu, zakupy. Kurs w technologii flash wykonała Agencja Koncept Studio. Został on przewidziany na trzy jednostki lekcyjne. Czas trwania kursu ok. 70 minut Moduł I - Wstęp, Historia Internetu; czas trwania ok.:10 min Moduł II - Podawanie danych osobowych; czas trwania ok.: 12 min Moduł III - Znajomi w Sieci; czas trwania ok.: 12 min Moduł IV - Niebezpieczne treści; czas trwania ok.: 10 min Moduł V - Przemoc w Sieci; czas trwania ok.: 10 min Moduł VI - Uzależnienie; czas trwania ok.: 6 min Moduł VII - Zakupy; czas trwania ok.: 10 min

20

21

22 Każdy uczeń, który ukończył kurs na platformie e-learning otrzymał pamiątkowy Dyplom.

23 Wydawnictwo szkolne i pedagogiczne platforma wsipnet.pl Uczniowie klas czwartych korzystają z platformy edukacyjnej wsipnet.pl, która posiada w swojej bazie scenariusze lekcji, testy i sprawdziany oraz pełną dokumentację wymaganą przez szkołę. Uczniowie zostali przypisani w formie poszczególnych klas do grupy nauczycieli uczących matematykę.

24 Nauczyciel posiada możliwość zadawać w wersji elektronicznej prace swoim wszystkim klasom. Dodatkowo posiada zestaw narzędzi diagnostycznych, monitorujących osiągnięcia uczniów w odniesieniu do wymagań podstawy programowej.

25 Możliwość porównywania wyników uczniów z wynikami innych klas, także w całej Polsce. Plus przygotowane programy naprawcze i rozwijające umiejętności. Platforma wsipnet.pl umożliwia indywidualizację zajęć w formie e-learning.

26

27

28 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez zajęcia dodatkowe Uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest udzielana pomoc pedagogiczno-psychologiczna. Nasza szkoła prowadzi dodatkowe zajęcia: zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze zajęcia korekcyjno-kompensacyjne zajęcia logopedyczne zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne dla dzieci z zaburzeniami komunikacji społeczne zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji

29 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez zajęcia dodatkowe gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych artystycznie zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów/uczennic szczególnie uzdolnionych – język angielski. HARMONOGRAM PROWADZONYCH ZAJĘĆ: LINKLINK STAWIAM NA NAUKĘ STAWIAM NA NAUKĘ PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ MAJĄCY NA CELU WYRÓWNYWANIE SZANS EDUKACYJNYCH STAWIAM NA NAUKĘ.STAWIAM NA NAUKĘ

30 Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez zajęcia dodatkowe Podczas prowadzenia zajęć mających na celu wyrównywanie szans edukacyjnych stosowane są przez nauczycieli prowadzących nowoczesne technologie komputerowe i informacyjne, które w znaczny sposób wspierają edukację uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych w naszej szkole. Metody nauczania z wykorzystaniem TI są bardziej efektywne, ponieważ angażują nie tylko umysł dziecka, ale i emocje, pozwalają mu częściej być twórczym niż odtwórczym, pobudzają go do większej aktywności, wyzwalają motywację.

31 Ogólnopolski Program Upowszechniania Praw Uczniów i Nauczycieli Ogólnopolski Program Upowszechniania Praw Uczniów i Nauczycieli Chętni uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2012/2013 korzystali z serwisu MamyPrawa.pl Uczniowie oraz nauczyciele dzięki bezpłatnemu e-bookowi mogli wziąć udział w e-szkoleniu, w celu poszerzenia wiedzy dotyczącej praw ucznia. Uczniowie dowiedzieli się jakie prawa im przysługują, jakie są ich obowiązki, co grozi im za ich nieprzestrzeganie oraz jakie uprawnienia posiadają wobec uczniów nauczyciele.

32 Ogólnopolski Program Upowszechniania Praw Uczniów i Nauczycieli Ogólnopolski Program Upowszechniania Praw Uczniów i Nauczycieli Po przejściu e-szkolenia każdy uczeń oraz nauczyciel mógł rozwiązać test sprawdzający zdobytą wiedzę i otrzymać pamiątkowy Dyplom.

33 Ogólnopolski Program Upowszechniania Praw Uczniów i Nauczycieli Ogólnopolski Program Upowszechniania Praw Uczniów i Nauczycieli Dzięki zebranym przez uczniów oraz nauczycieli punktów nasza szkoła utrzymuje się w rankingu szkół na 45 miejscu.

34


Pobierz ppt "WDRAŻANIE E-LEARNINGU Sposoby wykorzystania TI w nauczaniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych KRYTERIUM 9."

Podobne prezentacje


Reklamy Google